tomaszzt

Moje pierwsze Malawi - 110x45x40

Recommended Posts

tomaszzt

Taki skromny "jamniczek" sobie zafundowałem, przepraszam za jakość, ale nie potrafię robić innych zdjęć, jak średniowiecznej architektury.....

IMG_20190609_171115.thumb.jpg.a51dcf633e25e2e280cfef030d8bf8ac.jpg

Co w środku: dolomit, kreisel 099, spienione pcv jako tło i podkład, Ikola 600maxx z prefiltrem Eheim, mechanik Aquaszut T750 (docelowo cyrkulator 1500 lub 2000).

Zbiornik zalany 3 dni temu (kranówa przeszła przez filtr węglowy), temperatura wody bez grzałki 25,9.

Parametry z wczoraj:

pH - 7,5 

NO2 - 0,025

NO3 - 1

NH4 - 0,05

KH - 7

Mierzone kropelkowymi JBL, ale pierwszy raz - filozofii nie ma, to może zrobiłem wszystko dobrze :cool:

Dwie sprawy:

1. Co robić dalej ? Dać mrożony pokarm, ampułkę z bakteriami ? Czy może czekać cierpliwie, zasiedlę akwarium najwcześniej w drugiej połowie lipca, ale to chyba dobrze ?!

2. Klarowność wody dość niezadawalająca. Dać sobie czas, czy podjąć jakieś kroki ?

Pozdrawiam serdecznie

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
suricade

Co do klarowności , chwilowo poczekaj. Dałeś jakieś bakterie startowe? Jeżeli tak to jakie? Całkiem przyjemna aranżacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Żadnych bakterii jeszcze nie dawałem, mam ampułki Prodibio Biodigest, z mrożonkami też się wstrzymuję - to mój pierwszy start z Malawi, wolę się dopytać ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Tak na marginesie startu..... dokładnie 26 maja wystartowałem z zielonym akwa w ten sposób , że do zbiornika wrzuciłem dużą szczyptę pokarmu mięsnego ( Hikari) i jedną ampułkę prodibio biodigest. Oczywiście biologia , podłoże wszystko nowe ( żadne przenoszenie biologii) . Właściwie już dzisiaj niewiele brakuje aby cykl się zamknął. Ale dla pewności zrobię za tydzień. Nie piszę o tym aby się pochwalić ale po to aby czytający wiedział  , że każdy sposób jest skuteczny. To tylko kwestia cierpliwości.Jasne..akwa bez roślin dłużej będzie startować...ale cokolwiek zrobisz ( sposób startu)  to prędzej czy później akwa wystartuje. Startuj i cierpliwie czekaj  a wszystko będzie OK.

1 godzinę temu, tomaszzt napisał:

Mierzone kropelkowymi JBL, ale pierwszy raz - filozofii nie ma, to może zrobiłem wszystko dobrze

Mam tutaj pytanie i mam nadzieję ,że retoryczne: przy NO3  wlewałeś 10 ml wody ( dwie strzykawki na jedną ampułkę)? Drugie... czy odczytywałeś NO3 ze środkowego paska?

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt
18 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Mam tutaj pytanie i mam nadzieję ,że retoryczne: przy NO3  wlewałeś 10 ml wody ( dwie strzykawki na jedną ampułkę)? Drugie... czy odczytywałeś NO3 ze środkowego paska?

Andrzeju, według instrukcji polskiej (i niemieckiej ) miałem dać 5ml na ampułkę. Z "środkowego paska" - tu nie rozumiem, na wzorniku jest czyste pole dla ampułki z wodą i odczynnikami, kolorowe dla ampułki tylko z wodą z akwarium. Nie ma środkowego paska. Mam Combiset test JBL.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
16 minut temu, tomaszzt napisał:

Mam Combiset test JBL

Hm...nie wiem jaka jest różnica ( nigdy walizki nie miałem ) a zawsze miałeM  i mam  takie jak w linku poniżej :

 

 

ON3.jpg

Obraz.jpg

No i odczytujesz wtedy ze środkowego paska ( paletka). W instrukcji jest napisane :po 10 ml do fiolki ( czyli po 2 strzykawki ). Być może  te w walizce są inne ale tutaj się nie wypowiem bo jak pisałem nigdy nie używałem testów z walizki.

