Kerai

Wysokie PH wody

Recommended Posts

Kerai

Witam, 

Startuje z moim pierwszym Malawi. 

Zbiornik 450 l, filtracja kubełek to HW 304b, w środku Matrix 1l, Aquael bioceramax 1200 i 1600 ok 4 l, galbki i wloknina. 

 

Mam problem z PH wody. Niestety zalalem akwarium wodą prosto z kranu, zmierzylem PH i jest 7,6 (takie pH podają także wodociągi) 

Po ok 24 godzinach PH podskoczylo do 8,4 i już tak pozostało. Jak to zbić? Czytalem że to może być spowodowane Co2 w wodzie, które się ulatnia z czasem. 

Chcę zejść poniżej 8 żeby purolite zadziałał. 

Przy okazji możecie zerknąć na parametry wody, czy wszystko idzie dobrze jeśli chodzi  cykl azotowy. Woda wlana ok 3 tygodnie temu. 

Temp 27 oC

PH 8,4

Nh4 - 0,3

No2 - 0,1

No3 - 3

Dzięki, 

 

Edited by Kerai

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartek_De

Witaj na forum🖐️

Na początek może napisz czym mierzysz pH i co nasz w zbiorniku, jakie kamienie, piasek...?

5 minut temu, Kerai napisał:

Chcę zejść poniżej 8 żeby purolite zadziałał.

Purolite na razie zostaw w spokoju do czasu ustabilizowania zbiornika

7 minut temu, Kerai napisał:

Przy okazji możecie zerknąć na parametry wody, czy wszystko idzie dobrze jeśli chodzi  cykl azotowy. Woda wlana ok 3 tygodnie temu. 

Wygląda ok👍

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kerai
Teraz, Bartek_De napisał:

Witaj na forum🖐️

Na początek może napisz czym mierzysz pH i co nasz w zbiorniku, jakie kamienie, piasek...?

Purolite na razie zostaw w spokoju do czasu ustabilizowania zbiornika

Wygląda ok👍

Spokojnie, narazie poczekam nie spieszy mi się z tym ale nie chciałbym zmieniać pH jak już będą ryby i je stresować, ale czy to wogole się da zrobić? Jest na to jakiś sposób? 

Testy robiłem elektronicznym miernikiem PH, skalibrowanym oczywiście. Jutro przyjdzie mi test JBL 7,4 - 9 to jeszcze potwierdzę, piasek kwarcowy, kamienie... Hmm... Dostałem je więc tak naprawdę nie mam pojęcia , białe ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartek_De
9 minut temu, Kerai napisał:

Dostałem je więc tak naprawdę nie mam pojęcia , białe

Wrzuć jakąś fotkę. Marmur jest biały, ale nie wiem czy mógłby tak szybko podnieść Ci pH. Poczekaj do jutra, zmierz JBL-em i porównaj. Są preparaty do obniżania pH, na przykład ten https://allegro.pl/oferta/sera-ph-kh-minus-250ml-do-obnizania-ph-wody-8066948257

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kerai

Ze zbiornika 450l, jakieś 2 tygodnie temu odlałem wodę do mniejszego 112 l,  i na nim eksperymentowalem. Wlalem aquacid pH minus ok 50 ml i zbil z PH 8,4 do 7,0

Po kilku godzinach zmierzyłem jeszcze raz i PH 7,6. Czy te środki są trwałe czy trzeba je jakoś uzupełniać co jakiś czas? 

 

Zrobiłem także test z kranowka, wlalem do czystego naczynia samą świeża wodę PH 7,6 na następny dzień 8,3 pH, więc to raczej coś z tą woda jest nie tak. 

 

Kamienie jak na zdjęciu, z poprzedniego zbiornika. Ok 7 podobnej wielkości sztuk 

received_2312075572442827.jpeg

Edited by Kerai

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
6 godzin temu, Kerai napisał:

Zrobiłem także test z kranowka, wlalem do czystego naczynia samą świeża wodę PH 7,6 na następny dzień 8,3 pH, więc to raczej coś z tą woda jest nie tak. 

