tomaszzt

Moje pierwsze Malawi - 110x45x40

Recommended Posts

apofis

używałem ostatnio ten sam piach do startu akwa i nie miałem takiego przypadku wszystko ładnie i szybko się wyklarowało po zalaniu.

tomaszzt
12 godzin temu, Falcowski napisał:

Jesli tak, to może przyczyny szukać gdzieś indziej lub przeczekać. To świeże akwa w końcu.

Tu kryje się po cichu nadzieja.

11 godzin temu, apofis napisał:

używałem ostatnio ten sam piach do startu akwa i nie miałem takiego przypadku wszystko ładnie i szybko się wyklarowało po zalaniu.

No właśnie, w Tanganice zawsze tak było, 12 godzin i kryształ. Zauważam tu jednak pewne "Ale..." W Tanganice były tylko dwa mechaniki, ale nie dawałem żadnych bakterii i pożywki dla nich (mrożony pokarm i granulat), może tu należy upatrywać zmętnienia ?! Filtry na wacie i skimer pracują od wczorajszego wieczora, chyba jednak dam szanse do końca tygodnia.

tomaszzt
W dniu 18.06.2019 o 21:14, AndrzejGłuszyca napisał:

Czekaj cierpliwie. Cykl ruszył..Tu nie będzie spektakularnych skoków parametrów jak na WA. Co do klarowności to trudno spodziewać się aby po 11 dniach woda była kryształ. Rob wyniki co 4-5 dni , obserwuj i tyle. O klarowność będziesz się martwić na końcu o ile będziesz miał powody.

Od 18.06 parametry wody te same do dziś, tzn. tak: pH-7,5  NH4-0,1  NO2-0,2  NO3-10  KH-7. Czy to dobry znak, dawać jeszcze bakterie, czy czekać ?

Co do klarowności, wata JBL chyba zrobiła robotę, skimer też. Jednak to nie był chyba główny problem piachu, tylko oświetlenia. Pobawiłem się trochę ustawieniami barwy i to trochę robi różnicę. Nie byłem świadomy, jak światło wpływa na to wszystko, co wydawało mi się mechanicznym/biologicznym zanieczyszczeniem. Ponadto ustawiłem moduły LED pod kątem na tylną (mniej) i przednią (2x więcej) szybę. Poprzednio było prostopadle do dna. Zastanawiam się tylko, dlaczego w moim poprzednim akwarium było ok. ? Tam była pokrywa aquaela z plastiku, ale diody też były pod delikatnym kątem w stosunku do dna. Na marginesie - żeby trochę zredukować tzw. "blinki" na dnie, podnieść poziom wody, czy coś kombinować z wylotami filtrów ?

AndrzejGłuszyca

Startowałeś na mrożonkę?

tomaszzt

Mrożonka + bakterie z ampułki

AndrzejGłuszyca

OK. Możesz jeszcze dorzucić kostkę i jedną ampułkę. Przy takim starcie nie musi być  spektakularnych  skoków  NO2 . Jeżeli nie wzrośnie to czekamy jak zacznie spadać.  Podmian nie robisz mam nadzieję.

tomaszzt

Absolutnie, podmian nie ma, nic nie ruszam. Jest opcja, żeby dać bakterie bez mrożonego pokarmu ?

AndrzejGłuszyca
Teraz, tomaszzt napisał:

Jest opcja, żeby dać bakterie bez mrożonego pokarmu ?

Oczywiście...podaj i spokojnie czekamy aż NO2  zacznie spadać.

tomaszzt

Ok. podaję ampułkę Prodibio i obserwuję dalej. Rozumiem, że kwestię oświetlenia i dalszego eliminowania zmętnienia kontynuować w innym dziale, żeby nie wprowadzać bałaganu ?!

AndrzejGłuszyca
24 minuty temu, tomaszzt napisał:

Rozumiem, że kwestię oświetlenia i dalszego eliminowania zmętnienia kontynuować w innym dziale, żeby nie wprowadzać bałaganu ?!

Dokładnie:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Marcelo89
      Tak to oczywiste wszystko na wymiar wycięte pod filtr no aktualnie mam założona gabke gruboziarnista czy dać coś innego gdy już wskocze na większy litraz? 
    • darianus
      Przyznam szczerze, że nie chciałem opierać kamieni o szybę, żeby mieć możliwość czyszczenia szyb z glonów. Glony na kamieniach wyglądają fajnie, ale na szybie jakoś mi się nie widzą
    • iquitos68
      Kryjówki najlepiej robi się opierając kamienie o tylną szybę. Należy jednak pamiętać żeby na tej szybie znajdowało się tło strukturalne lub czarne spienione PCV od środka akwarium 
    • Tom74
      To nie układaj gruzowiska. Mozesz postawić je obok siebie, z tyłu najwieksze. Ryby znajdą miejsce pomiędzy kamieniami. 
    • darianus
      Jestem na etapie zbierania otoczaków, gdzie prawdopodobnie będzie saulosi wielosamcowo. Próbując już układać jakieś gruzowisko, stwierdzam, że okrągłe otoczaki są do niczego:) Za dużo zajmują miejsca w stosunku do korzyści jakimi mają być kryjówki dla pyszczaków. Co o tym sądzicie?
    • Tom74
      Metriaclima Estherae ob  minos reef w moim akwarium mialem trzy morphy. Ryby byly z dobrego źródła.  Na kolor ryb ma wpływ dieta. Samice  Metriaclima Msobo Magunga  u większości są pomarańczowe.  Ryby z odłowu są żółte, wplyw na to ma prawdopodobnie spirulina zawarta w pokarmach. 
    • pozner
      Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 
    • AndrzejGłuszyca
      @Robson79 Robert...Twój temat odnośnie potencjalnej identyfikacji przeniosłem jak niżej aby nie zaśmiecać Krzysztofowi tematu:    
    • Robson79
      To wychodzi na to że mam jakiś inny gatunek. Choć kupowałem 30 maluchów ok.1,5cm jako Callainos OB i były z jednego tarła. Połowa okazała się samcami BB, były 2 samce OB i reszta samice OB. Zostawiłem sobie samca OB i cztery samice, które były bardziej żółtawe od reszty i od tych ryb pochodzą pozostałe moje ryby i w sumie zostawiałem sobie też te bardziej żółte. Może ten kolor powstał w wyniku selekcji 🤔 ale tego to już raczej się nie dowiemy. Jedno wiem na pewno. Jeśli będę zmieniał obsadę to ryby kupię z renomowanej hodowli...  
    • Bezprym
      Robert ale nie ma żółtych Callainosów OB w jeziorze,więc albo to jest krzyżówka albo masz dwa różne gatunki o ile nie więcej. Polecam ich fotki umieścić w dziale Identyfikacja,wtedy będziesz miał pewność co to są za ryby. Callainosy występują tylko w kolorach białych i niebieskich.   http://www.onzemalawicichliden.eu//Bestanden%20vissendatabase%20soorten%20eng/Metriaclima%20eng.html   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka              
  • Topics

• Images