ethorious

Obsada do nietypowego zbiornika "kostka" 216L

Recommended Posts

ethorious

Witajcie. W ramach tematu o jakimkolwiek sensie zakładania Malawi w akwarium o kształcie kostki, który poruszylem tutaj, pojawiło się również moje pytanie odnośnie obsady to takiego baniaka. Wymiary to 60/60/60cm - typowa kostka. Ktoś z Was podsuną mi pomysł aby posklejać kamienie lavastone które mam z rosliniaka i ulozyc taka kupkę aż do tafli. Nie ukrywam że pomysł bardzo mi się spodobał i chciałbym sprobowac coś takiego. Więc mniej więcej wiedzac czego oczekuje, mając delikatny zarys jak powinno to wyglądać chciałbym zapytać jaka obsada pasowałaby do takiego "tworu"? Nie ukrywam że fajnie by było gdyby w obsadzie znalazły się okazy które są trochę bardziej kolorowe żeby nie zlewaly się z czarnym tłem oraz kamieniami lawy. Jak to widzicie? Ciezko mi dobrać gatunki ryb ponieważ zwyczajnie ich za dobrze nie znam ponieważ do tej pory zajmowalem się rosliniakami low tech więc nie chce czegoś spie****c :)) dlatego pytam was :) prosze o jakieś nakreślenie jakie ryby można to wpuścić ponieważ chciałbym żeby było ładnie schludnie i w miarę zgodnie ze sztuką :)) jak już będę wiedział co proponujecie , poczytam o nich dokładnie. Zwyczajnie lepiej mi będzie się poruszać w temacie. Jeżeli nic nie wymyślimy zrobię tanganike :) Z góry dziękuję. ! Baniak ze zdjęcia to kostka której chce użyć. 

IMG-20191007-WA0006.jpg

IMG-20191007-WA0009.jpg

IMG-20191007-WA0000.jpg

Edited by ethorious

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozner

W pierwszej chwili pomyślałem o Pseudotropheus elongatus neon spot, ale chciałbyś coś żółtego, więc może Pseudotropheus interruptus? Można też pomyśleć o Labidochromis chisumulae. 

Schludnie i zgodnie ze sztuką będzie, ale czy będzie zgodnie w relacjach międzyrybich? Tego nikt nie zagwarantuje. Wielkość baniaka ma znaczenie, ale nie do końca. W większych też różnie bywa. Musisz przyłożyć się do aranżacji, gdyż w takim akwarium jest to szczególnie istotne. Wspomniałeś o tym, że spodobał Ci się pomysł z klejeniem skałek. Postaraj się zrobić to tak, żeby były w tej konstrukcji wystające półki, groty (włącznie z przepływowymi). Trochę zabawy będzie, ale może to okazać się bardzo ważne dla życia ryb. Pyszczaki to ryby terytorialne, więc kluczowe jest przygotowanie potencjalnych terytoriów (w realiach akwarium właśnie grot, półek, zakamarków), ale też schronienia dla słabszych ryb. Tylko pamiętaj, żeby przy tworzeniu tej konstrukcji uwzględnić wielkość dorosłych ryb. Muszą mieć swobodę w poruszaniu się w tych grotach. 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
ethorious

Podałeś mi piękne ryby... Bardzo mi się podobaja, zabieram się do czytania o nich. Mam nadzieję że w Holandii będą łatwo dostępne :D bo to też różnie bywa. Rozumiem że w tym wypadku wchodzi w grę tylko jeden gatunek? I mniej więcej jaka ilość jak myślisz? Pytanie odnośnie konstrukcji kamieni .. czy powinny być tak zlepione że po bokach (na około wieżyczki) będzie sporo miejsca czy lepiej mniej tego miejsca? W końcu im więcej miejsca do pływania tym lepiej.. ale znowu też muszą mieć swoje terytoria tak jak napisałeś... Czy JBL aquasil będzie dobry do klejenia czegoś takiego?

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

@Bartek_DeBartku ...Twój post przeniosłem do właściwego tematu:

 

 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartek_De
3 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Bartku ...Twój post przeniosłem do właściwego tematu:

Racja👍 Dzięki. Tam już sobie edytowałem żeby miało ręce i nogi:P

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozner
7 minut temu, ethorious napisał:

Rozumiem że w tym wypadku wchodzi w grę tylko jeden gatunek? I mniej więcej jaka ilość jak myślisz?

Tak, jeden gatunek, ale może udałoby się stworzyć akwarium z dwoma samcami. Oczywiście przy odpowiednim zaaranżowaniu akwarium. Pyszczaki są nieprzewidywalne, więc pewności nigdy nie będzie. Zabiegami aranżacyjnymi można pewne zachowania ograniczyć.

Na początek trzeba będzie kupić 10-12szt. młodzieży. Później zredukujesz, albo same się zredukują😉

15 minut temu, ethorious napisał:

Pytanie odnośnie konstrukcji kamieni .. czy powinny być tak zlepione że po bokach (na około wieżyczki) będzie sporo miejsca czy lepiej mniej tego miejsca? W końcu im więcej miejsca do pływania tym lepiej.. ale znowu też muszą mieć swoje terytoria tak jak napisałeś...

To już jest kwestia wyczucia. Jakaś przestrzeń do pływania musi być. Z założenia będą dwa samce, do tego jakieś kryjówki dla słabszych ryb. Jeśli stworzysz przepływy między skałami, to ryby to wykorzystają. Pyszczaki wiedzą jak korzystać z dostępnej przestrzeni. Same często ją kształtują podkopując kamienie i tworząc sobie miejsce bytowania (rewir). 

21 minut temu, ethorious napisał:

Czy JBL aquasil będzie dobry do klejenia czegoś takiego?

Tego nie wiem. Może załóż kolejny temat, w odpowiednim dziale, z zapytaniem, czym najlepiej skleić kamienie? Poszukaj w zasobach Forum, może znajdziesz odpowiedź. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
rekawiczka

Koledzy wspominają o kamieniach i słusznie. Drobna techniczna uwaga, jak już będziesz układał kamienie to połóż na dno spienione pcv.

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
ethorious

Jak wygląda ogólnie roznica między takimi odmianami? Znalazłem pseudotropheus elongatus 5 odmian. Czy te pozostałe też się kwalifikują? Chailosi, masimbwe, mpanga, neon spot i zwykły elongatus.

Andrzej Głuszyca zedytowalem trochę post.

Edited by ethorious
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Temat zakupów  otwórz w dziale SKLEPY , ZAKUPY bo zaraz będziesz miał bałagan w temacie.

  • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
ethorious

Chodzi mi dokładnie o to czy odmiany tego gatunku które wymieniłem również się nadają? Czy mówimy tutaj tylko i wyłącznie o pseudotropheus neon spot w wypadku pseudotropheusow? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.