tomaszzt

Moje pierwsze Malawi - 110x45x40

Recommended Posts

tomaszzt

Taki skromny "jamniczek" sobie zafundowałem, przepraszam za jakość, ale nie potrafię robić innych zdjęć, jak średniowiecznej architektury.....

IMG_20190609_171115.thumb.jpg.a51dcf633e25e2e280cfef030d8bf8ac.jpg

Co w środku: dolomit, kreisel 099, spienione pcv jako tło i podkład, Ikola 600maxx z prefiltrem Eheim, mechanik Aquaszut T750 (docelowo cyrkulator 1500 lub 2000).

Zbiornik zalany 3 dni temu (kranówa przeszła przez filtr węglowy), temperatura wody bez grzałki 25,9.

Parametry z wczoraj:

pH - 7,5 

NO2 - 0,025

NO3 - 1

NH4 - 0,05

KH - 7

Mierzone kropelkowymi JBL, ale pierwszy raz - filozofii nie ma, to może zrobiłem wszystko dobrze :cool:

Dwie sprawy:

1. Co robić dalej ? Dać mrożony pokarm, ampułkę z bakteriami ? Czy może czekać cierpliwie, zasiedlę akwarium najwcześniej w drugiej połowie lipca, ale to chyba dobrze ?!

2. Klarowność wody dość niezadawalająca. Dać sobie czas, czy podjąć jakieś kroki ?

Pozdrawiam serdecznie

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
suricade

Co do klarowności , chwilowo poczekaj. Dałeś jakieś bakterie startowe? Jeżeli tak to jakie? Całkiem przyjemna aranżacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Żadnych bakterii jeszcze nie dawałem, mam ampułki Prodibio Biodigest, z mrożonkami też się wstrzymuję - to mój pierwszy start z Malawi, wolę się dopytać ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Tak na marginesie startu..... dokładnie 26 maja wystartowałem z zielonym akwa w ten sposób , że do zbiornika wrzuciłem dużą szczyptę pokarmu mięsnego ( Hikari) i jedną ampułkę prodibio biodigest. Oczywiście biologia , podłoże wszystko nowe ( żadne przenoszenie biologii) . Właściwie już dzisiaj niewiele brakuje aby cykl się zamknął. Ale dla pewności zrobię za tydzień. Nie piszę o tym aby się pochwalić ale po to aby czytający wiedział  , że każdy sposób jest skuteczny. To tylko kwestia cierpliwości.Jasne..akwa bez roślin dłużej będzie startować...ale cokolwiek zrobisz ( sposób startu)  to prędzej czy później akwa wystartuje. Startuj i cierpliwie czekaj  a wszystko będzie OK.

1 godzinę temu, tomaszzt napisał:

Mierzone kropelkowymi JBL, ale pierwszy raz - filozofii nie ma, to może zrobiłem wszystko dobrze

Mam tutaj pytanie i mam nadzieję ,że retoryczne: przy NO3  wlewałeś 10 ml wody ( dwie strzykawki na jedną ampułkę)? Drugie... czy odczytywałeś NO3 ze środkowego paska?

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt
18 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Mam tutaj pytanie i mam nadzieję ,że retoryczne: przy NO3  wlewałeś 10 ml wody ( dwie strzykawki na jedną ampułkę)? Drugie... czy odczytywałeś NO3 ze środkowego paska?

Andrzeju, według instrukcji polskiej (i niemieckiej ) miałem dać 5ml na ampułkę. Z "środkowego paska" - tu nie rozumiem, na wzorniku jest czyste pole dla ampułki z wodą i odczynnikami, kolorowe dla ampułki tylko z wodą z akwarium. Nie ma środkowego paska. Mam Combiset test JBL.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
16 minut temu, tomaszzt napisał:

Mam Combiset test JBL

Hm...nie wiem jaka jest różnica ( nigdy walizki nie miałem ) a zawsze miałeM  i mam  takie jak w linku poniżej :

 

 

ON3.jpg

Obraz.jpg

No i odczytujesz wtedy ze środkowego paska ( paletka). W instrukcji jest napisane :po 10 ml do fiolki ( czyli po 2 strzykawki ). Być może  te w walizce są inne ale tutaj się nie wypowiem bo jak pisałem nigdy nie używałem testów z walizki.

