iquitos68

Kuracja w małym akwarium

Recommended Posts

iquitos68

No i niestety po długiej przerwie bezproblemowego chowu pyszczaków, dwie ryby dopadło choróbsko. Dwa Mylochromisy mchuse, samiec i samica zachorowały. Samica pasożyty - mocno wychudzona; samiec pasożyty plus bakterie o czym świadczy wzdęty brzuch, białe odchody i brak apetytu. Obie ryby trafiły do oddzielnego 42 litrowego akwarium. Kuracja typowa w takim przypadku Protocaps M oraz Bactocaps F. Z racji stosowania tego drugiego preparatu z akwarium wyjąłem biologię i przełożyłem do garnka z wodą.

Opis kuracji:

1 dzień - podmieniasz 30% wody podajesz oba środki w ilości 1 kapsułka na 50l wody netto w zbiorniku
2 dzień - nic
3 dzień - nic
4 dzień - nic
5 dzień - nic
6 dzień - nic
7 dzień - podmiana 2 x 20% z odstępem 1-2h pomiędzy nimi i podanie 0,5 kapsułki na 50l wody obu środków
8 dzień - nic
9 dzień - nic
10 dzień - nic
11 dzień - nic
12 dzień - podmiana 2 x 20% i podanie Fish protectora do wody

I tu rodzi się problem gdyż kuracja trwa 12 dni. Jest to 12 dni bez biologi, a akwarium bardzo małe. Obawiam się wzrostu amoniaku w tym zbiorniku, co może doprowadzić do zgonu ryb. Czy znacie jakiś preparat którym mógłbym usuwać niechciane związku azotu, a który nie zlikwiduje mi leków zmieszanych w wodzie?

 

 

 • Sad 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
iquitos68

Podbjam temat. Jakby ktoś wiedział jaki preparat zastosować do zabijania amoniaku będę wdzięczny 🙂

Share this post


Link to post
Share on other sites
Xime

Chyba nie ma takiego środka na rynku. Każdy z dostępnych nie powinien być używany równocześnie z węglem/żywicami jonowymiennymi/lekami ( nawet gdyby był to raczej bałbym się go użyć w trakcie jakiegokolwiek leczenia - bo mógłby przynieść wiecej szkód niż pożytku )

W trakcie leczenia tylko podmiankami można spokojnie walczyć z parametrami, ale wszystko z głową i trzeba uważać, żeby nie zmniejszać nimi stężenia leku - dlatego przy podmiance warto uzupełnić wodę o takie ilości leku jakie zostały odpowradzone.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
iquitos68

To może faktycznie będę robił testy na nh3. Jeśli będzie zbyt wysokie stężenie tego związku to zrobię podmiankę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
suricade

Możesz wrzucić do akwarium rogatka (Rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum L.) Z tym, że moje potwory go pożerają.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
iquitos68
45 minut temu, suricade napisał:

Możesz wrzucić do akwarium rogatka (Rogatek sztywny - Ceratophyllum demersum L.) Z tym, że moje potwory go pożerają.

Poważnie Rogatek wyciągnie amoniak ?  

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkon

Jeśli przyjrzysz się testom na tzw amoniak to zobaczysz, że mierzą 2 związki NH4 czyli nieszkodliwy amon i NH3 czyli szkodliwy amoniak, pocieszeniem jest, że NH3 powstaje w wodzie o odczynie kwaśnym, a my w swoich zbiornikach mamy odczyn zasadowy. Potocznie przyjęło się mówić o wskazaniu takiego testu, ze pokazuje poziom amoniaku a to nie jest do końca prawdą.

Edited by darkon

Share this post


Link to post
Share on other sites
iquitos68
13 minut temu, darkon napisał:

pocieszeniem jest, że NH3 powstaje w wodzie o odczynie kwaśnym, a my w swoich zbiornikach mamy odczyn zasadowy

Chyba na odwrót 😉 właśnie w wodzie zasadowej jest amoniak jest szkodliwy.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
darkon