Nie wiem w  jakim naczyniu miałeś te wodę do testu. Ale jeżeli było otwarte i z dużą powierzchnią to najprawdopodobniej natlenienie wody podniosło(?) pH. Dlatego przy startującym akwa nie martwimy się pH bo ono po prostu i tak samoczynnie się   podniesie. Mając pH 8.4 masz super pH póki co i nie kombinuj . Poczekaj na JBL 7.4 - 9.0 i wtedy odnoś się tylko do tej metody pomiaru bo prawdopodobnie  może wystąpić różnica w pomiarach pomiędzy kroplami a elektronicznym pomiarem. Może ale nie musi. Ale mając  pH o którym wspominasz to spij spokojnie bez kombinacji:)

Jak chcesz się przekonać czy marmur podnosi pH weź śrubokręt zrób nim głęboką rysę , dziurkę i polej octem. Jak się zapieni to znaczy , że podnosi pH. A tak na marginesie..nie jest to  co prawda dział aranżacja ale biały marmur w naszym biotopie nie będzie estetycznie wyglądał. A gdybyś zmienił kamienie wtedy też się przekonasz czy marmur ma wpływ na pH. Ale o aranżu jak coś to w innym dziale;)

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • darianus
   Przyznam szczerze, że nie chciałem opierać kamieni o szybę, żeby mieć możliwość czyszczenia szyb z glonów. Glony na kamieniach wyglądają fajnie, ale na szybie jakoś mi się nie widzą
  • iquitos68
   Kryjówki najlepiej robi się opierając kamienie o tylną szybę. Należy jednak pamiętać żeby na tej szybie znajdowało się tło strukturalne lub czarne spienione PCV od środka akwarium 
  • Tom74
   To nie układaj gruzowiska. Mozesz postawić je obok siebie, z tyłu najwieksze. Ryby znajdą miejsce pomiędzy kamieniami. 
  • darianus
   Jestem na etapie zbierania otoczaków, gdzie prawdopodobnie będzie saulosi wielosamcowo. Próbując już układać jakieś gruzowisko, stwierdzam, że okrągłe otoczaki są do niczego:) Za dużo zajmują miejsca w stosunku do korzyści jakimi mają być kryjówki dla pyszczaków. Co o tym sądzicie?
  • Tom74
   Metriaclima Estherae ob  minos reef w moim akwarium mialem trzy morphy. Ryby byly z dobrego źródła.  Na kolor ryb ma wpływ dieta. Samice  Metriaclima Msobo Magunga  u większości są pomarańczowe.  Ryby z odłowu są żółte, wplyw na to ma prawdopodobnie spirulina zawarta w pokarmach. 
  • pozner
   Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 
  • AndrzejGłuszyca
   @Robson79 Robert...Twój temat odnośnie potencjalnej identyfikacji przeniosłem jak niżej aby nie zaśmiecać Krzysztofowi tematu:    
  • Robson79
   To wychodzi na to że mam jakiś inny gatunek. Choć kupowałem 30 maluchów ok.1,5cm jako Callainos OB i były z jednego tarła. Połowa okazała się samcami BB, były 2 samce OB i reszta samice OB. Zostawiłem sobie samca OB i cztery samice, które były bardziej żółtawe od reszty i od tych ryb pochodzą pozostałe moje ryby i w sumie zostawiałem sobie też te bardziej żółte. Może ten kolor powstał w wyniku selekcji 🤔 ale tego to już raczej się nie dowiemy. Jedno wiem na pewno. Jeśli będę zmieniał obsadę to ryby kupię z renomowanej hodowli...  
  • Bezprym
   Robert ale nie ma żółtych Callainosów OB w jeziorze,więc albo to jest krzyżówka albo masz dwa różne gatunki o ile nie więcej. Polecam ich fotki umieścić w dziale Identyfikacja,wtedy będziesz miał pewność co to są za ryby. Callainosy występują tylko w kolorach białych i niebieskich.   http://www.onzemalawicichliden.eu//Bestanden%20vissendatabase%20soorten%20eng/Metriaclima%20eng.html   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka              
  • Robson79
   Miałem kiedyś Metriaclima Estherae OB i tam wszystkie ryby były OB o sporadycznie trafiały się ryby O i BB morf. Przy tej odmianie samice są OB i sporadycznie O morf  natomiast samce są BB i tylko jeden na kilkadziesiąt jest OB... 🤔   Większość odmian OB występuje w odmianach "O" ,"OB" i "BB" choć są to często pojedyńcze egzemplarze...
 • Topics

 • Images