ZOOT

Ikola 600 maxx + Aquael turbo 1500 [200l]

Recommended Posts

ZOOT

Witam. Z racji posiadania niezbyt dużego zbiornika (200l 100x40x50) myślę nad zastosowaniem tandemu w którym funkcję mechanika będzie pełnić Aquael Turbo 1500(+prefiltr Eheima?), a biologa właśnie Ikola 600 maxx. Myślę że jest to wystarczające rozwiązanie do podanego litrazu(a może jestem w błędzie?,dlatego właśnie piszę ten temat) Może któryś z użytkowników tego forum temat filtracji rozwiązał tak jak ja planuję i byłby chętny podzielić się swoją opinią.

Edited by ZOOT

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Na temat Ikoli się nie wypowiem bo jej nie znam. Natomiast jeżeli chodzi Aquael Cyrkulator 1500 czy też filtr Aquael Turbo 1500 ( cyrkulator różni się tym ,że nie ma po prostu tej oryginalnej gąbki i modułu i ceną)  to radzę wziąć 2000. Jest ciut mocniejszy ale to lepiej. W razie czegoś to zawsze można skręcić przepływ .

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
ZOOT

A właśnie jak jest z tą jego głośnością bo czytam i widzę że niektórzy narzekają na ten aspekt

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Różnie bywa...mój ma 9 lat i jest naprawdę bardzo cichutki. Ilu akwarystów pewnie tyle opinii . Ja mam ten starszy model  czyli niby teoretycznie głośniejszy . Obecne modela mają inne mocowanie wirnika i tez teoretycznie powinny być bardziej ciche. Ale to wszystko teoria...jak trafisz dobry model to będziesz zadowolony..albo nie:) Reguły nie ma..jak z każdym sprzętem:)  Ale póki będziesz miał na gwarancji zawsze będziesz mógł wymienić z czym ta firma akurat nie robi problemów.

W linku poniżej masz zdjęcie poglądowe  jak jest mocowany wirnik  nowego typu:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
egon44

Witaj @ZOOT!

Posiadam taki sam litraż zbiornika a w nim jako filtrację biologiczną odpowiada Midikani 800,a jako filtrację mechaniczną odpowiada Ikola 600maxx+prefiltr HW-603A.

Gdybym miał ponownie wybierać filtrację to tego litrażu wybrałbym Ikolę 1200maxx,a jako prefiltr mechaniczny dałbym korpus narurowy.Taki zestaw moim zdaniem ogarnąłby w pełni ten zbiornik.Gdyby się okazało,że jakieś odchody by zalegały na dnie to dodałbym falownik,który zmiecie je wprost do zasysu filtracji i po kłopocie.

Oczywiście jeśli zastosujesz Ikolę 600maxx jako biologa,a Aquael 2000 jako mechanika,to taki zestaw też da radę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SlavekG

U mnie w zbiorniku 120x40x50 w chwili obecnej pracuje TetraTec ex1200 z prefiltrem Eheim i woda jest czyściutka. U ciebie w troszkę mniejszym zbiorniku Ikola o tej samej wydajności spokojnie da sobie radę, a jak do tego dołożysz Aqc 1500 to będzie aż nadto. Miałem u siebie Aqc 1500 przez jakiś czas i niestety nie był najcichszy. Chcę też zwrócić Twoją uwagę na różnicę w poborze mocy między Aqc 1500 i 2000 która w przypadku Aqc2000 jest 2x większa od Aqc1500, a skoro Aqc ma tylko wspomagać kubełek to myślę że wersja 1500 spokojnie wystarczy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca
12 minut temu, SlavekG napisał:

Chcę też zwrócić Twoją uwagę na różnicę w poborze mocy między Aqc 1500 i 2000 która w przypadku Aqc2000 jest 2x większa od Aqc1500, a skoro Aqc ma tylko wspomagać kubełek to myślę że wersja 1500 spokojnie wystarczy.

Sławku..nie wiem skąd masz takie dane odnośnie poboru mocy  Aquael Cyrkulator 1500 i 2000? AC 1500 ma poboru 22W ( dwa razy tyle to 44W. Ale AC2000  ma 27 W poboru prądu . Tak podają producenci. Kiedyś mierzyłem pobór prądu w AC2000  i miał nawet mniej jak  to co podaje producent:) Ponadto nawet do akwa 200 litrów wziąłbym AC2000 z tego względu ,że ma regulacje przepływu  a nigdy nie wiadomo kiedy się przyda:) . Ale to już kwestia wyborów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
SlavekG
2 minuty temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Sławku..nie wiem skąd masz takie dane odnośnie poboru mocy  Aquael Cyrkulator 1500 i 2000? AC 1500 ma poboru 22W ( dwa razy tyle to 44W. Ale AC2000  ma 27 W poboru prądu .