No masz rację, jakaś zaćma dzisiaj, ale babola walnąłem. W wodzie zasadowej jest szkodliwy amoniak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • SlavekG
   Oczywiście że ryby z odłowu wykazują inne zachowania, w mojej ocenie wiele gatunków nie przejawia takiej agresji jak ich hodowlane odpowiedniki. Jako że natura nie jest doskonała to i ryby z odłowu też czasami nie są doskonałe, mam tu na myśli nierównomiernie rozłożone pasy lub rozdwojone itp.
  • Wojtek.C
   Cześć, chętnie wezmę jednego tylko z Bytomia do Łodzi kawałek drogi 😒
  • mlody.czub
   A ja nie polecam nikomu ryb z odłowu. Nie mogę zrozumieć jakią trzeba być istotą żeby trzymać w małym akwarium zwierzę które kiedyś pływało bez ograniczeń na wolności . Sorry ale większość osób tu na forum szczyci się tym że są "miłośnikami" pielęgnic, ale jak dla mnie to nie ma nic wspólnego z miłośnikiem czy tam hobbystą. Rozumiem rybki ktorejś już tam generacji ponieważ są ta pokolenia hodowlane i z wolnością nie mają już nic wspólnego, jednak trzymanie dzikiego zwierzęcia w zamknięciu jest dla mnie po prostu nie humanitarne. Rozumiem też to iż dopóki jest zbyt na dzikie ryby bedzą się odbywały odłowy. Ze swojej strony dodam tylko tyle że staram się omijać szerokim łukiem takie traktowanie jakichkolwiek zwierząt.
  • Nowinsky
   Sławku czy zaobserwowałeś jakąś różnice w ich zachowaniu, kolorze wybarwienia, temperamencie itd. itp. ?😊 Ja jestem totalny laik ale chciałbym trochę pogłębić swoją wiedzę 😋
  • SlavekG
   Napisze to sam co gdzie indziej 🙂 Pierwszą dużą różnicą jest ich cena, ryby z odłowu są wrażliwsze na nieodpowiednie parametry wody, dużo bardziej podatne na jakikolwiek stres i nie wybaczają błędów akwarysty, tak jak ryby hodowlane, które są ''twardsze''. Żeby mnie nie zrozumiano źle, nie mam tu na myśli tego, że o ryby hodowlane można mniej dbać. O wszystkie należy dbać tak samo bez względu na to skąd pochodzą. Niektórzy wystawiają swoje certyfikaty ale są one warte tyle co nic. Decydując się na zakup ryb z odłowu należy kupować od sprawdzonego importera. Wypady na nurkowanie są organizowane. Od wielu lat hoduję ryby z odłowu, oprócz tego co już napisałem, ryby z odłowu maja inne zachowania niż ryby hodowlane. Nie polecam początkującym akwarystom zabieranie się za hodowlę tych ryb.
  • Merlot
   Jak mnie pamięć nie myli Dariusz Gaża ma je w swojej ofercie 
  • AndrzejGłuszyca
   Jak wpiszesz w SZUKAJ samo słowo " odłowu" to  znajdziesz 26 stron na ten temat. Wpisz potem słowo " certyfikat" a znajdziesz cztery strony tematów.
  • Robson79
   Miał je na pewno dr. Pawlak z Torunia bo parę lat temu kupowałem od niego....
  • Nowinsky
   Cześć Panowie 🤗 Zainteresował mnie temat ryb z odłowu 😊 Czy ktoś z Was takie ryby posiada w swoich akwariach? Czym one się różnią od ryb hodowlanych? Skąd macie pewność, że kupiona ryba jest rzeczywiście schwytana w jeziorze i dostarczona do Polski pod wskazany adres?😋 Będę wdzięczny za wypowiedzi doświadczonych malawistow 😊 P.S Czy są organizowane jakieś wypady na nurkowanie w Malawi z możliwością złapania ryb, a później ewentualnym transportem do Polski? Widziałem, kilka filmików na YouTube ja łapią pojedyncze okazy w jeziorze 😊  
  • Mróz
   @Falcowski wytłumacz co chcesz zrobić proszę 😉 te dziury w styropianie to wzorce i chcesz zrobić moduły z cx5 poprzez nałożenie zaprawy w nie i późniejsze zdjęcie tak?  Jeśli dobrze zrozumiałem to możesz nasmarować olejem spożywczym żeby łatwej to rozdzielić. Po zdjęciu odlewu z cxa najlepiej to odmoczyć żeby oddał do wody co oddać musi 😉 (ja moczyłem dobę), później jak przeschnie malowanie. Zaraz po zdjęciu powiem Ci szczere moduł był jakby "suchy" - w sensie że nie zaabsorbował oleju. Olej został na formie z silikonu i skrobi ziemniaczanej która jest tłusta do dziś 😁 Ja tak robiłem z moimi modułami ( nieco inna technologia, ale też bazowała na formie i odlewach). Nie używałem siatki budowlanej tylko włókien polipropylenowych. Tak, 5mm wystarczy. Chyba że będą to duże moduły, wtedy jakieś wzmocnienia typu ww. włókna bądź siatka mile widziane.
 • Topics

 • Images