Skocz do zawartości

Ślimaki


StaNorywy

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, wczoraj byłem zmuszony do wyjęcia z akwa wszystkich kamieni (wydałem ostatnie ryby) , i wszystko byłoby ok, gdyby nie ślimaki ...

Podejrzewam, że były gdzieś miedzy kamolami i dlatego ich wcześniej nie zauważyłem. Skąd się wzięły nie wiem. Pytanie tylko jak się ich pozbyć?

Wyławianie nic nie dało - rano wyjąłem ich z 20, a teraz znów się pojawiły :mad:

Jak się pozbyć tych gości?

20190505_135405.jpg

20190505_135435.jpg

Edytowane przez StaNorywy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...i tu jest problem. Nie jest łatwo bez żadnej chemii pozbyć się ślimaków. Dasz Helenki do ich zwalczania to znowu one się rozmnożą. Gdyby nie Twoje ryby w drodze to bym Ci polecił teraz jednak restart. Byłaby okazja na wymianę wkładów, piasku i dezynfekcję akwa. Ale...jest jeszcze kilka dni czasu. Możesz spróbować tych preparatów co w linku https://sklep.roslinyakwariowe.pl/chemia-preparaty/preparaty-slimaki-c-555_701.html

Po kuracji węgiel do filtra na chwilę jest szansa na sukces .Albo pułapka :

https://www.plantica.pl/produkty/akcesoria/pozostale/jbl-limcollect-pulapka-na-slimaki-2069

To generuje koszty..ale jakaś szansa  jest ,że w ciągu tych kilku dni uporasz się z tym. Chyba ,że  odwołasz ryby i jednak zrobisz restart z dezynfekcją. Sam zadecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym próbował z chemią...jakoś bardziej w takie rozwiązanie wierzę. Ale pułapki nigdy nie miałem. Chemie stosowałem ale od momentu wejścia do UE ten specyfik , który używałem  nie jest teraz dostępny. Trudno  mi doradzić mając świadomość , że za kilka dni będziesz miał ryby. Z podobnym problem mierzy się teraz Artur   @AFOL. Może on coś sensownego doradzi biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tylko myślę, skąd one się wzięły. Jedyna ze zmian, co mi przychodzi do głowy, to wczorajsza podmiana wody.  Wiadro w piątek przez noc stało w garażu, a nie pomyślałem aby je przykryć. Możliwe,że wtedy się coś dostało??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogły gdzieś zostać jaja. Może używałeś np. tej samej gąbki do czyszczenia szyb w dużym i małym i mogłeś je przenieść. Teraz to nie ma znaczenia..

Czytałem opinie o tej pułapce...ponoć bardzo skuteczna. Ale czy to prawda? Trudno powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na moje to pyszczaki powinny sobie poradzić z tymi ślimakami... Gdy kilkanaście lat temu zakładałem pierwsze akwarium malawi czytałem gdzieś, że ślimaki to przysmak pyszczaków. Znajomy miał akwarium roślinne z plagą ślimaków więc dostałem ich od niego pół szklanki a po niedługim czasie podczas podmiany wody odsysałem puste muszelki... W akwarium z pyszczakami nie miały szansy bytu i były fajnym uzupełnieniem ich diety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możliwe.

U mnie pojawiły się dopiero jak wydałem pyśki (przynajmniej ja je wtedy zobaczyłem). 

Nowe będę miał w sobotę, a nie chce żeby mi się ich całe stada namnożyły.  Poodlawiam je ręcznie i na liść sałaty, który podobno lubią i zobaczę.

Jeśli rzeczywiście ryby będą je wcinać to te których nie wyłowię one zjedzą. 

A jak nie to wtedy się będę zastanawiał co dalej. Dzięki za info. 😃

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.