Skocz do zawartości

Obsada 1000l


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, eljot napisał:

Dodam jeszcze że główny typ autora wątku czyli Aulonocara Fire Fish to ryba nie występująca w jeziorze a twór stworzony przez człowieka

Zgadza się. 

Ze swojej strony dodam że twory te jak i inne hybrydy mogą być nadmiernie agresywne i krzyżować się z czym popadnie.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lukasz22Moja wstępna obsada w/g Twojego zestawienia 

Labeotropheus fulleborni

Labidochromis Yellow 

Metriaclima chailosi

Metriaclima Msobo Magunga 

Metriaclima fainzilberi Maison Reef 

Metriaclima Estherae OB

Teraz tłumaczę co mi nie pasuje w tej obsadzie.

Mimo, że masz spory zbiornik bierzesz pod uwagę cztery Metriaclimy. Najsilniejsza i największa jest Maison Reef. Ona prawdopodobnie będzie rządziła w zbiorniku do tego są trzy inne Metriaclimy, które będą z Maison Reef walczyły o dominację, a i pewnie między sobą także dojdzie do potyczek, w których może któraś zginąć, no ale to już taki urok ryb Malawi. Przy wysokiej agresywności Maisona może on nie dopuszczać do wybarwienia się pozostałych Metriaclim i objęcia przez nich terytorium. Przy układzie gdybyś zdecydował się na dwie Metriaclimy jest spora szansa, że obejmą rewiry daleko od siebie. Labeotropheus fulleborni mieszaj wersję standardową z OB. Mając jeden gatunek optycznie będą dwa.

W obsadzie masz ryby Msobo Magunga i Labidochromis Yellow. Przy Msobo będziesz celował w większą ilość samic, które są żółte i będą bardzo podobne kolorystycznie do Labidochromis Yellow. Do tego dochodzi Metriaclima Estherae OB. Jeśli wybierzesz tylko tą wersję to będzie ok, jeśli zmieszasz ze standardowym Estherae to delikatnie kolorystycznie  będą pochodziły do yellow i Msobo.

Mi w obsadzie brakuje niebieskiej ryby z pionowymi czarnymi pasami oraz przy takich możliwościach zbiornika, ryby z  pasami poziomymi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eljot napisał:

Masz całkowitą rację kopiowałem z posta kolegi nawet się nie przyglądając na poprawność ;) .

Chodzi o tą rybę 

Dodam jeszcze że główny typ autora wątku czyli Aulonocara Fire Fish to ryba nie występująca w jeziorze a twór stworzony przez człowieka i nie pochwalam takich praktyk.

Tak , wiem ze nie wystepuje , ale niestety z żoną się nie dyskutuje :) To był warunek abym mógł w ogóle założyć akwarium :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o mbunę to można zrobić taką obsadę:

metriaclima pyrsonotos

labeotropheus trewavasae thumbi west

melanochromis auratus

tropheops sp. chilumba

cynotilapia zebroides  - szeroki wybór gatunków w zależności która się najbardziej spodoba

I wiśnia na torcie czyli ryba z grupy non-mbuna ale wymagająca pokarmu roślinnego. Akcent czerwony:  

protomelas taeniolatus namalenje (red empress) lub protomelas sp. steveni imperial

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Tomasz78 napisał:

Zgadza się. 

Ze swojej strony dodam że twory te jak i inne hybrydy mogą być nadmiernie agresywne i krzyżować się z czym popadnie.

Moje 3 grosze, ale od razu powiem że tego nie popieram w tzw. akwarium biotopowym. Krzyżówki takie jak A. Fire Fish to nic innego jak Yorkshire Terrier Biewer, nie występują w przyrodzie 😉 ale cieszą oko niektórych. One też mogą być agresywne i krzyżować się z czym popadnie 😂😂

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście wybrałbym obsadę czysto non-mbunową ze zróżnicowaniem zachowaniowym. Ale coś mi się wydaje, że koncepcja pójdzie w stronę mixa.
Teoretycznie do mixów z mbuną najbardziej pasują Protolelasy (a w zasadzie te spośród nich, które preferują zieleninę). Na twojej liście to

