Skocz do zawartości

Akwarium 120x40x40


Koral1989

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jestem tu nowy, akwarystyką interesuje się od 10 lat a akwaria prowadzę od 5 lat że średnim restartem co roku bo jak do tej pory były zakładane przezemnie akwaria roślinne i miałem z nimi mnustwo problemów jak już myślałem że jest ok to przychodził kryzys i robiłem restart, kupiłem niedawno akwarium 120x40x40 docelowo miało być to akwarium roślinne typu LT ale spodobały mi się akwaria Malawi i chyba takie bym założył, od strony technicznej nie mam pytań filtrację wykonam sam gdyż zdolności chydrauliczne posiadam a będzie to filtracja narurowa gdzie będą filtry mechaniczne biologiczne i chemiczne zastosowane, jednak nie mam pojęcia jak urządzić akwarium w środku a co za tym idzie jakią obsadę dobrać wiem że są dwie grupy pyszczaków ze jedne lubią skaliste podłoże inne przekopują piasek prosił bym o podanie wprost jaką obsadę mogę tu zastosować dajmy na to że chce aby podłoże było piaszczyste z kilkoma kamieniami i w narożnikach zasądził bym jakąś kryptokoryne aby był akcent zieleni ewentualnie anubiasy na jakiś kamień przytwierdzić ale pytanie najważniejsze jakie rybki do tego aby było kolorowo czy z kamieni ułoży z jakieś groty itp i może polecicie gdzie w Wielkopolsce w okolicach poznania mogę takie rybki zakupić 😁 z góry dzięki za każdą radę i pomoc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj na naszym forum,

Ze względu na wielkość zbiornika Twój wybór ogranicza się ryb z grupy mbuna, a więc tych żyjących w strefach skalistych.  Zbiornik nie jest duży ale ze 2 gatunki powinny się pogodzić. Osobiście proponowałbym Labidochromis Cearuleus i Cynotilapia sp. Hara, możesz też brać pod uwagę takie ryby jak Cynotilapia Zebroides Jalo Reef, Cynotilapia Zebroides red top Likoma, Cynotilapia Zebroides Ndonga Deep, Labidochromims Mbamba, Labidochromims Joanjohsonae, Labidochromis Permutt, Metriaclima Msobo Magunga, Metriaclima Koningsi, Pseudotropheus Johannii, Metriaclima Chailosi, Chindongo Elongatus Mpanga. Zapewne koledzy podrzucą jeszcze inne gatunki 🙂 Popatrz na te ryby które podałem i powiedz co CI się podoba to będzie łatwiej coś doradzić.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie same rozmiary akwarium 120x40x40 i trzymam w niej jedynie stadko Saulosi. Tak polecił mi na początek przygody z Malawi jeden z hodowców w wielkopolsce. Więcej gatunków w takim zbiorniku to już za dużo i może po czasie zrobić się bardzo wojennie.  A to rozwiązanie jest na tyle fajne, że samice są żółte a nie szare lub inne mniej rzucające się w oczy jak przy wielu innych gatunkach, a samce też pasiaste i niebieskie więc jest względnie kolorowo jak na jeden gatunek :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super dzięki za odpowiedzi zapoznam się dokładnie z tymi podanymi przez was gatunkami i dam znać które mi się podobają ale już wcześniej patrzyłem na saulosi i podobały mi się kolory żółte i niebieskie i o coś takiego by mi chodziło ale jeszcze zapoznam się z innymi przeanalizuje ich dostępność w internecie mam na to narazie czas zbiornik stoi narazie pusty czeka na kamienie i piasek jeszcze nie wiem co wybrać mam sporo granitowych odpadków ale to w innym dziale założę temat aby zasięgnąć wiedzy czego użyć 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jako że akwarium już zalane i dojrzewa pomału a z racji iż ceramikę wrzuciłem z innego dojrzałego zbiornika i pływa tam parę gupików na start to już za 2 tygodnie chyba już mogę wpuszczać pyszczaki, proponowane rybki już oglądałem podobają mi się te saulosi z racji tego że będzie dzięki nim kolorowo tylko nie wiem jakie ryby trochę innego koloru i ubarwienia dobrać do nich, fajne są Metriaclima Chailosi ale mogą być za agresywne ale podobają mi się też Cynotilapia Zebroides Jalo Reef, może podpowiecie jeszcze coś innego? No i pytanie ile sztuk np saulosi pasuje 2+8 i tych drugich podobnie 2+8 czy może 1+4/5? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.