diablobal

Narurowiec - moje pytania.

Recommended Posts

diablobal
W dniu 23.03.2018 o 12:22, kwiq napisał:

W pierwszej wersji którą przedstawiłem śmiem stwierdzić że większość wody poleci baypasem, a nie biologią. Dlaczego ? Dlatego że nie ma tam żadnego oporu dla wody. W drugiej wersji ten właśnie zawór na baypasie może to wymusić, jeśli zdławisz tam przepływ to automatycznie wymuszasz przepływ przez korpusy z biologią. W moim odczuciu wersja druga jest zdecydowanie lepsza. U mnie to wygląda jak poniżej i sprawdza się doskonale (nawet bez baypasów).

21123154_1425211220847344_354665274_o.jpg

witam mam pytanko czy moge na wejściu i wyjściu z mechanika i biologa zastosować czwórniki wprost na środkowy korpus woda będzie rozpływać się po równo :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

@diablobal Witam na naszym forum. Zaraz pewnie koledzy udzielą Tobie odpowiedzi. Ale mam prośbę...stosuj się do podstawowych zasad pisowni czyli zaczynaj zdania z dużej litery i kończ kropkami a będziemy wdzięczni:) 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
wędrowycz
2 godziny temu, diablobal napisał:

witam mam pytanko czy moge na wejściu i wyjściu z mechanika i biologa zastosować czwórniki wprost na środkowy korpus woda będzie rozpływać się po równo :)

Oczywiście. Każda zmiana kierunku wody zmniejsza jej przepływ. Im miej zakrętów tym lepiej. Stosując czwórnik trochę pomagasz.

Niektórzy koledzy nie stosowali czwórników, bo nie ma ich we wszystkich hurtowniach.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin73m
8 godzin temu, wędrowycz napisał:

Niektórzy koledzy nie stosowali czwórników, bo nie ma ich we wszystkich hurtowniach.

U mnie to była kwestia cięcia kosztów, czwórniki były nieporównywalnie droższe od trójników. Przepływ w moim układzie jest ok, od dwóch lat działa prawidłowo. Dla przypomnienia fotka mojego narurowca.

802164850_000169.thumb.jpg.257a90bb97bacf8e1bb9adddf0377721.jpg

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
diablobal

Dziękuje bardzo, mam jeszcze pytanie co do biologów czy lepiej zastosować 3 równolegle a może lepiej dwa rzędy po 2szt będzie więcej złoża filtracyjnego. Jeszcze jedna wątpliwość co do kierunku ułożenia korpusów biologicznych czy mają być na odwrót do kierunku strzałek ? 

Czy korpusy biologi i purolite zasypywać w puszkach zasypowych montowanych do korpusów?

Dzięki za wszystkie podpowiedzi.

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin73m

3 korpusy równolegle lepiej niż 2+2 w szeregu ze względu na lepszy przepływ. Jeśli chodzi o ilość złoża to już zależy od litrażu, liczebności obsady itd. U mnie na akwa 480 litrów brutto i ok. 30 dorosłych ryb 3 - korpusy z biologią w zupełności dają radę. Trzeba uwzględnić też to, że biologia jest nie tylko w ceramice. Jest jeszcze podłoże, są gąbki, czy inne wkłady do mechaników.. więc nie ma co przesadzać z tą ilością złoża, tutaj zapasu stworzyć się nie da.

Co do kierunku przepływu, to tak - korpusy z biologią montujemy odwrotnie do kierunku wskazanego strzałkami, a więc out - in.

Ja mam tylko purolite w puszce zasypowej, biologia bezpośrednio do korpusów, zrobiłem tylko takie rurki z podstawkami, na których spoczywa ceramika.

DSC_0954.thumb.JPG.641d70bbe67befb242804772a3d135b8.JPG

 

 • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
rekawiczka

Precyzując - jeżeli chcesz w korpusach z biologią zastosować puszki zasypowe to kierunek podłączenia nie ma znaczenia. Natomiast, jeżeli chcesz zastosować rozwiązanie zaprezentowane przez @marcin73m w poprzednim poscie to wtedy należy zamontować dokładnie tak jak pisze. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
kwiq
16 godzin temu, diablobal napisał:

witam mam pytanko czy moge na wejściu i wyjściu z mechanika i biologa zastosować czwórniki wprost na środkowy korpus woda będzie rozpływać się po równo :)

jasne że możesz, zmierz sobie tylko dobrze miejsce w szafce wcześniej bo mnie się taki układ jak chciałem mieć do szafki 160x60cm nie zmieścił :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
diablobal
6 godzin temu, marcin73m napisał:

3 korpusy równolegle lepiej niż 2+2 w szeregu ze względu na lepszy przepływ. Jeśli chodzi o ilość złoża to już zależy od litrażu, liczebności obsady itd.

