Pumba

Ogrzewanie - dylemat

Recommended Posts

Pumba

Siemanko !

Mam zbiornik 180x65x60 czyli ok. 700l. Temperaturę w mieszkaniu mam ustawioną na 23 stopnie. W akwarium na oświetleniu tymczasowym na modułach led podniosłem temperaturę do max 23.5 stopnia. Piszę na tymczasowym ponieważ modułów jest o połowe mniej niż finalnie będzie na nowej belce. Podczas tworzenia narurowca zapomniałem sobie kompletnie o zamontowaniu grzałki. W domu rodzinnym nigdy nie używałem grzałek w akwariachi. Miałem temperaturę w zimie na poziomie 25-27. Teraz gdy przeniosłem się na swoje jednak nie obejdzie się bez grzałki.

Samym oświetleniem nie podniosę tak wysoko pompą z narurowca i falownikiem raczej też nie.

Więc pytanie:
jaki konkretny model (oparty na doświadczeniu) polecicie dla mnie ? Myślę, że 200W wystarczy na dogrzanie

SlavekG
27 minut temu, Pumba napisał:

Więc pytanie:
jaki konkretny model (oparty na doświadczeniu) polecicie dla mnie ? Myślę, że 200W wystarczy na dogrzanie

Osobiście nie kombinowałbym z jakimiś drogimi grzałkami, ale za to wziąłbym grzałkę odpowiednią do zbiornika czyli 300-500W. No i zdecydowanie polecam zaopatrzyć się w zewnętrzny kontroler temperatury który zabezpiecza w razie awarii grzałki. Takie kontrolery są opisane tu na forum (tymczasowo w dziale BRUDNOPIS).

Pumba

Mam takie cudo jeszcze polecane przez @deccorativoCzy aby na pewno potrzebuję aż tak mocnej grzałki ? Gdzieś było zdjęcie wstawione przez Henryka odnośnie doboru mocy grzałki, ale nie mogę tego znaleźć

SlavekG

Myślę że 300W minimum, wiem że to tylko kilka stopni ale mniejszej mocy grzałka może pracować ciągle żeby tą temperaturę utrzymac

• Like 1

iquitos68

U mnie w chałupie jest 23 st. A w akwarium bez grzałki 27. Na twoim miejscu spróbowałbym zaizolować instalację narurową. Warto też żeby pokrywa była zamknięta. Grzałki w tak dużym akwarium to niestety droga zabawa. 

Pumba
SlavekG

Wziąłbym tą z pozycji 1, przy tej drugiej ta regulacja na kablu jakoś mnie nie przekonuje. Mając dodatkowy kontroler, bierz zwykłą grzałkę.