Skocz do zawartości

Obsada 648l, 180x60x60


greghor

Rekomendowane odpowiedzi

W nowym akwarium planuję też nową obsadę. Tym razem nie będzie to typowa obsada mbuna. Skorzystałem ze schematu Toma, ale jednak jest co najmniej jedna nietypowa pozycja. Co o tym sądzicie:

1. Placidochromis phenochilus Mdoka („white lips”) 10
2. Aulonocara baenschi 1+3
3. Copadichromis mloto (trewavasae) Likoma 1+3
4. Cynotilapia afra red top Likoma (ewentualnie Cynotilapia afra Cobue) 10-12szt na początek
5. Protomelas sp.”johnstoni solo 1+3

Pewnie najbardziej kontrowersyjna jest afra, ale sądzę że żywieniowo pasuje. Co ważne chociaż samiec (samce) raczej będzie próbować obrać sobie terytorium, to nie jest zbyt duża ryba, więc nie powinno być problemu z agresją w kierunku większej nonmbuna. Czy 5 gatunków w takim akwarium to nie jest za dużo? Jeśli tak, to z czego ewentualnie zrezygnować, lub co zamienić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo nie pomogę:

1/ Nie jestem zwolennikiem lączenia non-mbuny z mbuną (z wyjątkiem adoptowanego yellow z non-mbuną i roślinożernych Protomelasów z mbuną). W proponowanym przypadku przy Cynotilapii pierwszy "pęknie" Copadichromis trewavasae, który nie lubi towarzystwa nazbyt asertywnych ryb. Co do reszty non-mbuny to nie jestem pewien.

2/ Protomelas sp."johnstoni solo" nie jest tak agresywny jak potrafią być roślinożerne (bo nim nie jest) Protomelasy. Barankiem też nie jest. Miałem. Dobrze wspominam. Zwłaszcza samice w pasy biało-czarne.

3/ Do akwa 180x60x60 moim zdaniem pięć gatunków (widzę, że chyba w dwóch koncepcja więcej niż haremowa) to za dużo szczęścia.

Edytowane przez tom77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zbiornik o takich samych wymiarach jak Ty. To co u mnie pływa to Mdoka x 10, yellowek x 5, O. tetrastigma x 7 oraz L. albus x 4 (+ 2 synodontisy polli white ale ich nie liczę :P ).
Moje ryby są jeszcze młode, nie przekroczyły 10 cm. Na chwilę obecną ryb jest w sam raz i raczej taka obsada powinna móc pozostać... ale widząc jak rosną dopuszczam konieczność późniejszego odłowienia np nadmiarowego samca lub 2 tetrastigmy.
Generalnie zmierzam do tego, że faktycznie w takim akwarium 4 gatunki to max, mimo że początkowo sam parłem na 5. Uwierz mi, że w akwarium przy tych 4 już dużo się dzieje i przyznaję rację bardziej doświadczonym Kolegom, którzy odradzali wpuszczanie 5 gatunków (zwłaszcza bardziej jednak agresywnych, a Ty planujesz 2 takie ciut agresywniejsze gatunki).

Odnosząc się do Twojej obsady ja bym doradził zrezygnować z mbuny (punkt 4.) a w to miejsce powiększyć grupkę gatunku 2. (żółta aluonocara z Mdokami będzie cudownie wyglądać, wiem bo u mnie Mdoka z yellowem świetnie współgra) lub 3. ... albo może 5. wielosamcowo byłaby ciekawa (to może @tom77 by zweryfikował bo miał te rybska).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ciśnienia, żeby było pięć gatunków. Myślę, że to nawet jest wskazane, żeby były cztery, ale za to dwa spośród nich w liczniejszej niż podstawowy harem 1+2 (lub 1+3) obsadzie. W moim poprzednim akwarium (375 l) miałem od 3 do 5 gatunków mbuna i chyba najwięcej radości dawało, jak sytuacja się ustabilizowała na trzech, a wręcz w dwóch gatunkach miałem "rodziny wielopokoleniowe". Z tej poprzedniej przygody została też chęć żeby mieć w akwarium afrę red top Likoma, bo wówczas też od tego gatunku starowałem i był to jedyny gatunek z którym się nie udało. Zrobiłem błąd, a mianowicie kupiłem ryby od prywatnego "hodowcy". Jakość ryb była bardzo kiepska. Część okazała się karłowata, a co najgorsze nie miałem żadnego samca. Teraz wezmę wszystkie ryby ze sprawdzonego źródła, czyli Tanmalu.

Wracając do tematu - chcę mieć afrę oraz non mbunę. Pytanie brzmi, przy jakich gatunkach jest największa szansa, że się uda. Zdaje sobie sprawę, że kiedyś ustaliłeś swój wzorzec Tom, a moja obsada nie będzie do tego pasowała, ale nikt nie powiedział, że nie można próbować. Może to jest tak, że do Twojego schematu z mbuny pasuje tylko yelow, bo nikt nie próbował z innymi gatunkami. Wg mnie żywieniowo da radę takie zestawienie, a pod wzgledem zachowania również i to zarówno samca jak i samic. Z tego co wyczytałem samice afry pływają w toni, a samiec jest terytorialny, ale terytorium te obiera na tyle małe, że przy tej wielkości akwarium nie będzie z tym kłopotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.