Skocz do zawartości

Parametry kranówki


Err0r

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, poniżej screen parametrów wody która leci u mnie prosto z kranu. Co o nich myślicie? Niepokoi mnie za wysoka twardość. Jakie ustrojstwo i prefiltry użyć zanim wleje to prosto do akwarium? Jakies polecane preparaty? 

Screenshot_20200325-121425_JBL PROSCAN.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warszawska kranowka. Jest niestety bardzo twarda i to mnie martwi. dokladniejsze testy niewiele zmienią. GH i KH sa bardzo wysoko. Dodatkowo gdy bede probowal dodac buffery zeby ciut podniesc PH to wyleca w kosmos... nie widze mieszania tego z osmosa. Jakies inne pomysly ? na pewno nie tylko ja mam twarda wode w kranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Err0r napisał:

Warszawska kranowka.

Też jestem z Warszawy. U mnie jeśli chodzi o wodę to wystarcza przepuszczanie jej przez wkład węglowy podczas wlewania jej do akwarium, oraz dodawanie do wody sody w celu podniesienia pH. Udaje się podnieść do 7,8-8,0.

Na stronie Wodociągi Warszawskie możesz poderzeć jakie parametry ma woda. Warto też do filtra dodać jakiś pokruszony wapień, np filipiński, lub grys koralowy.

https://www.mpwik.com.pl/view/strefa-zasilania-zakladow-wodociagowych

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Err0r napisał:

Warszawska kranowka. Jest niestety bardzo twarda i to mnie martwi. dokladniejsze testy niewiele zmienią. GH i KH sa bardzo wysoko. Dodatkowo gdy bede probowal dodac buffery zeby ciut podniesc PH to wyleca w kosmos... nie widze mieszania tego z osmosa. Jakies inne pomysly ? na pewno nie tylko ja mam twarda wode w kranie.

Twardością głowy sobie nie zawracaj, zrób tak jak radzi @Bartek_De i sprawdź testami kropelkowymi No2, No3 i PH w kranie. Wyniki no2 i no3 z tabelki w poście 1 nie wyglądają dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak, @AndrzejGłuszycazauważył, miałem podobne dylematy.

Z kranu leci u mnie coś koło gh 18, kh 17. Generalnie nie widzę problemu związanych z tą twardością. Na takiej wodzie przeprowadziłem start i z powodzeniem zbiornik funkcjonuje. Dotychczas wodę do podmian przygotowywałem dzień wcześniej przez napuszczanie jej do baniaków 20 l, przez wkład węglowy (dlatego dzień wcześniej, żeby woda się trochę podgrzała). Posiadam w domu zmiękczacz centralny, po którym gh mam ustawione na 5 st. Obecnie jestem po jednej podmianie 60 litrów wodą po zmiękczeniu (przez tzw. ustrojstwo), narazie obserwuję zbiornik i ryby, nic niepokojącego nie zauważyłem. 👍 Powodem zmiany jest ułatwienie/skrócenie podmian i obserwacja czy zmiękczona woda wyeliminuje ocieranie się moich podopiecznych o piasek, z czym walczę już od dłuższego czasu 🤔

Edytowane przez bobasxx
Dopisek
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.