Jeśli chodzi o litraż to zbiornik 900l dlatego zastanawiam się nad ilością złoża. Dziękuje za resztę informacji bardzo przydatnych. Pytanie jakie złoże najlepiej dać do biologa  ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
marcin73m
17 godzin temu, diablobal napisał:

Jeśli chodzi o litraż to zbiornik 900l dlatego zastanawiam się nad ilością złoża.

jest wzór, wg którego można orientacyjnie policzyć niezbędną ilość ceramiki: (ilość l wody w systemie : 200) x 0,5 = ilość litrów ceramiki

Z tego wychodzi, że potrzebowałbyś 2,25 litra. Do jednego korpusu 10" luzem bez puszki zasypowej spokojnie wejdzie litr, więc dając 3 korpusy już będziesz miał więcej, niż potrzeba. Jeśli do tego pomieszasz zwykłą ceramikę z jakimś lepszym złożem, np. z Matrixem Seachema, to już będzie pełen wypas.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   1 member

  • Waclaw


 • Posty

  • AndrzejGłuszyca
   Zgodnie z wolą autora temat dotyczący wpływu glonów na NO3  wydzieliłem jak w linku poniżej:   Tak na marginesie...szkoda , że  nie wrzucasz swoich zdjęć go galerii.
  • iquitos68
   Czas na podsumowanie testu wykorzystania glonów do zbijania NO3.  Test trwał 10 dni. Rozpoczą się podmianą wody 200 litrów (20% obiętości akwarium) wodą z kranu która miała 0 ppm NO3. W między czasie robiłem pomiary NO3 w akwarium: 1. Przed podmianą - 10ppm 2. Tuż po podmianie - 5 ppm 3. Po pięciu dniach - 10 ppm 4. Po dziesięciu dniach - 5 pmm Glony pędzę przede wszystkim 70 modułami 9500k które dają 9400 lumenów świecących 12-14 godzin na dobę na 100% ich mocy. Ich światło jest przełamane czerwonym i niebieskim z modułów RGB co sumarycznie da ponad 10000 lumenów ze wszystkich źródeł światła na 840 litrowy baniak. Teraz sprawdzam i pożera to to 92 W  . Wieczorne słabe światło świeci także późnym wieczorem co może podtrzymywać fotosyntezę do 18 godzin na dobę. Glonów jest bardzo dużo i  są zielone i brązowe. Bomblują tlenem podczas dnia gdy zachodzi fotosynteza. Są ulubioną przekąską dla Mylochromisów, Lichnochromisów (tych mniejszych), Protomelasów i Othoparynksa. Rybska je przetwarzają, a ja muszę raz na 7 dni czyścić kaseciaka. Wnioski. Potwierdziłem wcześniejsze badanie, czyli że silne oświetlenie akwarium sprzyja rozwojowi glonów, które skutecznie obniżają NO3. w akwarium. Minusem jest koszt prądu, wiadomo, i konieczność posiadania bardzo wydajnego filtra mechanicznego do usuwania glonowych odchodów ryb. Plusem jest możliwość ograniczenia podmian wody a przez to uzyskanie bardziej stabilnych jej parametrów. Oczywiście doznania estetyczne oglonionych kamieni i tła bezcenne Luźne rozważania na koniec to to czy coś mogło zafałszować wynik. Zacząłem sypać sodę, ale to chyba nie to. Testy na NO3 nie są przestarzałe. Na logikę ta cała zielona biomasa z filtra którą muszę czyścić to nic innego jak magazyn azotanów i innych związków budujących glony. Tak zresztą jak u roślin. Powtarzam, tak mi się wydaje jedynie, fachowcem nie jestem        
  • SlavekG
   Ma to sens co piszesz Andrzeju, a i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kolega sobie to rozwiązanie w pierwszej kolejności wypróbował bo łatwiejsze do wykonania, a jak nie da rady to wtedy kombinować coś innego.
  • AndrzejGłuszyca
   Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie widzę różnicy gołym okiem w tzw. "siku". Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 
  • SlavekG
   To fakt że jak się chce to się da. Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr niż samo dopasowanie rurek. Może się mylę, ale myślę że ten pre filtr jest ok do mniejszych filtrów, a do tych większych odpowiedniejszy będzie korpus. Wiem że nie tak prosty w czyszczeniu ale nadał łatwy a robotę robi świetną.
  • AndrzejGłuszyca
   Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra  i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle
  • SlavekG
   Andrzeju, nie żebym się czepiał ale czy ten pre filtr nie będzie za mały do tej Ikoli 1200? Kolega pisze że tam jest wąż 25mm średnicy wewnętrznej.
  • AndrzejGłuszyca
   Nie kombinuj z NCF 1500. mam ten filtr i nic o nim dobrego nie usłyszysz z mojej strony. Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.  
  • SlavekG
   Jak koleżanka wyżej, polecam prefiltr z korpusu narurowego. Filtr jest spory i ma dość duży przepływ dlatego i prefiltr powinien być odpowiedni. Jak się zdecydujesz to pamiętaj żeby korpus narurowy miał przyłącze 3/4 cala i nie mniejsze. Rozwiązanie o którym Ty piszesz na pewno mocno zdławi Ikolę. W razie pytań jak zrobić taki prefiltr pisz,  pomoge ogarnąć temat.
  • suricade
   Nie ma reguły poza ilością wody dużą rolę odgrywa aranżacja , ilość i wielkość ryb.
 • Topics

 • Images