MaciekMaciek

Start na WA nie działa?

Recommended Posts

MaciekMaciek

Hej,

Dwa tygodnie temu wystartowałem akwarium 240l na WA i bakteriach Prodibio Biodigest (1 ampułka), filtracja to kaseciak na Jebao 3000. Od startu mija już dwa tygodnie (przy akwarium nic nie grzebałem poza pobieraniem próbek do wody),  a w testach wody nie widać jakichś wielkich zmian. Szczególnie w kontekście NO2 i NO3. Prośba o Wasze opinie czy wszystko jest ok czy może dodać kolejną ampułkę Biodigest albo wlać więcej WA? Poniżej wyniki. Najbliższy test wody planuję zrobić jutro.

Parametr 20.03.2019 (start) 24.03.2019 28.03.2019 01.04.2019
NH4 0,8 0,7   0,55
PH 7,5 7,7    
NO2 0,025 0,04 0,065 0,065
NO3 7 7,5 7,5 7,5
KH (skala niemiecka 8      
GH   12    

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Falcowski

No jak nie widać, jak widać. NH4 spada, zmienia się w NO2, które rośnie. NO3 jeszcze za wcześnie, żeby ruszyło, ale już wkrótce.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaciekMaciek

Spodziewałem się bardziej spektakularnych wyników po takim czasie. Czyli co, nic nie robić i czekać?

Share this post


Link to post
Share on other sites
rekawiczka

Nie napisałeś jaką masz temperaturę w zbiorniku.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaciekMaciek

25 stopni. Kwestię temperatury konsultowałem na forum, m.in. z @AndrzejGłuszyca. Z doświadczeń forumowiczów wyszło, że taka temperatura spokojnie wystarczy.

 • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Podniesienie temperatury ma znikomy wpływ na nitryfikacje. A tak na marginesie... Jeden z naszych kolegów napisze artykuł o starcie na WA ale w sposób bardzo przystępny i rozwiewajacy pojawiające się wątpliwości w trakcie startu. 

 • Like 4

Share this post


Link to post
Share on other sites
AndrzejGłuszyca

Panowie..zanim się rozpędzicie  to resztę załatwiajcie na PW. Tutaj rozmawiamy tylko merytorycznie.

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaciekMaciek

Hej,

ponownie podbijam temat. Minęły kolejne dwa tygodnie i chciałem się poradzić odnośnie wyników. Martwi mnie trochę brak spadku NH4. Czy po takim czasie NH4 nie powinno już drstycznie spaść? Co do pozostałych NO2 rośnie, NO3 bez zmian. Czy Waszym zdaniem powinnienem coś robić, np dodać kolejną ampułkę prodibio lub podmienić część wody. Czy nadal czekać. Wyniki poniżej:

 

Parametr Start 24.03.2019 28.03.2019 01.04.2019 06.04.2019 14.04.2019
NH4 0,8 0,7   0,55 0,5 0,5
PH 7,5 7,7        
NO2 0,025 0,04 0,065 0,065 0,09 0,1
NO3 7 7,5 7,5 7,5 7,5 7,5
KH (skala niemiecka 8          
GH   12        

Share this post


Link to post
Share on other sites
MaciekMaciek

Ktoś coś doradzi? Może pokrywę częściowo zdjąć żeby natlenienie było lepsze, tyle że wtedy woda będzie mocno parować...