IMG_20190609_201740485.jpg

Edited by AndrzejGłuszyca

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Andrzej, są inne. W miejsce pasków, są tylko wartości. Ciekawe......w końcu ten sam producent, ten sam test. - UWAGA : o ja gupi przeokropnie :frown: pomyliłem z inną kartą wzorniczą. Jest tak, jak napisałeś Andrzeju. Test do powtórki.

Panie i Panowie, a jak interpretować te wartości z testów, które przedstawiłem ?

Edited by tomaszzt

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
1 minutę temu, tomaszzt napisał:

Andrzej, są inne. W miejsce pasków, są tylko wartości.

Nie miałem o tym pojęcia:) W takim razie niech się wypowiedzą ci co mieli takie jak ja mam i ci co mają takie jak Twoje.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
16 minut temu, tomaszzt napisał:

UWAGA : o ja gupi przeokropnie :frown: pomyliłem z inną kartą wzorniczą. Jest tak, jak napisałeś Andrzeju. Test do powtórki.

A ilość wody w fiolce 5 ml czy 10 ml jak w mojej instrukcji?

Share this post


Link to post
Share on other sites
tomaszzt

Nooo tu się nie pomyliłem, po 5ml do każdej fiolki.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • darianus
   Przyznam szczerze, że nie chciałem opierać kamieni o szybę, żeby mieć możliwość czyszczenia szyb z glonów. Glony na kamieniach wyglądają fajnie, ale na szybie jakoś mi się nie widzą
  • iquitos68
   Kryjówki najlepiej robi się opierając kamienie o tylną szybę. Należy jednak pamiętać żeby na tej szybie znajdowało się tło strukturalne lub czarne spienione PCV od środka akwarium 
  • Tom74
   To nie układaj gruzowiska. Mozesz postawić je obok siebie, z tyłu najwieksze. Ryby znajdą miejsce pomiędzy kamieniami. 
  • darianus
   Jestem na etapie zbierania otoczaków, gdzie prawdopodobnie będzie saulosi wielosamcowo. Próbując już układać jakieś gruzowisko, stwierdzam, że okrągłe otoczaki są do niczego:) Za dużo zajmują miejsca w stosunku do korzyści jakimi mają być kryjówki dla pyszczaków. Co o tym sądzicie?
  • Tom74
   Metriaclima Estherae ob  minos reef w moim akwarium mialem trzy morphy. Ryby byly z dobrego źródła.  Na kolor ryb ma wpływ dieta. Samice  Metriaclima Msobo Magunga  u większości są pomarańczowe.  Ryby z odłowu są żółte, wplyw na to ma prawdopodobnie spirulina zawarta w pokarmach. 
  • pozner
   Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 
  • AndrzejGłuszyca
   @Robson79 Robert...Twój temat odnośnie potencjalnej identyfikacji przeniosłem jak niżej aby nie zaśmiecać Krzysztofowi tematu:    
  • Robson79
   To wychodzi na to że mam jakiś inny gatunek. Choć kupowałem 30 maluchów ok.1,5cm jako Callainos OB i były z jednego tarła. Połowa okazała się samcami BB, były 2 samce OB i reszta samice OB. Zostawiłem sobie samca OB i cztery samice, które były bardziej żółtawe od reszty i od tych ryb pochodzą pozostałe moje ryby i w sumie zostawiałem sobie też te bardziej żółte. Może ten kolor powstał w wyniku selekcji 🤔 ale tego to już raczej się nie dowiemy. Jedno wiem na pewno. Jeśli będę zmieniał obsadę to ryby kupię z renomowanej hodowli...  
  • Bezprym
   Robert ale nie ma żółtych Callainosów OB w jeziorze,więc albo to jest krzyżówka albo masz dwa różne gatunki o ile nie więcej. Polecam ich fotki umieścić w dziale Identyfikacja,wtedy będziesz miał pewność co to są za ryby. Callainosy występują tylko w kolorach białych i niebieskich.   http://www.onzemalawicichliden.eu//Bestanden%20vissendatabase%20soorten%20eng/Metriaclima%20eng.html   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka              
  • Robson79
   Miałem kiedyś Metriaclima Estherae OB i tam wszystkie ryby były OB o sporadycznie trafiały się ryby O i BB morf. Przy tej odmianie samice są OB i sporadycznie O morf  natomiast samce są BB i tylko jeden na kilkadziesiąt jest OB... 🤔   Większość odmian OB występuje w odmianach "O" ,"OB" i "BB" choć są to często pojedyńcze egzemplarze...
 • Topics

 • Images