Skocz do zawartości

Krzemiany w wodzie ro


Destro

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Planuje start Malawi na wodzie ro z dodatkiem uzdatniaczy. Problem mam jednak z sama woda ro. W Kranowie testy kropelkowe JBL wskazały że krzemiany są powyżej 6 mg (niemal czarna barwa próbki z wodą, poza skalę). Po przepuszczeniu kranowy przez filtr ro ten sam test wskazał na wartość krzemianów na poziomie 1,6mg niby duzo mniej, ale czy po przepuszczeniu przez filtr odwróconej osmozy poziom ten nie powinien być zerowy?

Dodam że woda ro była świeża i zimną może temperatura wody ma jakieś znaczenie dla odczytu testów JBL? Albo coś nie tak z filtrem? Dodam że filtr nowy.

Z góry dzięki za odpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że przy tak dużym stężeniu krzemianów filtr RO nie daje rady usunąć wszystkiego w czasie w którym woda przepływa przez filtr. Na 99% jeśli byś tą wodę przepuścił jeszcze raz przez Filtr RO to poziom krzemianów spadłby do zera. Nie wiem czy to jest osiągalne ale sensownym rozwiązaniem wydaje się puszczać wodę wolniej przez filtr RO. Jak masz możliwość to spróbuj tej opcji.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Destro napisał:

 Po przepuszczeniu kranowy przez filtr ro ten sam test wskazał na wartość krzemianów na poziomie 1,6mg niby duzo mniej, ale czy po przepuszczeniu przez filtr odwróconej osmozy poziom ten nie powinien być zerowy?
 

Jaki dokładnie masz filtr ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, suricade napisał:

Jaki dokładnie masz filtr ?

 

Filtr odwróconej osmozy RO4 Aqua Vita

Filtr na wstępie ma korpus z wkładem sedymentacyjnym FCPS 5, później jest korpus z wkładem węglowym FCBBL, następnie korpus z wkładem sedymentacyjnym FCPS 1 i na końcu membrana Pentair Water 100GPD. Wszystkie wkłady Aquafilter.

8 godzin temu, SlavekG napisał:

Myślę że przy tak dużym stężeniu krzemianów filtr RO nie daje rady usunąć wszystkiego w czasie w którym woda przepływa przez filtr. Na 99% jeśli byś tą wodę przepuścił jeszcze raz przez Filtr RO to poziom krzemianów spadłby do zera. Nie wiem czy to jest osiągalne ale sensownym rozwiązaniem wydaje się puszczać wodę wolniej przez filtr RO. Jak masz możliwość to spróbuj tej opcji.

Dzięki za odpowiedz, może tak spróbuję. Swoją drogą właśnie sprawdziłem poziom siarczanów na stronie moich wodociągów i wychodzi że ich poziom to 79 mg/l

Edytowane przez Destro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marek_z_81 napisał:

Żeby przefiltrować wodę wolniej trzebaby wymienić ogranicznik. Odkręcenie kranu na "pół gwizdka" przyniesie odwrotny skutek. Im większe ciśnienie tym lepiej woda przefiltrowana. 

A założenie zaworu na wężyki wylotowym nie zda egzaminu??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale Odwrócona osmoza nie wyłapuje krzemianów trzeba założyć dodatkowy korpus i zasypać go np. Sera Silicate.

Ograniczniki przepływu są montowane pod membranę jaką ma przepustowość .chodzi o zachowanie 

odpowiedniej jakości odcieku. zaworki i wolniejszy przepływ tu nic nie da.

Edytowane przez apofis
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi, martwiłem się że może membrana jest uszkodzona 😉 w takim razie pozostaje użycie jakichś wkładów usuwających całkowicie krzemiany, chociaż poziom 1,6 nie wydaje się już taki tragiczny, przy zerowym PO4 może nie będzie jakiegoś wielkiego zakwitu okrzemek. 

Swoją drogą, z tym że filtry ro nie usuwają krzemianów to chyba nie do końca tak jest, skoro miałem ich poziom powyżej 6 mg/l w kranie a po przejściu przez filtr ro zostalo 1,6 mg 😉 szkoda jednak że nie usuwają do 0 lub minimalnych wartości 

Teraz zauważyłem też swój błąd, pisząc o poziomie 79 mg/l pisałem o siarczanach a to przecież nie to samo co krzemiany 😆 to chyba z niewyspania. Miejskie wodociągi niestety nie podaja wartości krzemianów w wodzie u mnie 

Edytowane przez Destro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.