Ruszają kolejne aukcje kalendarzy. To już ostatnie w tym roku. Zachęcam wszystkich do licytacji

WYGRAJ I POMÓŻ

Jump to content

576L (160x60x60) Non-mbuna u Bartka

Bartek_De

Recommended Posts

Robson79
3 godziny temu, Bartek_De napisał:

Niestety samica dziś połknęła ikrę.

Można było się tego spodziewać. Po pierwsze była to jej pierwsza inkubacja, po drugie dodatkowy stres z odłowieniem jej do kotnika.  Najlepiej odłowić samicę gdy ma już w pyszczku w pełni wykształcone młode.

• Like 4
Bartek_De
16 minut temu, Robson79 napisał:
Można było się tego spodziewać. Po pierwsze była to jej pierwsza inkubacja, po drugie dodatkowy stres z odłowieniem jej do kotnika.  Najlepiej odłowić samicę gdy ma już w pyszczku w pełni wykształcone młode.

Fakt, stres mógł jej pomóc, chociaż dała się złapać w trzy sekundy, nie musiałem jej ganiać. To nie było jej pierwsze tarło, chyba że masz na myśli pierwsze u mnie, to prawda. Ryby mają około 4 lat, od małego miał je @Paweł83 i z tego co wiem u niego podchodziły do tarła, później miał je@Merlot i u niego zdaje się też był z tym problem. Zastanawiam się czy przypadkiem wiek ryby nie ma na to wpływu. Czy u ryb wraz z wiekiem maleje aktywność godowa? Czy może nie ma to znaczenia i pozostają aktywne przez caly okres swojego życia?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Edited by Bartek_De
Robson79
37 minut temu, Bartek_De napisał:

Zastanawiam się czy przypadkiem wiek ryby nie ma na to wpływu. Czy u ryb wraz z wiekiem maleje aktywność godowa? Czy może nie ma to znaczenia i pozostają aktywne przez caly okres swojego życia?

U mnie na chwilę obecną najstarsze samice Metriaclima mające ponad 5 lat nadal regularnie inkubują...  Tego czy będą aktywne do końca życia to niewiem ale pytanie godne szerszej dyskusji... 🤔

• Like 1
piotriola
19 godzin temu, Bartek_De napisał:

Czy u ryb wraz z wiekiem maleje aktywność godowa?

Raczej nie jest to powód Twojego rozczarowania, poznasz samicę która nie przystępuje do tarła. Staje się powolna i traci kolor.

Falcowski

Wg mnie samo przebywanie w kotniku to duży stres, zwłaszcza że jest wtedy wystawiona na agresję innych ryb, mimo że przez siatkę.

W zbiorniku jednak może się schować, znaleźć ustronne miejsce. Tak jak koledzy wyżej - następnym razem pomiń ten krok i dopiero, gdy już będzie miała małe w pyszczku to wtedy przerzuć do drugiego akwarium. 

@darianus jakiś czas temu na forum ustaliliśmy, że nie powinno się wyciskać maluchów z pyszczka z paru względów.

• Like 1
5 godzin temu, Falcowski napisał:

@darianus jakiś czas temu na forum ustaliliśmy, że nie powinno się wyciskać maluchów z pyszczka z paru względów.

Musiałem przegapić ten wątek, prośba o link. Człowiek uczy się całe życie.

piotriola
W dniu 26.11.2020 o 17:05, darianus napisał:

Musiałem przegapić ten wątek, prośba o link. Człowiek uczy się całe życie.

Wpisz w google ,,Etyka rozmnażania pyszczaków''