IMG_20190609_201740485.jpg

Edited by AndrzejGłuszyca

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Andrzej, są inne. W miejsce pasków, są tylko wartości. Ciekawe......w końcu ten sam producent, ten sam test. - UWAGA : o ja gupi przeokropnie :frown: pomyliłem z inną kartą wzorniczą. Jest tak, jak napisałeś Andrzeju. Test do powtórki.

Panie i Panowie, a jak interpretować te wartości z testów, które przedstawiłem ?

Edited by tomaszzt

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
1 minutę temu, tomaszzt napisał:

Andrzej, są inne. W miejsce pasków, są tylko wartości.

Nie miałem o tym pojęcia:) W takim razie niech się wypowiedzą ci co mieli takie jak ja mam i ci co mają takie jak Twoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
16 minut temu, tomaszzt napisał:

UWAGA : o ja gupi przeokropnie :frown: pomyliłem z inną kartą wzorniczą. Jest tak, jak napisałeś Andrzeju. Test do powtórki.

A ilość wody w fiolce 5 ml czy 10 ml jak w mojej instrukcji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Nooo tu się nie pomyliłem, po 5ml do każdej fiolki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • Ptakug
  • D4LL
   Ok będzie relacje 
  • Tomasz78
   Zależy co Ci się podoba, jakie gatunki, jakie kolory... pseudotropheus johanni + pseudotropheus polit metriaclima koningsi + chindongo demasoni chindongo sp. 'elongatus spot' + cynotilapia zebroides jalo reef metriaclima msobo magunga + pseudotropheus polit metriaclima sp. 'msobo heteropictus' + metriaclima sp. 'elongatus chewere' cynotilapia hara + chindongo sp. 'elongatus mphanga' metriaclima sp. 'elongatus chailosi' + Pseudotropheus interruptus labidochromis caeruleus yellow + cynotilapia zebroides 'Likoma Island' labidochromis chisumulae + cynotilapia zebroides 'Cobwe' labidochromis joanjohnsonae + cynotilapia aurifrons  labidochromis sp. 'mbamba' + metriaclima estherae Masz powyżej trochę przykładów. Od wyboru do koloru  , można gatunki co niektóre poprzemieniać, poprzestawiać... Można z jeszcze innych tutaj nie wymienionych potworzyć obsady... Ewentualnie jak chcesz to słynna, pospolita i oklepana aż do zdarcia obsada chindongo saulosi + iodotropheus sprengerae  . 
  • Tomasz78
   Dobrze by było gdybyś opisywał na bieżąco sytuacje wraz z dokumentacją w postaci zdjęć i filmów.
  • pozner
   Życie tętni. 2 samce loriae wybarwiają się, dochodzi do niegroźnych potyczek...na razie😏 Maluchy acei i dolphin też zaczynają się rozpychać. W tym tygodniu dojdą Astatotilapie. Glon zaczyna po woli opanowywać akwarium. Myślałem, że do tego dojdzie szybciej. No, ale to świeżak. Jednak światło to nie wszystko.  VID_20200224_052609.mp4
  • CoolPhone
   Na taki baniak to jakieś dwa gatunki dorastające do MAX 15cm i coś mniejszego na doczepkę. 4 gatunki to też max, większe i więcej będzie karykaturą malawistyki.
  • Bartek_De
   Posiadam dokładnie tę samą walizkę z linku numer 1 i nie ma w niej testu na Nh3, zawiera dokładnie to samo co ta z linku 2, która jest nowszą wersją tej samej walizki. I tak do obydwu musisz dokupić uzupełnienie pH 7.4-  9 https://allegro.pl/oferta/jbl-ph-7-4-9-0-test-uzupelnienie-7999929543
  • Falcowski
   Mierzony jest tylko jeden z tych parametrów. Jeden to Kation, drugi gaz. Nie ma znaczenia, którą skrzynkę kupisz.
  • RomanoLindano
   Jeszcze poprawki muszę zrobić w aplikacji, bo czasem się zawiesza. Postaram się szybko. W sterowniku też nowy firmware będzie, ale to za dwa tygodnie. 
  • darkon
   Jakich bakterii użyłeś, jak przygotowałeś wodę do zalania zbiornika (uzdatniacz, jaki?, ustrojstwo), jakie media filtracyjne masz, jakie testy ? Ryb jeszcze nie zamawiaj, akwarium jest niedojrzałe
 • Topics

 • Images