Share this post


Link to post
Share on other sites
eljot

Idzie jak flaki z olejem ale idzie. Jak masz napowietrzacz możesz dać zawsze trochę pomoże.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • AndrzejGłuszyca
   Zgodnie z wolą autora temat dotyczący wpływu glonów na NO3  wydzieliłem jak w linku poniżej:   Tak na marginesie...szkoda , że  nie wrzucasz swoich zdjęć go galerii.
  • iquitos68
   Czas na podsumowanie testu wykorzystania glonów do zbijania NO3.  Test trwał 10 dni. Rozpoczą się podmianą wody 200 litrów (20% obiętości akwarium) wodą z kranu która miała 0 ppm NO3. W między czasie robiłem pomiary NO3 w akwarium: 1. Przed podmianą - 10ppm 2. Tuż po podmianie - 5 ppm 3. Po pięciu dniach - 10 ppm 4. Po dziesięciu dniach - 5 pmm Glony pędzę przede wszystkim 70 modułami 9500k które dają 9400 lumenów świecących 12-14 godzin na dobę na 100% ich mocy. Ich światło jest przełamane czerwonym i niebieskim z modułów RGB co sumarycznie da ponad 10000 lumenów ze wszystkich źródeł światła na 840 litrowy baniak. Teraz sprawdzam i pożera to to 92 W  . Wieczorne słabe światło świeci także późnym wieczorem co może podtrzymywać fotosyntezę do 18 godzin na dobę. Glonów jest bardzo dużo i  są zielone i brązowe. Bomblują tlenem podczas dnia gdy zachodzi fotosynteza. Są ulubioną przekąską dla Mylochromisów, Lichnochromisów (tych mniejszych), Protomelasów i Othoparynksa. Rybska je przetwarzają, a ja muszę raz na 7 dni czyścić kaseciaka. Wnioski. Potwierdziłem wcześniejsze badanie, czyli że silne oświetlenie akwarium sprzyja rozwojowi glonów, które skutecznie obniżają NO3. w akwarium. Minusem jest koszt prądu, wiadomo, i konieczność posiadania bardzo wydajnego filtra mechanicznego do usuwania glonowych odchodów ryb. Plusem jest możliwość ograniczenia podmian wody a przez to uzyskanie bardziej stabilnych jej parametrów. Oczywiście doznania estetyczne oglonionych kamieni i tła bezcenne Luźne rozważania na koniec to to czy coś mogło zafałszować wynik. Zacząłem sypać sodę, ale to chyba nie to. Testy na NO3 nie są przestarzałe. Na logikę ta cała zielona biomasa z filtra którą muszę czyścić to nic innego jak magazyn azotanów i innych związków budujących glony. Tak zresztą jak u roślin. Powtarzam, tak mi się wydaje jedynie, fachowcem nie jestem        
  • SlavekG
   Ma to sens co piszesz Andrzeju, a i nic nie stoi na przeszkodzie żeby kolega sobie to rozwiązanie w pierwszej kolejności wypróbował bo łatwiejsze do wykonania, a jak nie da rady to wtedy kombinować coś innego.
  • AndrzejGłuszyca
   Może tak być...ale ten prefiltr zasysa całym sobą . U mnie też jest spora różnica w średnicach . Z tym ,że długość redukcji to 3 cm no może 4 cm. I tak naprawdę nie widzę różnicy gołym okiem w tzw. "siku". Myślę , że gdyby ten prefilt nie zasysał całym sobą a tylko np. jakąś rurką i gdyby redukcja miała długość znacznie większą to  byłby ten efekt o którym mówisz czyli ograniczenie przepływu. 
  • SlavekG
   To fakt że jak się chce to się da. Jednak tu różnica średnic jest znaczna i bardziej myślę tu o zdławieniu filtra przez pre filtr niż samo dopasowanie rurek. Może się mylę, ale myślę że ten pre filtr jest ok do mniejszych filtrów, a do tych większych odpowiedniejszy będzie korpus. Wiem że nie tak prosty w czyszczeniu ale nadał łatwy a robotę robi świetną.
  • AndrzejGłuszyca
   Sławku...fakt..nie zwróciłem na to uwagi ale to tylko dlatego ,że mam go teraz w innym filtrze jak NCF1500 i też jest różnica średnic pomiędzy wężem a króćcem z tego prefiltra. Zrobiłem redukcję z węża w ten sposób , że w gorącej wodzie  końcówkę  węża( redukcji) rozgrzałem , wcisnąłem  na szerszą rurkę  jaką jest rura z mojego filtra  i jest OK. Podczas zdejmowania prefiltra , końcówka mocno siedzi na rurze z filtra i tyle
  • SlavekG
   Andrzeju, nie żebym się czepiał ale czy ten pre filtr nie będzie za mały do tej Ikoli 1200? Kolega pisze że tam jest wąż 25mm średnicy wewnętrznej.
  • AndrzejGłuszyca
   Nie kombinuj z NCF 1500. mam ten filtr i nic o nim dobrego nie usłyszysz z mojej strony. Pomyśl o prefiltrze Eheim jak w linku poniżej. Ja stosuję takie rozwiązanie i uważam , że jest bardzo ok. Tyle, że zamiast gąbek mam w środku watę Symec JBL.  
  • SlavekG
   Jak koleżanka wyżej, polecam prefiltr z korpusu narurowego. Filtr jest spory i ma dość duży przepływ dlatego i prefiltr powinien być odpowiedni. Jak się zdecydujesz to pamiętaj żeby korpus narurowy miał przyłącze 3/4 cala i nie mniejsze. Rozwiązanie o którym Ty piszesz na pewno mocno zdławi Ikolę. W razie pytań jak zrobić taki prefiltr pisz,  pomoge ogarnąć temat.
  • suricade
   Nie ma reguły poza ilością wody dużą rolę odgrywa aranżacja , ilość i wielkość ryb.
 • Topics

 • Images