greghor

Start na WA - dylemat.

Recommended Posts

greghor

Mam kolejny dylemat. Dokładnie 9 dni temu zrobiłem start wg "przepis startu na WA (woda amoniakalna) ściśle wg podanych ilości, tzn dodałem 17 kropel WA. Nie mam testu na NH3, ale zmierzyłem, że na 3 dzień pojawiło się 0,2 NO2. Na 4 dzień już nic NO2 nie było, ale NO3 też nie wzrosło jakoś specjalnie - wydaje mi się, że między 1, a 5. Wczoraj (sobota rano) dla pewności dodałem 5 kropli WA. Wieczorem mierzyłem i NO2 było w śladowych ilościach - coś pomiędzy 0,05 a 0,1. Dzisiaj popołudniu próbka znowu całkiem jasna <0.01. NO3 już na pewno 5. Jutro mam się kontaktować z Panią Marzeną w sprawie terminu dostawy ryb - mogę zamawiać na ten tydzień? Mam dodawać jeszcze WA, czy już dość tych pożywek?

darkon

Jakich bakterii użyłeś, jak przygotowałeś wodę do zalania zbiornika (uzdatniacz, jaki?, ustrojstwo), jakie media filtracyjne masz, jakie testy ? Ryb jeszcze nie zamawiaj, akwarium jest niedojrzałe

• Like 1

greghor

Zrobilem test testami JBL. NO2 - 0,1 NO3 mniej niż 5 (ale napewno bliżej niż 3). Zmierze jeszcze jutro pojutrze i zobaczymy jaki bedzie trend. Nic już nie dodaje teraz. 

E. Odnośnie Twoich pytań - prawie wszystko wg zaleceń w przywołanym w poprzednim poście wątku. Ustrojstwo, 2 ampulki zaleconych bakterii, media głównie gąbki, a dodatkowo 2 woreczki matrixa. Filtracja w module i za slimem BTN oparta na pompach 5k/godz l 3k l/godz, ale narazie chodzą na poł gwizdka. Odstepstwi to testy zoolek, kyore miakem od kolegi, ktore mierzyły jakos dziwnie. 

Edited by greghor

greghor

Jeśli chodzi o start mojego akwarium - wszystko ok, wszystkie ryby żyją i mają się dobrze. Piszę tego posta, ponieważ po wpuszczeniu rybek nie obyło się jednak bez skoku NO2, a teraz... jest aż za dobrze. Pisząc bardziej szczegółowo...

Ryby wpuściłem 29.02. przy NO2 - 0,025 i NO3 - 3. Niestety 2 dni po wpuszczeniu ryb, NO2 zaczęło rosnąć. 3.03 osiągnęło 0,2 i wtedy wymieniłem pierwszy raz około 20% wody, potem wymieniałem praktycznie codziennie po 20-30%, ale 6.03 osiągnęło max wartość, a konkretnie 0,6. Od tego momentu zaczęło spadać, a ja zrobiłem już tylko dwie podmianki:  7 i 9.02. Dzisiaj NO2 jest prawie opanowane, bo wynosi 0,05 (może nawet mniej na moje oko). Co mnie dziwi to NO3 . W szczytowym momencie NO2, czyli 6.03 NO3 wynosiło 15. Dzisiaj mimo, że zrobiłem od tego czasu 2 podmianki po 20% wody, a bakterie musiały jeszcze "spożyć" nadmiar NO2, NO3 wynosi... 5, czyli z całą pewnością mniej niż przy szczytowym No2 kilka dni temu. Czy w moim akwarium zachodzi jakiś proces, którego nie potrafię zrozumieć, czy tymi dwoma podmiankami aż tak zbiłem No3?

Niezależnie czy tu się pojawią jakieś wiarygodne wytłumaczenia, zaznaczam że zachowam spokój. Dla mnie głównym wyznacznikiem jest zachowanie ryb. Przy podwyższonym No2 obserwowałem ocieranie, teraz już tego nie ma. Spośród zakupionych gatunków najgorzej to podwyższone NO2 zniosły Mdoki, gdzie dwie wyglądały dość marnie, ale teraz widzę po nich każdego dnia poprawę.

SlavekG

Fajnie to opisałeś 🙂  Gdyby tylko każdy zachowywał taki spokój i działał rozważnie.

