bingo32

Start 375l 150x50x50

Recommended Posts

bingo32

Decyzja podjęta. Zakładam drugi zbiornik 375l 150x50x50 

Doradźcie mi proszę: jako filtrację główną wybrałem Fluvala FX6, natomiast nie mam pojęcia co podłączyć jak prefiltr mechaniczny. Korpusy narurowe odpadają, takie robótki to kompletnie nie jest mój świat, byłem w Castoramie i wszystkie te rurki, zaworki przeraziły mnie na tyle że wolę ewentualnie wydać więcej i kupić gotowe rozwiązanie i jestem tego pewny na 100%, tylko jakie? 

Jakie wkłady filtracyjne zastosować w Fluvalu i ile?

Jakie bakterie zakupić? Do tej pory stosowałem EasyStart Easy Life ale tak szczerze oceniając jakoś wybitny specyfik to raczej nie jest. 

Jaki falownik? A może więcej niż jeden do takiego rozmiaru? 

Jaka grzałka? 

Pls o język amatorki, bez skrótów itp :)

Z góry dziękuję. 

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pleziorro

Co do filtracji, to się nie wypowiem, bo kubły to nie moja bajka, szkoda, że już kupiłeś kubła, bo bym Ci polecił inne tańsze rozwiązanie.

Co do falownika, to sugeruję coś w klasie ekonomicznej sobo wp-300m, nie wiem jak planujesz zagruzować ale to jest mocny falownik i na pewno zrobi robotę w Twoim niedużym zbiorniku. Jedynym minusem tegoż, jest brak sterownika i regulacji przepływu, ale cena rekompensuje braki ;).

Spróbuj z bakteriami Prodibio Biodigest, jak chcesz ze stacjonarnego sklepu to podpowiedz z której części Wawy jesteś.

Grzałka 300W np. Aquael Gold, u mnie działa już 3 rok i nie wyłączam jej przy podmianach więc często była odkryta poniżej dopuszczalnego poziomu ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites
bingo32

@Pleziorrokubła jeszcze nie kupiłem ;) Dzisiaj planuję wielkie zakupy. 

Jakie to inne tańsze rozwiązanie? Byle nie coś co samemu trzeba składać, skręcać itp :P

jesli chodzi o sklep stacjonarny cała Wawa wchodzi w grę. Podjadę wszędzie gdzie warto. 

Edited by bingo32

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Przeniosłem do właściwego działu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
bingo32

Czy zamiast smaru silikonowego do uszczelki przy filtrze moge uzyc wazeliny?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartek_De
Czy zamiast smaru silikonowego do uszczelki przy filtrze moge uzyc wazeliny?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Tak. Ja używam najzwyklejszej z rossmanna

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Share this post


Link to post
Share on other sites
bingo32

Matko kochana. Zbiornik w tym rozmiarze waży tonę. Z kumplem ledwo wstawiliśmy go na szafkę.

 

Tu szybkie pytanie: podczas stawiania akwa na szafce lekko przesunęła się mata pod zbiornik. W niektórych miejscach brakuje po kilka mm do krawędzi szkła. Czy to wielki problem pod katem rozkładu ciężaru?

Powiedzcie że tak, bo jak nam przyjdzie to ściągać to mój kręgosłup zastrajkuje.

9f2c5c88d7ae2638775ae346a5b44e66.jpg&key=3ee0705e779c40beae1866e0b3f0119ac346a0cff3e15d03317a89e1a26ecb76

 

 

I pytanie za 100 pkt. Czy ktoś ma zestaw Aquael Glossy i też powierzchnia blatu jest taka jak samo dno zbiornika, ale szyby sa jakby poza blatem?

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falcowski

Takie przesunięcie na nic nie wpływa. Nacisk na szyby jest zawsze w kierunku normalnym, tzn. na dno w kierunku dna, na szyby w kierunku szyb. Te kilka mm przesunięcia nic nie zmieni.

Będziesz to potem czymśzasłaniał? Bo jeśli nie, to bardziej kwestia estetyki. Lepiej by było poprawić to teraz, niż codziennie na to patrzeć.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pleziorro
2 godziny temu, bingo32 napisał:

Matko kochana. Zbiornik w tym rozmiarze waży tonę. Z kumplem ledwo wstawiliśmy go na szafkę.

