Teka

Aulonocara Jacobfeibergi płochliwa, nie je

Recommended Posts

Teka

ph 7.6/7.8

temp. 26

NO2 0

NO3 10

Akwarium: szpital 50l

Ryby wielkości ok 8cm, zakupione w Than-mal 3 tygodnie temu, dwie sztuki 1+1. Od samego początku nie przyjmują pokarmu, są bardzo płochliwe. Nie są spuchnięte i nie wydalają ciągnących odchodów. Oczy nie są mętne ani powiększone, skóra też nie zdradza oznak chorobowych. Jedynie zainteresowanie pokarmem jest bardzo małe, wzięty do pyska pokarm od razu wypluwają. Kontaktowałem się z hodowlą i podaje im te same pokarmy, którymi były karmione u nich.

Na początku podawałem Artemiss i Herbtana, bez żadnych rezultatów.
Następnie zastosowałem Bactoforte S + Protocaps M w dawkach po jednej tabletce na 50l wody, akwarium zasłoniłem. Po tych zabiegach już nic nie robiłem nie widząc żadnych jak dla mnie konkretnych objawów. Pomyślałem, że ryby po prostu muszą się zaaklimatyzować bo wyglądają na mocno zestresowane i jak pisałem wyżej, są płochliwe. Czas jednak płynie a one w dalszym ciągu nie jedzą. Zaczynają być wychudzone i myślę, że pociągną jeszcze może z tydzień.

Jakieś pomysły? Poniżej zdjęcia z dzisiaj.

IMG_20190615_090248.thumb.jpg.43e76df84f36dd6fcb06341d4a77b338.jpgIMG_20190615_090256(1).thumb.jpg.d1dcb8ad2a64e8a0ece480bd3e31b3c0.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
Tomasz78

Wpuść je po prostu do docelowego baniaka niech pływają z innymi pyszczakami. To może pomóc. W stadzie różnogatunkowych pyszczaków powinny się ożywić. Miałem takie przypadki, ryby widząc że stado rzuca się na pokarm powinny również zareagować i zacząć powoli pobierać pokarm. U mnie skutkowało to co najmniej w pięćdziesięciu procentach takich przypadków. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teka

Próbowałem, prawie dwa tyg pływały zresztą obsady. 

Tym samym transportem przyjechało jeszcze kilka mniejszych ryb które bardzo ładnie się zadomowiły. 

Moje ostatnie doświadczenia pokazują, że mniejsze ryby są odporniejsze i ładniej się przyjmują, w mojej ocenie oczywiście. To już będzie drugi raz kiedy stracę nowe stosunkowo duże ryby podczas gdy zawsze kupowałem małe, nigdy nie miałem problemu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
6 minut temu, Teka napisał:

Moje ostatnie doświadczenia pokazują, że mniejsze ryby są odporniejsze i ładniej się przyjmują,

Fakt...coś podobnego zaobserwowałem u siebie ale nie w każdym przypadku. Zawsze min. przyczyny dopatrywałem w pokarmach ( miały inne nawyki żywieniowe) . Natomiast z młodymi ( małymi) nie było problemów. Też mam jacobfeibergi dodane jako młode  i małe do dużych i dorosłych ryb i one już na drugi dzień grasowały z innymi i do jedzenia były pierwsze bez względu co podawałem. Może spróbuj im  podawać inny pokarm?

 

U mnie niejadki zaczynały od tego pokarmu ..i do tej pory podaje:

https://www.google.pl/search?q=hikari++nowość&tbm=isch&source=iu&ictx=1&fir=aObzFVmqDe_OtM%3A%2C5l_M5CiqbWxufM%2C_&vet=1&usg=AI4_-kTHUk9FCyktqBUjs9GQbtDzbE9XEA&sa=X&ved=2ahUKEwjHgpa_0uviAhUPiIsKHTw9CnAQ9QEwD3oECAAQCg#imgrc=aObzFVmqDe_OtM:&vet=1

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kubeq
18 godzin temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Andrzeju te vibra bites też trzeba namaczać przed podaniem ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
3 minuty temu, Kubeq napisał:

Andrzeju te vibra bites też trzeba namaczać przed podaniem ?