Wracając do Twojego pytania, czasem tak się zdarza że zachodzi nitryfikacja i no3 znika, jeśli w kranie masz NO3 bliskie zera to każda podmiana będzie go zbijać. Uwaga na przyszłość, przy skoku no2 podmiany wody na długo nie pomagają, w takim przypadku jeśli no2 nie przekracza 0.5ppm lepiej dać ampułkę Prodibio i kontrolować parametr. Jeśli no2 idzie w górę ponad 0.5ppm to wtedy dajemy Prodibio i Kkordon Amquel plus albo Sera Toxivec które neutralizują azotyny,

Shymoon
22 minuty temu, SlavekG napisał:

Fajnie to opisałeś 🙂  Gdyby tylko każdy zachowywał taki spokój i działał rozważnie.

Wracając do Twojego pytania, czasem tak się zdarza że zachodzi nitryfikacja i no3 znika, jeśli w kranie masz NO3 bliskie zera to każda podmiana będzie go zbijać. Uwaga na przyszłość, przy skoku no2 podmiany wody na długo nie pomagają, w takim przypadku jeśli no2 nie przekracza 0.5ppm lepiej dać ampułkę Prodibio i kontrolować parametr. Jeśli no2 idzie w górę ponad 0.5ppm to wtedy dajemy Prodibio i Kkordon Amquel plus albo Sera Toxivec które neutralizują azotyny,

W pełni się zgadzam ale....akwarium wystartowane 14 lutego (około), pytanie jest czy cykl się zakończył czy nie? Stąd mogą być te skoki parametrów po wpuszczeniu ryb.  4 tygodnie to dzisiaj mija  a start na WA to nie panaceum na mega szybki start... wiem to z doświadczenia. Dobrze że stwory się dobrze trzymają.

• Like 2

greghor

Z perspektywy czasu, myślę, że wpuściłem o minimum tydzień, za wcześniej. Zbiło mnie z tropu, że NO2 zmalało prawie do 0. Zadziałała presja rodziny i ciągłe pytanie - "Kiedy w końcu będą ryby". Wydaje mi się, że sytuacja jest na ten moment opanowana, ale mam jeszcze w zanadrzu 4 ampułki Prodibio, zresztą 4 już w trakcie tych podmian zaaplikowałem. Innej chemii nie stosowałem.

Edited by greghor

eljot
2 godziny temu, greghor napisał:

Czy w moim akwarium zachodzi jakiś proces, którego nie potrafię zrozumieć, czy tymi dwoma podmiankami aż tak zbiłem No3?

Grzesiek bardzo w to wątpię, kiedyś Aarset pisał że przy wysokim NO2 testy na NO3 głupieją i pokazują błędne wyniki.

Na marginesie dobrze że trafiło na doświadczonego akwarystę i nie było paniki i lania do akwa hektolitrów chemii ;) .

• Like 1

greghor
3 minuty temu, eljot napisał:

Grzesiek bardzo w to wątpię, kiedyś Aarset pisał że przy wysokim NO2 testy na NO3 głupieją i pokazują błędne wyniki.

Na marginesie dobrze że trafiło na doświadczonego akwarystę i nie było paniki i lania do akwa hektolitrów chemii ;) .

To wytłumaczenie pasuje. Jeśli to o to chodzi, to teraz NO3 powinno mi się powoli zwiększać, a NO2 (mam nadzieję) zmierzać do 0.

Aarseta pamiętam - zawsze bardzo dążył do idealnych parametrów i z tego co pamiętam jako jedyny na forum miał jakieś wypasione i bardzo dokładne testy;)

greghor

Sytuacja opanowana i stabilna. NO2 jest na najmniejszym wskazaniu testu JBL, sprawdzałem dzisiaj i w zeszły wtorek. NO3 cały czas mniej niż 5. Moduł pokrył się w miejscu największego nasłonecznienia okrzemkami, pojawiają się już również pierwsze glony zielone. Karmię normalnie. W życiu bym nie powiedział, że niektóre ryby będą potrafiły tak szybko urosnąć. Zastanawiam się czy robić jutro podmiankę, ale raczej się wstrzymam, bo i po co. Temat do zamknięcia.

