• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• bojack
      Tak uczynię, ale mimo wszystko wodę będę dalej systematycznie podmieniał. 40L co 24h nie powinno raczej nic zepsuć, a pozbędę się tego, co truje ryby.
    • TOMEKSIEDLCE
      Poczekaj trochę dopiero dziś wziąłeś odemnie biologi daj czasu, parametry powinni ustabilzowac, jak nie podmieniaj wodę. Wysłane z mojego JSN-L21 przy użyciu Tapatalka
    • bojack
      Przeszperałem trochę forum i podjąłem analizę swoich pomiarów i mam pewne przemyślenia. Potwierdźcie proszę, że mój kierunek jest prawidłowy. Skoro w moim zbiorniku no2 i no3 są na wysokim poziomie, nh3/4=0 to czy nie oznacza to, że woda dojrzała, tylko bez roślin nie ma możliwości pozbycia się azotu? Skąd wzięłoby się no3 w zbiorniku? Jak pełzały sobie tylko ślimaki i 2 zbrojniki to wrzuciłem im kilka razy po 2 tabletki Hikari dla sumów i zbrojników. Zakładam więc, że to efektem rozkładu tego pokarmu było pojawienie się dużej ilości azotu, ale sam cykl się zakończył. Nie bardzo mam możliwość odstawienia odpowiedniej ilości wody, aby podmienić coś więcej dlatego dumam, czy nie wrzucić do filtra czegoś, co wyciągnie no3, aby naturalnie pozbyć się no2.   Dodatkowo pozytywne informacje, po podmianie 40L i dzisiaj kolejne 40L, dodaniu gąbkowego osadu od Tomka i ampułki biodigest mam obecnie no2 na poziomie 2mg/L oraz no3 w przedziale pomiędzy 25-50mg/L. Jest więc stanowcza poprawa jakości wody.   Co byście poradzili w tej sytuacji? Podmieniać dalej po 40L jeszcze przez kilka dni, czy pozbyć się no3 wkładem w filtrze?
    • Paweł83
      Od miesiąca mam odpalone  szkoło 245/80/70 na module wypełnionym gąbkami . Jeszcze nie robiłem podmiany. Start zrobiony na głównie z kaseciaka że starego akwa. Pierwsze ryby wpisałem po 2 dniach. Może za wcześnie żeby się wypowiadać tak na 100 procent. W module mam zamaskowaną rurę przelewową do kanalizacji. W planach stałą podmiana przez węgiel. Wszystko gotowe ale czasu brak. Pompa na pół gwizdka spokojnie ogarnia wszystko. Dct 10000. W planie nie ruszenie gąbek przez 5 lat.    PS. Inspiracją dla mojego szkła były opisy kolegi @przemo-h. Jeśli zacznie się coś psuć dam znać 😜
    • AndrzejGłuszyca
      Daniel..generalnie rodzime hodowle są wyczyszczone z ryb z powodu pandemii. Wielu hodowców ściąga je z zagranicy i stąd teraz problemy  z towarem. Twój przypadek nie jest odosobniony. Napisz może do Jarka @fish_magic..być może On będzie miał ryby o jakich piszesz.
    • Daniel00
      No i dupa. Hodowca napisał mi właśnie ,że wstrzymuje działalność z powodów  zdrowotnych. Jakieś jaja. Co mam zrobić nie wiem  Napisałem mu ,że życzę  zdrówka ,ale gdzie ja teraz perlmutta  kupie.    
    • tom77
      Wykorzystuję głęboko wyrzeźbione tła strukturalne do filtracji od ponad 4 lat BTN w 200cm i od 10 lat Aquaterra w 160cm. [Przede wszystkim to mi się podobają]. Za tłami zmieniam coś bardzo rzadko. Jest albo gąbka (wg recepty Przema), albo "zielone farfocle chyba polieretanowe" albo jakieś woreczki z porowatą ceramiką (wg recepty Decco) albo Bóg wie co i to w różnych podkombinacjach. A czasem nie ma za tłem nic i raczej jest to osadnik z którego dna zbieram wodę przy podmianach. Ruch wody za tłem zapewnia systemowy wlot (dziurka w tle) na dole z jednej strony i pobór do kubełka z drugiej strony. Czasem za tłem są różne dodatkowe pompy, pompki itp, w zależności od mediów filtracyjnych i koncepcji. Mimo to nigdy nie zrezygnowałem z kubełków (wlotów i wylotów nie widać). Zaglądam do nich raz na kilka lat! Nie zrezygnowałem też z filtrów wewnętrznych (traktuję to jako "zagracenie" lubiane przez ryby), chociaż  mam też filtry mechaniczne ukryte w modułach BTN. Wszystkie te koncepcję są nadmiarowe, raz idą w stronę Decco raz w stronę Przema. "Okraszone" jeszcze kubełkami i wewnętrznymi. Mogę "wyłączyć" połowę elementów i też jakoś by działało. Mogę też usunąć wszystkie widoczne "zagracenia". Realna alternatywa, na etapie planowania akwarium, jest moim zdaniem taka: woda opuszcza zbiornik (sump) - trzeba zrobić komin lub woda nie opuszcza zbiornika (koncepcja Decco-Przema🙂) - warto zrobić porządne moduły lub tło strukturalne lub i tło i moduły. Mówimy oczywiście o dużych akwariach. Ps  W czasie dłuższego pisania posta, wylogowywuje mnie z Forum.  - to nie jest istotne Decco - cieszę się, że wróciłeś 🙂
    • AndrzejGłuszyca
      Jeżeli chcesz do zbijania NO3 to kup purolite a520e. Ale i tak nie polecam używania ani jednego ani drugiego przy starcie.   Na samej zwykłej ceramice dasz spokojnie też radę. Grys nie jest głupim pomysłem ale i bez niego będzie OK.  O tym się nie wypowiem bo nie używam.
    • asiek097
      Tak, tak jak zgadujecie akwarium nadal nie wystartowało, może do 2023 mi się uda Ale żarty na bok, mam już wszystko,czekam na przypływ mocy żeby wszystko poskręcać, poukładać kamyczki i zobaczyć w końcu czy mój zmysł hydrauliczny dał radę i w ilu miejscach będzie przeciekać. Kupiłam korytka na dno szafki tak na wszelki wypadek Ruszam dalej z zakupami i doznałam troszkę szoku jak zobaczyłam cenę Purigenu.  Strasznie drogie to moje nowe hobby Są jakieś zamienniki? Rozglądam się też za ceramiką, z tego co wyczytałam Matrix jest przereklamowany, polecany jest grys koralowy. Ile wchodzi go wkładu? czy może lepiej taki zestaw: https://allegro.pl/oferta/bio-ceramika-zeolit-wegiel-aktywny-3l-wklad-filtra-7183906540 Szukam też cyrkulatora, w jednym z wątków znalazłam: Aqua Nova NWM-4000 lub Tunze 6055. Ten pierwszy jak dla mnie ładniejszy, ale wyglądem chyba nie powinnam się kierować? Czy do moich 840l powinnam kupić coś innego? A jak już wszystko skończę to opiszę wszystko tak jak dla prawdziwych (chciałam napisać głąbów ale chyba nie wypada) początkujących, żeby ci właśnie nowi adepci ciężkiej sztuki akwarystyki nie musieli was męczyć  głupotami
    • AndrzejGłuszyca
      Ryba jest ewidentnie obita. Pytanie tylko czy dlatego ,że jest osłabiona z powodu jakiejś choroby czy  po prostu masz agresora. Ale mimo to napisz coś więcej jak wyżej prosiłem.
  • Topics

• Images