blindman

Dieta małych Chindongo Saulosi (ok.2-4cm)

Recommended Posts

blindman

Witajcie,

Wiem, że tematów jak karmić swoje ryby na forum jest mega dużo, ale tym razem chciałem was spytać o powiedzmy spersonalizowaną dietę w moim wypadku. Rybki są jeszcze małe i mają średnio ok. 3cm ale zdarzają się mniejsze i ciut większe. Jest ich 21 teraz.

Moje pytanie jest odnośnie karmienia pokarmami, które mam na stanie tj. 

Bardzo drobne granulki:

 • Naturefood Premium Cichlid Plant-S (roślinny)
 • Naturefood Premium Cichlid-S (mięsny)
 • Naturefood Premium Color plus-S (wybarwiający)

(w tych pokarmach na etykiecie jest napisane, żeby dawać połowę dawki w porównaniu do innych pokarmów zatem zapewne są bardzo pożywne)

Płatki:

 • HsAqua (OSI) Cichlid Flakes (płatki)
 • HsAqua (OSI) Spirulina Flakes (płatki)

Tabsy:

 • chyba spirulina w tabsach przyklejanych na szybę, dostałem w prezencie od hodowcy

 

Pytanie brzmi jak rozdzielić te pokarmy i czy wszystkie się nadają. Jeśli tak to najważniejsze pytanie chyba: ile tego na raz i ile razy dziennie? Bo totalnie nie mam wyczucia ile to jest za dużo.

Dla przykładu tutaj fotki ile mniej więcej sypię im granulek i płatków przy jednym karmieniu. I robię tak 2 razy na dzień, ale po rybach oczywiście widać jakby były nienajedzone i wiecznie czekały na pokarm. Tabsa dam z raz na tydzień tak ćwiartkę tej tabletki i jedzą to dobrych parę minut.

IMG_2631.thumb.JPG.73eb2564e4c5b84d9a37786f43fa0336.JPG

IMG_8295.thumb.JPG.b45de540c9a5daff3a3aafa595160bf1.JPG

 

Czekam na wasze opinie  😁

Share this post


Link to post
Share on other sites
egon44

Witaj!

Pokarmy które posiadasz jak najbardziej nadają się dla saulosi które posiadasz.

Również nimi karmiłem swoje saulosi jak były młode.

Co do samego dawkowania,to trudno po zdjęciu ocenić czy dawka pokarmu granulowanego jest ok,ale ja robiłem tak że w trzy palce brałem pokarm i sypałem go po długości zbiornika,tak aby wszystkie ryby coś skubnęły.Sypiąc go w jedno miejsce szybsze,silniejsze ryby skubną więcej,a słabsze mogą nic nie skubnąć.Jeśli ryby zjadły pokarm w przeciągu kilkunastu sekund to podawałem jeszcze jedną dawkę,ale o połowę mniejszą niż poprzednią.I to wszystko :) 

Młode ryby sugerowałbym karmić 2-3 razy dziennie.

Pokarmy płatkowane podawałbym wieczorem.

Pokarmy granulowane rano i w południe.

Masz jeszcze jakieś pytania,to śmiało pytaj a postaram się pomóc :) 

 • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
blindman

Na dany moment to chyba dostałem wszystko w pigułce, dzięki bardzo! :)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
SlavekG

@blindman pokarmy masz bardzo dobre i już dostałeś wskazówki jak je podawać i jak dobrać odpowiednią ilość pokarmu.

Nie zgodzę się tylko z tym żeby pokarmy płatkowane podawać wieczorem a granulowane rano i w południe, gdyż nie ma to znaczenia.

Istotne jest to żeby pokarmy mięsne jako łatwiej strawne podawać wieczorem a roślinne w ciągu dnia ale jak dasz roślinny wieczorem to też nic się nie dzieje.

 • Like 2
 • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Ptakug
   Będzie bajka 😁
  • D4LL
   Ok będzie relacje 
  • Tomasz78
   Zależy co Ci się podoba, jakie gatunki, jakie kolory... pseudotropheus johanni + pseudotropheus polit metriaclima koningsi + chindongo demasoni chindongo sp. 'elongatus spot' + cynotilapia zebroides jalo reef metriaclima msobo magunga + pseudotropheus polit metriaclima sp. 'msobo heteropictus' + metriaclima sp. 'elongatus chewere' cynotilapia hara + chindongo sp. 'elongatus mphanga' metriaclima sp. 'elongatus chailosi' + Pseudotropheus interruptus labidochromis caeruleus yellow + cynotilapia zebroides 'Likoma Island' labidochromis chisumulae + cynotilapia zebroides 'Cobwe' labidochromis joanjohnsonae + cynotilapia aurifrons  labidochromis sp. 'mbamba' + metriaclima estherae Masz powyżej trochę przykładów. Od wyboru do koloru  , można gatunki co niektóre poprzemieniać, poprzestawiać... Można z jeszcze innych tutaj nie wymienionych potworzyć obsady... Ewentualnie jak chcesz to słynna, pospolita i oklepana aż do zdarcia obsada chindongo saulosi + iodotropheus sprengerae  . 
  • Tomasz78
   Dobrze by było gdybyś opisywał na bieżąco sytuacje wraz z dokumentacją w postaci zdjęć i filmów.
  • pozner
   Życie tętni. 2 samce loriae wybarwiają się, dochodzi do niegroźnych potyczek...na razie😏 Maluchy acei i dolphin też zaczynają się rozpychać. W tym tygodniu dojdą Astatotilapie. Glon zaczyna powoli opanowywać akwarium. Myślałem, że do tego dojdzie szybciej. No, ale to świerzak. Jednak światło to nie wszystko.  VID_20200224_052609.mp4
  • CoolPhone
   Na taki baniak to jakieś dwa gatunki dorastające do MAX 15cm i coś mniejszego na doczepkę. 4 gatunki to też max, większe i więcej będzie karykaturą malawistyki.
  • Bartek_De
   Posiadam dokładnie tę samą walizkę z linku numer 1 i nie ma w niej testu na Nh3, zawiera dokładnie to samo co ta z linku 2, która jest nowszą wersją tej samej walizki. I tak do obydwu musisz dokupić uzupełnienie pH 7.4-  9 https://allegro.pl/oferta/jbl-ph-7-4-9-0-test-uzupelnienie-7999929543
  • Falcowski
   Mierzony jest tylko jeden z tych parametrów. Jeden to Kation, drugi gaz. Nie ma znaczenia, którą skrzynkę kupisz.
  • RomanoLindano
   Jeszcze poprawki muszę zrobić w aplikacji, bo czasem się zawiesza. Postaram się szybko. W sterowniku też nowy firmware będzie, ale to za dwa tygodnie. 
  • darkon
   Jakich bakterii użyłeś, jak przygotowałeś wodę do zalania zbiornika (uzdatniacz, jaki?, ustrojstwo), jakie media filtracyjne masz, jakie testy ? Ryb jeszcze nie zamawiaj, akwarium jest niedojrzałe
 • Topics

 • Images