Guest
This topic is now closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Bartek_De
      Przyjrzyj się, na sterowniku jest napisane DCP-3000 Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
    • SoulRoe
      Cześć, Mam pytanie, obecnie filtracją w moim zbiorniku 240L zajmuje się tandem HW-302A (bez UV) + HW-603B. Filtry połączone są ze sobą szeregowo (zasys wody realizuje prefiltr HW-603B poprzez rurę z koszyczkiem umieszczonym po prawej stronie zbiornika, tuż przy dnie, a następnie woda wężem idzie do HW-302, z którego wylatuje do akwarium, przez okrągły wylot umieszczony po jego lewej stronie, tak by łamał taflę wody). Doradźcie proszę, co byście polecili w zamian za ten tandem, aby skutecznie wzmocnić filtrację w tym zbiorniku (120x40x50). Niestety co do jakości wody w akwarium mam zastrzeżenia oraz ogólnie do wydajności tego zestawu (ogólnie widać wszędobylskie pływające drobinki oraz bardzo słaby przepływ wody z wylotu HW 302), prefiltr czyszczony raz w tyg przy podmianie wody. Zastanawiałem się nad zmianą HW-603 na np. IKOLE 400MAXX, która pełniła by rolę osobnego mechanika...ale patrząc na parametry tego filtra to przy obłożeniu wkładami jego wydajność będzie niewiele większa niż obecnego filtra głównego, czyli HW-302. Czy warto wymienić to wszystko na jeden mocny kubeł, który załatwi sprawę mechanika i biologa w jednym i zostawić jedynie JVP 110 aby zajmował się cyrkulacją wody, czy jednak do tego HW-302 dołożyć kolejnego mechanika wewnętrznego np. Turbo 2000, a z HW-603 zrezygnować całkowicie? Ewentualnie dajcie propozycje jaki filtr zakupić (nie za miliony monet), który da radę w 240L przy obsadzie 18 pysków mbuna. pozdrawiam
    • Turin
      Efekt rewelacja,  Jaką pompę użyłeś do narurowca?  Jaki masz piasek? Jaka obsada?
    • SoulRoe
      Witam wszystkich użytkowników oraz klubowiczów KM Chciałbym się przywitać, mam na imię Rafał i jestem z zachodniopomorskiego. Akwariami z biotopem Malawi zajmuje się dopiero od 6 m-cy, kiedy to uruchomiłem swoje dwa zbiorniki z mbuna i non-mbuna . Dopiero raczkuje w tym temacie, dlatego każda konstruktywna krytyka (która mnie nie zabije, a jedynie wzmocni) będzie mile widziana Pierwszy zbiornik, to 240L z pyskami z mbuna. Osprzęt to:  Biolog: HW 302 (ceramika+ceramika+gąbka) Mechanik: Prefiltr HW 603 (standardowy wkład z 3 gąbek różnej gradacji) Oba spięte szeregowo. Cyrkulacją wody zajmuje się JVP 110 2000l/h. Drugi zbiornik, to 450L z pyskami z non mbuna. Osprzęt to: Filtr IKOLA 600 MAXX (biolog i mechanik) Cyrkulacją wody zajmuje się JVP 133 5000-10000l/h (skręcony na min.tj 5000l/h) PS Zdjęcia niestety wstawię dopiero jutro, bo nie posiadam aktualnie żadnych, a jest zbyt ciemno na robienie ich telefonem (nie chcę zakłócać wypoczynku rybkom o tej porze) Pozdrawiam wszystkich.
    • Bastian
      Niedzielna sesja   Cynotilapia zebroides Likoma: Metriaclima estherae red-red: Copadichromis borleyi Kadango: Metriaclima fainzilberi makonde MC: Chyba chłopak a to chyba dziewczynka, wiecznie na pastwisku
    • Tomasz78
      Może być. Zdarzają się.
    • mazilo
      Czy analogicznie do „starego” modelu podłączam nowy V4???W nowej wersji nie rozumiem + w kanałach 4-6. Czy mam utworzyć mostek z + kanałów 1-3 ??? Czy po prostu w kanał 4 (-)podpiąć ( w moim przypadku białe diody LED ) a + ( w kanale 4-6)????
    • SlavekG
      Northfin Cichlid lub Gold Krill  - 1mm Natirefood Premium Cichlid  - ze względu na te 4cm ryby chyba dałbym S albo zrobić sobie mieszankę S+M
    • mazilo
    • iquitos68
      Bezpieczny : O.S.I. Cichlid Flakes
  • Topics

• Images