Skocz do zawartości

Pseudotropheus Tropheops Chilumba


Morganelo

Rekomendowane odpowiedzi

Było już wcześniej, ale szukaj dalej, jak coś masz wrzucaj, pora poskładać wiadomości w całość... Jak odnajdzie się więcej danych o gatunku, to edytuje pierwszą stronę lub założę nowy temat o identyfikacji i opisie gatunku wraz z naszymi informacjami dla potomności...

18 godzin temu, Merlot napisał:

Ja właśnie jestem również w trakcie zakupu tej ryby ;) 

Jeżeli się nie mylę aktualna nazwa Tropheops sp. "chilumba"

Takowa nazwa też występuje ale odnaleźć wiedzę na jej temat to szybciej w totka wygram... Jak już kupisz pochwal się bo wychodzi na to, że jak na razie jesteśmy tylko we 2 posiadaczami na forum... Choć może ujawnia się inni...

 

 

Nowość - potwierdzenie z akwarium - Pseudotropheus Tropheops Chilumba to agresywna ryba wewnątrz gatunkowa = po powrocie w zbiorniku był młyn, na moich oczach największy osobnik pretendent do samca alfa (atrapa jajowa = tylko samce posiadają atrapy) ubił mi najsłabszą i zarazem najmniejszą rybkę... Nie zdążyłem nawet wyciągnąć siatki i zareagować... Czyli posiadam już tylko 14 sztuk :) 

Edytowane przez Morganelo
Nowe spostrzeżanie z hodowli
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Morganelo napisał:

A skoro już przy pokarmie to jakie żywienie zastosować ??? Wiem, że to roślinożerca i tylko takowe może otrzymywać, ale co z wybarwiającym??? Tutaj w składzie często występuje zawartość mięsna, a większość jest dla wszystkożerców...

Jeżeli wiesz że to roślinożercy to celuj w pokarmy dla roślinożerców i dobrze aby miały mało białka. np omega one,hikari excel   dla roślinożerców. Te pokarmy są dedykowane tym rybom, zwracaj również uwagę na tłuszcz im mniej tego dodatku tym lepiej.  Dobry pokarm będzie zawierał spirulinę która zawiera fikocyjaninę, a to niebieski barwnik . Kupując pokarmy na wybarwienie z dużą zawartością mięsa będziesz im szkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, piotriola napisał:

Jeżeli wiesz że to roślinożercy to celuj w pokarmy dla roślinożerców i dobrze aby miały mało białka. np omega one,hikari excel   dla roślinożerców. Te pokarmy są dedykowane tym rybom, zwracaj również uwagę na tłuszcz im mniej tego dodatku tym lepiej.  Dobry pokarm będzie zawierał spirulinę która zawiera fikocyjaninę, a to niebieski barwnik . Kupując pokarmy na wybarwienie z dużą zawartością mięsa będziesz im szkodził.

Dzięki za cenną informację... Baczniej zacznę przyglądać się jaki jest skład pokarmów... Na wybarwienie na razie nie chce nic kupować, bo wszystkie a przynajmniej te co sprawdzałem posiadają zawartość mięsną (ryby, kryl czy inne dodatki) a po za tym zawsze są opisane jako dla wszystkożernych ryb = odpadają / nie podam nigdy...

Fikocyjanina - o tym nie słyszałem, muszę doczytać w tym temacie.

Omega one - posiada w składzie - Naturalne barwniki pozyskane z łososia

Hikari excel - odpada zawartość tłuszczów do 47%  - SKŁAD: Mączka rybna, mąka pszenna, płatki kukurydziane, mączka z nasion pszenicy, spirulina, mączka z kryli, odwodniona mączka alfalfa, suszone drożdże piwne, DL-metionina, czosnek, ataksantyna, minerały

Faktycznie posiadane przeze mnie pokarmy też zawierają tłuszcze, hmmm zaczynam się zastanawiać, czy istnieje pokarm pozbawiony tłuszczów.

 

Edytowane przez Morganelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

Trafiłeś na kozacką rybę.Też planuję ten gatunek w swojej obsadzie. 

Pseudotropheus to stara nazwa, a obecnie występuje pod nazwą Tropheops sp. 'chilumba'. 

