StaNorywy

Mój skrawek Malawi (100×40×50h)

Recommended Posts

StaNorywy

Hej, chciałem tu zacząć opisywać tytułowe życie w moim akwarium.

A więc dzisiaj - 11.05.2019 dotarły do mnie ryb. Ok. 30 sztuk Saulosi. 

Rybki mają od 5 do 3 cm ( jest także kilka maluszków 1 cm. ).

Wpuszczone do akwa o 19, więc dopiero się zadomawiają. 

 

20190511_221825.jpg

20190511_221830.jpg

20190511_221913.jpg

20190511_221928.jpg

20190511_222150.jpg

 

Właśnie byłem świadkiem pierwszej utarczki. Niestety gdy zacząłem nagrywać ryby skończyły. 

Czyżby pierwszy samiec?

Edited by StaNorywy
 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
tom77
44 minuty temu, StaNorywy napisał:

Hej, chciałem tu zacząć opisywać tytułowe życie w moim akwarium.

Fajnie, że mamy następnego kronikarza. Powodzenia.

Dodaj do tytułu wątku wymiary akwarium.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

 

4 minuty temu, tom77 napisał:

Dodaj do tytułu wątku wymiary akwarium.

Oczywiście. Zrobione.

5 minut temu, tom77 napisał:

Fajnie, że mamy następnego kronikarza. Powodzenia.

No zobaczymy jak to się rozwinie. Pierwszy raz będę próbował coś takiego prowadzić...

Dzięki!

 

Tutaj znów ww samiec.

Czy to jest próba tarła? W tym wieku??

20190511_221855.jpg

20190511_221901.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

Hej,

( szybkie pytanie, więc myślę, że nie trzeba zakładać nowego tematu. No chyba, że się rozwinie ... )

Czy z tą rybą wszystko jest ok? Zachowuje się normalnie, ale martwi mnie ten brzuch... To zwykłe przekarmienie przez poprzedniego właściciela, czy coś jest nie tak? Ja zacząłem je karmić wczoraj po południu ale "opuchnięta" była już wcześniej, chyba od początku.

DSC_0058.JPG

DSC_0057.JPG

Edited by StaNorywy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robson79

Ta ryba w ogóle wygląda na jakąś zdeformowaną... 🤔

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

No trochę wyglądem odstaje od reszty, ale myślałem że to przez ten brzuch. No cóż, zostawię i poobserwuję ją i się zobaczy...

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

No, minął już prawie tydzień. Ryby już się zaklimatyzowały, i fajnie pływają miedzy skałami. Niżej zdjęcia z przeciągu kilku dni.

Edited by StaNorywy

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

Gang młodzieniaszków. 😀

 

DSC_0055.JPG

DSC_0056.JPG

DSC_0058.JPG

A tutaj najmniejszy "przecinek"  jaki posiadam.

Ogólnie, zauważyłem u siebie , że o ile te starsze ryby (ok. 5cm) szukają sobie kryjówek i raczej pływają samotnie, to te malutkie, jak widać na zdjęciach pływają w ławicach.  Rzadko kiedy widzę je pojedynczo, zawsze wszystkie 8 ryb jest razem.

DSC_0053.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites
StaNorywy

A to jeszcze zdjęcie z niedzieli. Jak radził @Bartek_De ryby miały kilka dni głodówki po przyjeździe, więc obskubywały glony :) .

A jeszcze przy jedzeniu będąc to powiem Wam, że dobry pokarm to nie tylko  dobra kondycja ryb, ale też i zachowanie. Pamiętam, jak miałem ten swój "dworzec" malawi, karmiony ichtio vit tropicala. Ryby jadły - prawda, ale nie z takim zapałem jak teraz moje saulosi. Tu widać, jak zajadają, jak w porze karmienia wszystkie ryby czekają przy tafli wody :e_biggrin:. Ale jest też różnica w odchodach. Poprzednie miały długie, ciągnące się białe odchody, a teraz kup nie widzę, jedynie to co na dno opadnie.