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

10. Placidochromis sp. steveni taiwan

Tak jak Koledzy wcześniej zauważyli to Protomelas nie Placidochromis.
Popatrzmy na innych reprezentantów non-mbuny na liście. Akurat znalazł się na niej gatunek, który moim zdaniem pasuje do mbuny (bez ścisłych jaroszy, np. pozycje 4 i 6 na liście). Jest to:

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

9 .Cyrtocara moori

Co prawda w przeciwieństwie do większości Protomelasów bardziej lubi mięso, ale stąd wcześniejsza uwaga o jaroszach. Cyrtocary pływały w mojej pierwszej obsadzie malawijskiej razem z msobo, maingano i fryeri.  Sciaenochromisy nie miały tam komfortu, ale C.moori (na starcie nie były większe) miały należyty szacunek, a same żyjąc we własnym świecie nie robiły mbunie krzywdy. Cyrtocary są super.
Przejdżmy do konkretów

23 godziny temu, Lukasz22 napisał:

Na pewno musi byc fire fish poniewaz to rybka ze tak powiem zony oraz moori bo to fajna spora ryba i bardzo mi się podoba.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

8. Metriaclima msobo Magunga 

9 .Cyrtocara moori

Wpuściłbym (trzymając się listy) i ogólnych założeń:
Cytrocara moori – 10 szt średniej wielkości, dla wykreowania grupy, która będzie ozdobą zbiornika, pamiętaj że rosną duże i ogranicz liczbę gatunków.
Metriaclima msobo Magunga – 20 szt małej wielkości, dadzą sobie radę bo będą olewane przez moori, zostanie ok. 5 super żółtych samic, duże szanse ma kilkusamcowość 
Aulonocara Fire Fish – jeśli już, to koniecznie duże, przy małych sztucznych wynalazkach nie masz gwarancji że samiec będzie miał kolorystykę wymarzoną przez żonę. Podobnie jak Eljot i Mortis nie pochwalam, ale miałem supersamca (też jako rybę żony, przy starcie zbiornika 200x80x60, pomogło to w pozostawieniu 160 i 100cm). Z czasem okazał się wyjątkowo wredny (co prawda w towarzystwie non-mbuny w wydaniu łagodnym) i nawet żona zrozumiała, że trzeba go zabrać z naszego akwarium. Rady żeby zastąpić firefish czerwonym Protomelasem są rozsądne.

Tak czy inaczej, coś jeszcze do tej podstawy dobierz, ale nie przesadzaj.
Wszystko powyżej to tylko moje zdanie i tak zrobisz jak uznasz.:smile:


Jeszcze małe co nieco o innych rybach non-mbuna z Twojej listy.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

3. Placidochromis phenochilus Mdoka White Lips

U mnie łączenie z mbuną (nawet z nieskalniakami - piaskowymi Gephyrochromis lawsi) nie sprawdziło się. Oczywiście łączenie z "adoptowanymi" do non-mbuny yellow jest wyjątkiem.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

12 Otopharynx lithobates Sulphurhead

Wydaje mi się, że brak szans na optymalne wybarwienie samca w towarzystwie mbuny.

W dniu 16.07.2019 o 19:17, Lukasz22 napisał:

2. Copadichromis borleyi Kadango

Nie mam wiedzy, choć rybę miałem.

Edytowane przez tom77
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeczytaniu wszystkich opinii doszedlem do wniosku ze moze taka obsade biorac pod uwage Wasze podpowiedzi. 

Metriaclima fainzilberi Maison Reef 

Metriaclima Estherae OB

metriaclima pyrsonotos lub cynotilapia zebroides bardzo podobne kolorystycznie z tego co widze lub demasoni tez jest to ryba w czarne paski pionowe choc mocno terytorialna bo mialem już ja w 420l 

protomelas taeniolatus namalenje (pokaze zonie) :) lub fire fish , ogolnie chciala czerwona rybe takze tu jeszcze mozna cos zmienic 

Cyrtocara moori

 Labidochromis caeruleus Lion’s Cove

Placidochromis phenochilus Mdoka White Lips

Zastanowilbym się jeszcze nad melanochromis auratus

Edytowane przez Lukasz22
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.