O widzisz Andrzeju, masz zupełną rację. Zasugerowałem się danymi ze strony sprzedającego który podawał pobór mocy Aqc1500 15W, a nigdy nie sprawdziłem tego. Na pompie faktycznie widnieje 22W. Najmocniej przepraszam za moje niedopatrzenie. W takim wypadku też wybrałbym Aqc2000

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • AndrzejGłuszyca
   Zgodnie z wolą autora temat dotyczący wpływu glonów na NO3  wydzieliłem jak w linku poniżej:   Tak na marginesie...szkoda , że  nie wrzucasz swoich zdjęć go galerii.
  • iquitos68
   Czas na podsumowanie testu wykorzystania glonów do zbijania NO3.  Test trwał 10 dni. Rozpoczą się podmianą wody 200 litrów (20% obiętości akwarium) wodą z kranu która miała 0 ppm NO3. W między czasie robiłem pomiary NO3 w akwarium: 1. Przed podmianą - 10ppm 2. Tuż po podmianie - 5 ppm 3. Po pięciu dniach - 10 ppm 4. Po dziesięciu dniach - 5 pmm Glony pędzę przede wszystkim 70 modułami 9500k które dają 9400 lumenów świecących 12-14 godzin na dobę na 100% ich mocy. Ich światło jest przełamane czerwonym i niebieskim z modułów RGB co sumarycznie da ponad 10000 lumenów ze wszystkich źródeł światła na 840 litrowy baniak. Teraz sprawdzam i pożera to to 92 W  . Wieczorne słabe światło świeci także późnym wieczorem co może podtrzymywać fotosyntezę do 18 godzin na dobę. Glonów jest bardzo dużo i  są zielone i brązowe. Bomblują tlenem podczas dnia gdy zachodzi fotosynteza. Są ulubioną przekąską dla Mylochromisów, Lichnochromisów (tych mniejszych), Protomelasów i Othoparynksa. Rybska je przetwarzają, a ja muszę raz na 7 dni czyścić kaseciaka. Wnioski. Potwierdziłem wcześniejsze badanie, czyli że silne oświetlenie akwarium sprzyja rozwojowi glonów, które skutecznie obniżają NO3. w akwarium. Minusem jest koszt prądu, wiadomo, i konieczność posiadania bardzo wydajnego filtra mechanicznego do usuwania glonowych odchodów ryb. Plusem jest możliwość ograniczenia podmian wody a przez to uzyskanie bardziej stabilnych jej parametrów. Oczywiście doznania estetyczne oglonionych kamieni i tła bezcenne Luźne rozważania na koniec to to czy coś mogło zafałszować wynik. Zacząłem sypać sodę, ale to chyba nie to. Testy na NO3 nie są przestarzałe. Na logikę ta cała zielona biomasa z filtra którą muszę czyścić to nic innego jak magazyn azotanów i innych związków budujących glony. Tak zresztą jak u roślin. Powtarzam, tak mi się wydaje jedynie, fachowcem nie jestem        
  • SlavekG
   Ma to sens co piszesz Andrzeju, a i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kolega sobie to rozwiązanie w pierwszej kolejności wypróbował bo łatwiejsze do wykonania, a jak nie da rady to wtedy kombinować coś innego.
  • AndrzejGłuszyca
   Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie widzę różnicy gołym okiem w tzw. "siku". Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 
  • SlavekG
   To fakt że jak się chce to się da. Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr niż samo dopasowanie rurek. Może się mylę, ale myślę że ten pre filtr jest ok do mniejszych filtrów, a do tych większych odpowiedniejszy będzie korpus. Wiem że nie tak prosty w czyszczeniu ale nadał łatwy a robotę robi świetną.
  • AndrzejGłuszyca
   Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra  i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle
  • SlavekG
   Andrzeju, nie żebym się czepiał ale czy ten pre filtr nie będzie za mały do tej Ikoli 1200? Kolega pisze że tam jest wąż 25mm średnicy wewnętrznej.
  • AndrzejGłuszyca
   Nie kombinuj z NCF 1500. mam ten filtr i nic o nim dobrego nie usłyszysz z mojej strony. Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.  
  • SlavekG
   Jak koleżanka wyżej, polecam prefiltr z korpusu narurowego. Filtr jest spory i ma dość duży przepływ dlatego i prefiltr powinien być odpowiedni. Jak się zdecydujesz to pamiętaj żeby korpus narurowy miał przyłącze 3/4 cala i nie mniejsze. Rozwiązanie o którym Ty piszesz na pewno mocno zdławi Ikolę. W razie pytań jak zrobić taki prefiltr pisz,  pomoge ogarnąć temat.
  • suricade
   Nie ma reguły poza ilością wody dużą rolę odgrywa aranżacja , ilość i wielkość ryb.
 • Topics

 • Images