Piękna ryba, ale niezbyt popularna, jak już zauważyłeś. Domyślam się, że właśnie ze względu na swój charakter. Samiec jest wyjątkowy moim zdaniem ze względu na metaliczny, niebieski kolor. Wśród mbuny jest to nietuzinkowy akcent. Dorastają do 12cm, ale mimo tego potrzebują sporo przestrzeni życiowej ze względu na silny, terytorialny charakter. 

Ta odmiana występuje w strefach skalistych, wolnych od osadu na całym obszarze Chilumby, a dokładniej na Maison Reef, Katale Island, Luwino Reef i Mphanga Rocks. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o akwarium... Powierzchnia dna 150x50 to absolutne minimum dla tej kategorii, chociaż osobiście wolałbym szerszy lub dłuższy zbiornik. Wydaje mi się, że śmiało można go przydzielić do grupy tych najsilniejszych gatunków, jak: Metriaclima fainzilberi, Labeotropheus trevawasae, fuelleborni, czy Melanochromis. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, przemo-h napisał:

Witaj!

Trafiłeś na kozacką rybę.Też planuję ten gatunek w swojej obsadzie. 

Pseudotropheus to stara nazwa, a obecnie występuje pod nazwą Tropheops sp. 'chilumba'. 

Piękna ryba, ale niezbyt popularna, jak już zauważyłeś. Domyślam się, że właśnie ze względu na swój charakter. Samiec jest wyjątkowy moim zdaniem ze względu na metaliczny, niebieski kolor. Wśród mbuny jest to nietuzinkowy akcent. Dorastają do 12cm, ale mimo tego potrzebują sporo przestrzeni życiowej ze względu na silny, terytorialny charakter.

Witaj.

Piękna to mało powiedziane... Charakterna a i owszem, pretendent na samca alfa dziś mnie zaatakował podczas sprzątania w akwarium (ponowne posadzenie nurzańca, który nagminnie podkopuje)...

 

46 minut temu, przemo-h napisał:

Ta odmiana występuje w strefach skalistych, wolnych od osadu na całym obszarze Chilumby, a dokładniej na Maison Reef, Katale Island, Luwino Reef i Mphanga Rocks.

To jest dla mnie nowość, gdzie takie informacje zdobyłeś lub znalazłeś???? Będę wdzięczny za info...

 

33 minuty temu, piotriola napisał:

A takowe znalazłem na sklepie... Możliwe, że nie ten pokarm sprawdziłem... Mój błąd... Przepraszam się nie powtórzy :)

Edytowane przez Morganelo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, przemo-h napisał:

Jeśli chodzi o akwarium... Powierzchnia dna 150x50 to absolutne minimum dla tej kategorii, chociaż osobiście wolałbym szerszy lub dłuższy zbiornik. Wydaje mi się, że śmiało można go przydzielić do grupy tych najsilniejszych gatunków, jak: Metriaclima fainzilberi, Labeotropheus trevawasae, fuelleborni, czy Melanochromis. 

No u mnie na razie mają ciupkę mniej bo 110 x40 ale w planie jest tylko jeden gatunek... 1 samiec + do 6 samic - oczywiście jak mi taki układ powstanie z tych 14 sztuk... Takie warunki muszą wystarczyć im do października/listopada, potem 150x50x45....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Morganelo napisał:

Witaj.

Piękna to mało powiedziane... Charakterna a i owszem, pretendent na samca alfa dziś mnie zaatakował podczas sprzątania w akwarium (ponowne posadzenie nurzańca, który nagminnie podkopuje)...

 

To jest dla mnie nowość, gdzie takie informacje zdobyłeś lub znalazłeś???? Będę wdzięczny za info... 

8 godzin temu, Morganelo napisał:

No u mnie na razie mają ciupkę mniej bo 110 x40 ale w planie jest tylko jeden gatunek... 1 samiec + do 6 samic - oczywiście jak mi taki układ powstanie z tych 14 sztuk... Takie warunki muszą wystarczyć im do października/listopada, potem 150x50x45....

 

Już pokazują charakter przy wielkości 5cm. Masz jedną stratę i Twoja ręka jest na celowniku😄

Jeśli będą za bardzo wojować, to sugeruję zostawić pusty zbiornik bez dekoracji do czasu przesiadki na większy. 

Najwięcej informacji można znaleźć w książkach Koningsa "Malawi cichlids in their natural habitat". 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.