DSC_0048.JPG

DSC_0052.JPG

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • AndrzejGłuszyca
   Zgodnie z wolą autora temat dotyczący wpływu glonów na NO3  wydzieliłem jak w linku poniżej:   Tak na marginesie...szkoda , że  nie wrzucasz swoich zdjęć go galerii.
  • iquitos68
   Czas na podsumowanie testu wykorzystania glonów do zbijania NO3.  Test trwał 10 dni. Rozpoczą się podmianą wody 200 litrów (20% obiętości akwarium) wodą z kranu która miała 0 ppm NO3. W między czasie robiłem pomiary NO3 w akwarium: 1. Przed podmianą - 10ppm 2. Tuż po podmianie - 5 ppm 3. Po pięciu dniach - 10 ppm 4. Po dziesięciu dniach - 5 pmm Glony pędzę przede wszystkim 70 modułami 9500k które dają 9400 lumenów świecących 12-14 godzin na dobę na 100% ich mocy. Ich światło jest przełamane czerwonym i niebieskim z modułów RGB co sumarycznie da ponad 10000 lumenów ze wszystkich źródeł światła na 840 litrowy baniak. Teraz sprawdzam i pożera to to 92 W  . Wieczorne słabe światło świeci także późnym wieczorem co może podtrzymywać fotosyntezę do 18 godzin na dobę. Glonów jest bardzo dużo i  są zielone i brązowe. Bomblują tlenem podczas dnia gdy zachodzi fotosynteza. Są ulubioną przekąską dla Mylochromisów, Lichnochromisów (tych mniejszych), Protomelasów i Othoparynksa. Rybska je przetwarzają, a ja muszę raz na 7 dni czyścić kaseciaka. Wnioski. Potwierdziłem wcześniejsze badanie, czyli że silne oświetlenie akwarium sprzyja rozwojowi glonów, które skutecznie obniżają NO3. w akwarium. Minusem jest koszt prądu, wiadomo, i konieczność posiadania bardzo wydajnego filtra mechanicznego do usuwania glonowych odchodów ryb. Plusem jest możliwość ograniczenia podmian wody a przez to uzyskanie bardziej stabilnych jej parametrów. Oczywiście doznania estetyczne oglonionych kamieni i tła bezcenne Luźne rozważania na koniec to to czy coś mogło zafałszować wynik. Zacząłem sypać sodę, ale to chyba nie to. Testy na NO3 nie są przestarzałe. Na logikę ta cała zielona biomasa z filtra którą muszę czyścić to nic innego jak magazyn azotanów i innych związków budujących glony. Tak zresztą jak u roślin. Powtarzam, tak mi się wydaje jedynie, fachowcem nie jestem        
  • SlavekG
   Ma to sens co piszesz Andrzeju, a i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kolega sobie to rozwiązanie w pierwszej kolejności wypróbował bo łatwiejsze do wykonania, a jak nie da rady to wtedy kombinować coś innego.
  • AndrzejGłuszyca
   Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie widzę różnicy gołym okiem w tzw. "siku". Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 
  • SlavekG
   To fakt że jak się chce to się da. Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr niż samo dopasowanie rurek. Może się mylę, ale myślę że ten pre filtr jest ok do mniejszych filtrów, a do tych większych odpowiedniejszy będzie korpus. Wiem że nie tak prosty w czyszczeniu ale nadał łatwy a robotę robi świetną.
  • AndrzejGłuszyca
   Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra  i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle
  • SlavekG
   Andrzeju, nie żebym się czepiał ale czy ten pre filtr nie będzie za mały do tej Ikoli 1200? Kolega pisze że tam jest wąż 25mm średnicy wewnętrznej.
  • AndrzejGłuszyca
   Nie kombinuj z NCF 1500. mam ten filtr i nic o nim dobrego nie usłyszysz z mojej strony. Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.  
  • SlavekG
   Jak koleżanka wyżej, polecam prefiltr z korpusu narurowego. Filtr jest spory i ma dość duży przepływ dlatego i prefiltr powinien być odpowiedni. Jak się zdecydujesz to pamiętaj żeby korpus narurowy miał przyłącze 3/4 cala i nie mniejsze. Rozwiązanie o którym Ty piszesz na pewno mocno zdławi Ikolę. W razie pytań jak zrobić taki prefiltr pisz,  pomoge ogarnąć temat.
  • suricade
   Nie ma reguły poza ilością wody dużą rolę odgrywa aranżacja , ilość i wielkość ryb.
 • Topics

 • Images