Waży ~67kg więc przesadzaj, że w dwie osoby ledwo postawiliście na szafce, tutaj ludzie stawiają naprawdę spore zbiorniki, więc 375l to w zasadzie jest małe akwarium na naszym forum ;)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Awek
Waży ~67kg więc przesadzaj, że w dwie osoby ledwo postawiliście na szafce, tutaj ludzie stawiają naprawdę spore zbiorniki, więc 375l to w zasadzie jest małe akwarium na naszym forum 
 
Wiesz 67kg dla dwóch facetów co np. przez całe swoje życie trzymali w ręku myszkę lub stukali w klawiaturę to naprawdę sporo, tu też nie można traktować wszystkich jednakowo, oczywiście podaję taki przykład

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • darianus
   Przyznam szczerze, że nie chciałem opierać kamieni o szybę, żeby mieć możliwość czyszczenia szyb z glonów. Glony na kamieniach wyglądają fajnie, ale na szybie jakoś mi się nie widzą
  • iquitos68
   Kryjówki najlepiej robi się opierając kamienie o tylną szybę. Należy jednak pamiętać żeby na tej szybie znajdowało się tło strukturalne lub czarne spienione PCV od środka akwarium 
  • Tom74
   To nie układaj gruzowiska. Mozesz postawić je obok siebie, z tyłu najwieksze. Ryby znajdą miejsce pomiędzy kamieniami. 
  • darianus
   Jestem na etapie zbierania otoczaków, gdzie prawdopodobnie będzie saulosi wielosamcowo. Próbując już układać jakieś gruzowisko, stwierdzam, że okrągłe otoczaki są do niczego:) Za dużo zajmują miejsca w stosunku do korzyści jakimi mają być kryjówki dla pyszczaków. Co o tym sądzicie?
  • Tom74
   Metriaclima Estherae ob  minos reef w moim akwarium mialem trzy morphy. Ryby byly z dobrego źródła.  Na kolor ryb ma wpływ dieta. Samice  Metriaclima Msobo Magunga  u większości są pomarańczowe.  Ryby z odłowu są żółte, wplyw na to ma prawdopodobnie spirulina zawarta w pokarmach. 
  • pozner
   Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 
  • AndrzejGłuszyca
   @Robson79 Robert...Twój temat odnośnie potencjalnej identyfikacji przeniosłem jak niżej aby nie zaśmiecać Krzysztofowi tematu:    
  • Robson79
   To wychodzi na to że mam jakiś inny gatunek. Choć kupowałem 30 maluchów ok.1,5cm jako Callainos OB i były z jednego tarła. Połowa okazała się samcami BB, były 2 samce OB i reszta samice OB. Zostawiłem sobie samca OB i cztery samice, które były bardziej żółtawe od reszty i od tych ryb pochodzą pozostałe moje ryby i w sumie zostawiałem sobie też te bardziej żółte. Może ten kolor powstał w wyniku selekcji 🤔 ale tego to już raczej się nie dowiemy. Jedno wiem na pewno. Jeśli będę zmieniał obsadę to ryby kupię z renomowanej hodowli...  
  • Bezprym
   Robert ale nie ma żółtych Callainosów OB w jeziorze,więc albo to jest krzyżówka albo masz dwa różne gatunki o ile nie więcej. Polecam ich fotki umieścić w dziale Identyfikacja,wtedy będziesz miał pewność co to są za ryby. Callainosy występują tylko w kolorach białych i niebieskich.   http://www.onzemalawicichliden.eu//Bestanden%20vissendatabase%20soorten%20eng/Metriaclima%20eng.html   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka              
  • Robson79
   Miałem kiedyś Metriaclima Estherae OB i tam wszystkie ryby były OB o sporadycznie trafiały się ryby O i BB morf. Przy tej odmianie samice są OB i sporadycznie O morf  natomiast samce są BB i tylko jeden na kilkadziesiąt jest OB... 🤔   Większość odmian OB występuje w odmianach "O" ,"OB" i "BB" choć są to często pojedyńcze egzemplarze...
 • Topics

 • Images