Skocz do zawartości

Start 180l - nowy w świecie Malawi


bingo32

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, Ertos napisał:

No i na koniec obsada z tym co napisałeś osobnikiem to raczej dużo rybek nie będziesz mógł mieć bo to drapieżca

Masz na myśli  Aulonocare Jacobfreibergi? jeżeli tak to trzeba sprecyzować określenie drapieżnik. Dotyczy ono sposobu zdobywania pokarmu a nie zachowania. Jeżeli chodzi o zachowanie to jest  jedną z najbardziej łagodnych w jeziorze ..prawie bez agresji. Ale...fakt...ten zbiornik jest zbyt mały na nią. Samice nie są już tak atrakcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2019 o 15:48, Bartek_De napisał:

Dlatego poleciłem dać do kubła tylko watę i gąbkę, ale jeśli wziąć pod uwagę wysokość na którą pompa kubełka będzie musiała wypchać wodę, to rzeczywiście możesz mieć rację. Ale nie zaszkodzi spróbować emoji3.png

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

Wysokość akwarium od kubełka teoretycznie nie ma żadnego znaczenia, ponieważ pompa jest zalewana przez słup wody schodzącej z akwarium, więc ciśnienie przed i za pompą się samo wyrównuje (U-rurka).

Wysokość podnoszenia ma jedynie znaczenie dla pomp pracujących w ukłądzie otwartym, jak SUMP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysokość akwarium od kubełka teoretycznie nie ma żadnego znaczenia, ponieważ pompa jest zalewana przez słup wody schodzącej z akwarium, więc ciśnienie przed i za pompą się samo wyrównuje (U-rurka).
Wysokość podnoszenia ma jedynie znaczenie dla pomp pracujących w ukłądzie otwartym, jak SUMP.
Nie zależnie jak na to patrzeć, kubełek też jest układem otwartym, mimo że sam w sobie jest zamknięty . Nie jest prawdą, że wysokość podnoszenia nie ma wpływu na wydajność pompy. Może w układach zamkniętych, gdzie panuje ciśnienie nie ma to znaczenia, ale w tym przypadku ma i to bardzo duże

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam szczerze, że taki podział filtracji stosowałem również w tym akwarium kiedy był zbiornikiem ogólnym i nie zauważyłem braku jej wydajności. 

JBL "wypluwa" wodę z bardzo silnym prądem, woda jest klarowna, a po dnie nie walają się syfy dlatego narazie nie będę nic zmieniać. Naturalnie Wasze sugestie będę brał pod uwagę i po prostu obserwował zbiornik. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W domu urodził się pomysł, że akwa z tematu wymienić na 450L. Moglibyśmy hodować zdecydowanie więcej ryb i większych gatunków. 

Tu pytania: 

- zastanawiam się nad tym, czy stropy wytrzymają? Jakby nie patrzeć cieżar tego zbiornika wahałby się w przedziale 600-650 kg (budynek z 2006 roku, 4 piętro)

- jaką filtrację zastosować w takim baniaku? Jeżeli sprawiłbym sobie takie akwa byłby sens przenosić JBL z 200 które właśnie dojrzewa, no ale wciąż nie jest jeszcze dojrzałe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartek_De napisał:

Nie zależnie jak na to patrzeć, kubełek też jest układem otwartym, mimo że sam w sobie jest zamknięty emoji6.png. Nie jest prawdą, że wysokość podnoszenia nie ma wpływu na wydajność pompy. Może w układach zamkniętych, gdzie panuje ciśnienie nie ma to znaczenia, ale w tym przypadku ma i to bardzo duże

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
 

No tak, jest układem otwartym na górze. Trochę w offtopic idziemy, ale zrób prosty eksperyment:

Weź wąż do spuszczania wody z akwarium, zanurz 1 koniec w akwarium, a drugi umieść na poziomie lustra wody poza akwarium tak, by środek węża zwisał do podłogi.

Jak tylko lekko zaciągniesz wodę, żeby przeszła przez przegięcie na krawędzi akwarium, dalej popłynie sama... i oczywiście z rozpędu tryśnie na podłogę, ponieważ poziom wody będzie dążył do równowagi. Nie potrzeba żadnej pompy, by druga połowa węża, ta od podłogi do twojej ręki się zapełniła. Woda nie zatrzyma się na dole. Na wydajność takiej pompy mają wpływ głównie straty zależne od długości węża ze względu na tarcie oraz straty w samym kubełku.

Równie dobrze możesz umieścić kubełek 2 metry nad zbiornikiem i jedyne co się zmieni to fakt, że na starcie pompa będzie musiała zassać wodę, pod warunkiem że będzie zalana.

Zawsze w kubełku z jednej strony masa wody pomaga pompie, z drugiej utrudnia i te dwie masy się bilansują, ponieważ posiadają identyczną energię potencjalną, niezależnie od długości poszczególnych węży.

////////////////////////////////////////////////////

@bingo32stropy wytrzymają. Pewnie wysokość słupa wody będzie 50-60 cm, więc spokojnie. Dla spokoju ducha możesz postawić pod ścianą, choc nawet w blokach na środku też stawiają ludzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Falcowskimam obok Aquaszuta 750 i JBL 701 różnica w przepływie jest spora. Z kubełka JBL leci na oko o połowę mniej wody niż z głowicy Aquaszuta. Czy to jest kwestia rzeczywistej przepustowości pompy, węży ... nie wnikam. Ale z doświadczenia wiem, że nominalne 700 l/h z głowicy to zawsze więcej niż 700 z kubełka.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, suricade napisał:

@Falcowskimam obok Aquaszuta 750 i JBL 701 różnica w przepływie jest spora. Z kubełka JBL leci na oko o połowę mniej wody niż z głowicy Aquaszuta. Czy to jest kwestia rzeczywistej przepustowości pompy, węży ... nie wnikam. Ale z doświadczenia wiem, że nominalne 700 l/h z głowicy to zawsze więcej niż 700 z kubełka.

Oczywiście, że tak będzie, ale nie ma tu wpływu wysokość podnoszenia. Jedynie wszystkie pozostałe czynniki, które wymieniłem. Mój komentarz dotyczy stwierdzenia Bartka: "...jeśli wziąć pod uwagę wysokość na którą pompa kubełka będzie musiała wypchać wodę..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Falcowski masz rację, nie ma co dalej iść w OT. Zasadę działania zjawiska, które opisałeś doskonale zna każdy akwarysta (i kierowca TIR-a:lol:) i tu masz 100% racji. Ale wydaje mi się, że z podłączonym do tego węża kubełkiem nie będzie już tak kolorowo. Woda wpadając do kubełka napotyka na spory opór i im więcej wody jest w kubełku tym opór staje się większy i woda nie opuści kubełka z taką samą siłą z jaką do niego wpadła. Aż mam ochotę to sprawdzić, ale nie chce mi się schodzić do piwnicy po filtr;) To tylko moja teoria nie poparta dowodami.

EOT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, bingo32 napisał:

W domu urodził się pomysł, że akwa z tematu wymienić na 450L. Moglibyśmy hodować zdecydowanie więcej ryb i większych gatunków. 

Tu pytania: 

- jaką filtrację zastosować w takim baniaku? Jeżeli sprawiłbym sobie takie akwa byłby sens przenosić JBL z 200 które właśnie dojrzewa, no ale wciąż nie jest jeszcze dojrzałe?

JBL do większego zbiornika nada się jedynie na biologa,ale musisz też zadbać o wydajną filtrację mechaniczną.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.