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Bezprym
      Itungi to już nie acei a elegans, czyli zupełnie inny gatunek. Masz nieterytorialnego yellow, Itungi o ile się nie mylę też specjalnie nie są przywiązane do danego terytorium, więc ja bym spróbował. 
    • rabczanin
      Założyłem iż drugim skalniakiem będzie Hara a Cynotilapia Aurifrons Nkhata Bay to opcja rezerwowa. A tak na marginesie jakbym chciał mieć obydwa gatunki (w sumie 5 gatunków) to chyba już za dużo ?
    • Tomasz78
      Dlatego zapytałem w poście 67 czemu taki rozrzut kolorystyczny a w odpowiedzi niejasny wpis sugerujący że chce oba gatunki. Rozumiesz @Bezprym ?
    • Bezprym
      Toc wyraźnie napisał, że aurifrons w razie gdyby nie dostał Hary,ale to popularny ostatnio gatunek więc raczej dostanie. 😉 
    • Tomasz78
      Czyli chcesz mieć oba gatunki i harę i aurifrons, tak rozumiem Twoją wypowiedź.
    • rabczanin
    • Sarar
      Też mi się wydaje, że PA202 powinno działać w sumpie bo przecież woda będzie bardzo wolno przepływać przez polimer. W moim przypadku nominalny przepływ  to 4000l/h na powierzchni 400cm2 (komora 10x40cm) czyli 10l/h na 1 cm2. Przy bloku o średnicy 8cm (pole przepływu 25 cm2) gdzie polecana jest pompa 250l/h wychodzi identycznie czyli 10l/h na 1cm2. Jedyna różnica taka, że przy 1l PA202 w sumpie będzie warstwa 5 cm a w bloku 40cm oraz w ciągu jednej godziny kilkunastokrotnie więcej wody przeleje się przez polimer w sumpie względem bloku. Co zadziała lepiej? To już musiałby się wypowiedzieć specjalista od tego typu preparatów. Wydaje mi się że efekt absorbowania NO3 powinien być podobny . Trzeba będzie to sprawdzić w przyszłości. Na tą chwilę od dwóch tygodni w sumpie leży 1l TMTB, 150ml Phose Out 4, siatka rogatka, podmianki to 4% wody dziennie, ryby karmię też rzadziej bo 2 a nie 3 razy dziennie. Efekt jest taki że PO4 (JBL) jest na poziomie 0,05ppm a NO3 (Salifert) 15ppm. Woda jakby zniknęła z akwarium, takiej klarowności nie miałem jeszcze w mojej 'karierze' akwarystycznej  Dzisiaj wyłączam auto podmianę, wkładam Purigen bo znalazłem jakieś 200ml w szafce i zobaczymy czy uda się utrzymać tak niskie PO4 oraz zbić NO3. Jeśli nie to dorzucę jakiś litr albo dwa PA202. Podzielę się z Wami jeszcze jednym przemyśleniem odnośnie sumpa - jak dla mnie rewelacyjny sposób filtracji. Po pierwsze stabilność biologii ze względu na liczbę mediów, a dalej łatwość serwisu bo wystarczy odkryć pleksi i wymienić watę w pierwszej komorze, wszelkie modfyikacje jak dodanie kolejnego medium to po prostu wrzucenie go w odpowiednią komorę i przełożenie gąbką, calutki sprzęt poza głównym szkłem więc w akwa rąk nie moczyłem praktycznie od jego założenia (4 miesiące), bardzo prosta konstrukcja auto/stałej podmiany wody, żadnych uszczelek czyli nic nie cieknie, nic nie trzeba rozkręcać/skręcać itd. Minusem natomiast jest problem z zamiataniem dna bo naprawdę ciężko ustawić cyrkulację aby kupsko zostało odprowadzone przez komin - jak narazie to jedyny minus.
    • Tomasz78
      A czemu taki rozrzut kolorystyczny bo jedna jest biała a druga czarna/ciemna (aurifrons)? A może cynotilapie o pośrednich kolorach nie za jasne (hara) i nie za ciemne (aurifrons) np: cynotilapia zebroides jalo reef lub  cynotilapia zebroides red top likoma lub inne cynotilapie zebroides a jest ich sporo, większość bardzo podobna do siebie .
    • matejk
      Ciekawa obsada , będę obserwował jak Acei sobie będzie radził pod względem diety i rozwoju . 
    • przemo-h
      Jak najbardziej zrozumiałe. Z wymienionym łososiem w karmach się spotkałem. Osobiście karmię krewetkami jako dodatkiem do diety, ale to tyczy się dużych Melanochromisów, które z roślinożerną mbuną niewiele mają wspólnego. Jest to oczywiście dobry balast również dla tej roślinożernej mbuny.  Tak czy inaczej, bardzo ważny argument podałeś... To "mięso" czasem niewiele ma wspólnego z tym, co jest w naszych karmach. 
  • Topics

• Images

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.