Nie trzeba. Dodam tylko , że wiele pokarmów w opisie ma , że wybarwia pięknie ryby. Ja pierwszy raz naocznie stwierdziłem , że po kilku ( może 7-9) dniach faktycznie było widać różnicę. Później już różnicy nie widać ale to normalne . Za tym pokarmem  ryby szaleją.

Edited by AndrzejGłuszyca
 • Like 2
 • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Teka

Wczoraj i dzisiaj ryby dostały pokarm granulowany, Tropical Defence i Northfin Cichlid. Po podaniu standardowo zero zainteresowania. Pokarm opada na dno i tam leży.

Jednak teraz gdy pływają w akwarium bez podłoża i same, mam pełny obraz co się dzieje z pokarmem i jakie są odchody. Co ciekawe po jakimś czasie granulki znikają. Któraś z nich, prawdopodobnie samica bo nie wygląda na wychudzoną, zjada ten pokarm.

@AndrzejGłuszyca dzięki, nie znałem tego pokarmu. Spróbuję z nim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
Godzinę temu, Teka napisał:

dzięki, nie znałem tego pokarmu. Spróbuję z nim.

Nie twierdze , że pomoże na 100%. Spróbować warto. Kup najmniejsze opakowanie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Gonera1992

u mnie ta sama sytuacja :( na 16szt kupionych 16szt msobo F1 od Malawiana po tygodniu padło :( tak jak u autora tematu od początku się pochowały i nie pobierały pokarmu. Może w tym wypadku będzie więcej szczęścia

Share this post


Link to post
Share on other sites
anutemix
W dniu 16.06.2019 o 08:59, Kubeq napisał:

Andrzeju te vibra bites też trzeba namaczać przed podaniem ?edy

Gdzieś przeczytałem że powinno się namoczyć wszystkie pokarmy ile w tym prawdy pewnie ilu akwarystów tyle opinii. Ja parę min moczę rybcie nic nie narzekają😀. Dzięki Andrzej za linka wypróbuje, zawsze to jakieś urozmaicenie w diecie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Mróz
   Właśnie zauważyłem, że moje moduły led migotają ( mam nadzieję że widać to na filmie). W dzień tego nie dostrzegłem, ale teraz przed całkowitym wygaszeniem światła widac to dosyć mocno 🤔 Mam dwa kanały: 6500 i 9000k na sterowniku zmierzchu TC420 i zasilaczu 60W (jest na nim spory zapas). Ktoś ma jakiś pomysł co to może być? Kończy się żywot modułów czy może coś ze sterownikem?  20190718_225844.mp4
  • Falcowski
   O właśnie - @poznerwspomniał o kamieniu xport. Są też kostki. Temat ciągnął @deccorativo, ale widzę temat się urwał. Ktoś tego próbował? Albo ta kostka florystyczna zamiast, choć tu ponoć mowa była o problemach z węglem do procesu denitryfikacji. Mi najbardziej spodobały się te kostki cube 2''. Takie 3 by wystarczyły na 500 litrów, koszt 80 zł. 
  • tom77
   Koledzy, mam akwarium prawie o tych samych wymiarach (10cm krótsze) i nie bardzo wyobrażam sobie w 210x80x60cm "większe" stada C. moori (ryb dużych i silnych) i P. phenochilus (też nie ułomków) i przy tym łącznie 6 gatunków. Ale to tylko moje zdanie 
  • tom77
   O. tetrastigma, S. fryeri i L. caeruleus w ilościach które podałeś to fajnie zestawiona obsada. Ryba wszędobylska + dość uniwersalny "adoptowany" kieszonkowy drapieżnik + skalniak. Kolorystycznie i żywieniowo też pasuje. Jeśli się zastanawiasz czy nie za mało ryb, to przecież jak będą małe to będzie ich więcej by dobrać układy, a jak urosną to zabaczysz że jest OK. W przeciwieństwie do części Forumowiczów, uważam że wielkość wpuszczanych ryb ma znaczenie. Największe wpuściłbym Otopharynxy. S.fryeri koniecznie normalne, nie icebergi czy inne wynalazki, które w znacznym stopniu skundliły gatunek, obniżając (moim zdaniem) statystyczną jakość ryb dostępnych w obrocie. Powodzenia 
  • prezesik25
   U siebie po delikatnym ataku sinic zaciemniłem akwarium na 6 dni. Po tym czasie świecę normalnie w godzinach 9-21 jedną świetlówką Sylvania Aquastar T8 30W (akwa 120x40x40), podmian nie robię już 10 dni po zaciemnieniu i jak na razie sinic nie widać (NO3 25, PO4 0,30).  Jak coś się zmieni na pewno napiszę.
  • Lukasz22
   Powiem Ci ze bardzo interesujaca obsada , musze się nad nia zastanowic
  • Tomasz78
   Na tej stronie masz gatunki mbuna: http://malawi.si/Malawi/Mbuna/index.html tutaj non-mbuna: http://malawi.si/Malawi/Haplochromises/index.html a tu masz po angielsku: http://www.onzemalawicichliden.eu///////Bestanden vissendatabase eng/vissendatabase eng.html inne zwierzęta z jeziora Malawi: http://www.onzemalawicichliden.eu///////Bijvissen en anderen eng/bijvissen en andere eng.html
  • TOMEKSIEDLCE
   U mnie klarowność wody jest na tym samym poziomie jest kryształ, złoża mam pod pompą 05 matrixa tylko . Woda dlatego jest klarowna  u mnie przez użyte wkłady filtracyjne PPI 10,20,30,45 pocięte na kwadraty i rzucone za tłem.
  • Xime
   Pisałem to tylko i wyłącznie w dużym uproszczeniu na potrzeby tego tematu, próbując uświadomić, szczególnie tym którzy nie próbowali, że gąbka nieczyszczona tydzień będzie miała około 100 razy więcej objętościowo kup - jako paliwa do produkcji siarkowodoru, niż taka nie czyszczona miesiąc, nie wnikając ile i jakich kultur bakterii dodatkowo na niej się osadzi oraz jak które zadziałają w przypadku długotrwałego braku prądu w narurowcu. Oczywiście jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo kwestia tego jaki efekt chcemy osiągnąć, ale znowu na swoim przykładzie: Uważam, że dla podstawowej nitryfikacji ( no2 i nh4 niewykrywalne), żadne dodatkowe złoża biologiczne nie są potrzebne, jeśli się ma ze 2 cm piasku i trochę kamieni w nieprzerybionym, rocznym baniaku. Jeśli pojdziemy krok dalej i chcemy mieć bardzo przejrzystą wodę natomiast oraz próbować z "porowatej ceramiki" wyciągnąć obiecywane właściwości denitryfikacyjne lub klarujące na najwyższym poziomie w przeciętnie przerybionej 240-tce, oczekując na redukcję niepewnych samców np. , myślę, że zasada "jak najwięcej jestem w stanie upakować, gdzie tylko się da: się sprawdzi. Wszystko co ma strukturę pumeksa, takie właściwości podobno może posiadać i to sprawdzam - Matrix jest jednym z nich, są jednak jego tanie odpowiedniki. Ale jak pisałem czy to działa czy nie będzie można powiedzieć dopiero za pół roku. Fakt - zwiększając dodatkowo ilość złoża biologicznego - "ceramicznego" za tłem obserwowałem poprawę klarowności wody, jeszcze przed eksperymentami z nieczyszczeniem gąbek dłużej niż miesiąc.
  • M4L4WI_F4N
   Andrzeju ja nigdy nie byłem i nadal nie jestem zwolennikiem wyliczeń Seachema. Zaczęli pisać, że 0.5 litra starczy i koniec. Panowały opinie, że to i tak za dużo bo coś trzeba napisać by sprzedać towar. Jeżeli tak faktycznie jest to temat dotyczący oddania działającej ceramiki jest bezsensu. Bo skąd wiemy, że ten nadmiar, który oddajemy ma bakterie? Złoże jest zlozem i materiałem filtracyjnym. 
 • Topics

 • Images