przemo-h

Akwarium akrylowe- opinie

Recommended Posts

yaro

Akryl za wyjątkiem ceny IMHO ma same plusy, to, że łatwo się rysuje tak samo łatwo się poleruje, o łączeniu akrylu silikonem nie będę się wypowiadał, bo może ktoś w garażu tak robi, na pewno nie profesjonalista. Kolejny duży plus to wytrzymałość zbiornika 3x dłuższą niż zbiornika szklanego. 

O wyższości przeźroczystości szkła i akrylu nie będę się rozwodził. 

• Like 2

Falcowski

Byc może, nie przykładałem do tego uwagi, jak mi tłumaczył. Pokazywał tylko zdjęcia z tymi prążkami. 

pavlofico

• Like 3

mlody.czub

Przemku, widziałem 800l baniak z akrylu z paletkami. Kopara mi opadła. Przejżystość po prostu przechodzi najśmielsze oczekiwania. Gość baniak miał z piachem, dość dużo go nawet było.  Stał na wysokości ok 40cm, dwójka małych dzieci w domu. W baniaku skrobak do szyb fliper ze wstawka do akrylu i powiem szczerze że nie zauważyłem żadnych rysek na nim. Sposób sklejenia, polerowane niewidoczne spoiny na narożnikach - no poezja. Poproste jednolity element.

Jeżeli masz możliwość nawet się sekundy nie zastanawiaj - bierz i niech Twoim znajomym też kopary poopadają.

Edited by mlody.czub
  • Like 3

Merlot

Z tego co pamiętam im większy zbiornik, tym cena akrylu w porównaniu ze szklem się wyrównuje. Wiadomo Akwaria do 500l będą znacznie droższe, jednak takie jak się już pojawiają powyżej tysiąca litrów wychodzą porównywalne, a i czym większe tym nawet i tańsze mogą być 

• Like 1

mlody.czub
50 minut temu, Merlot napisał:

Z tego co pamiętam im większy zbiornik, tym cena akrylu w porównaniu ze szklem się wyrównuje. Wiadomo Akwaria do 500l będą znacznie droższe, jednak takie jak się już pojawiają powyżej tysiąca litrów wychodzą porównywalne, a i czym większe tym nawet i tańsze mogą być 

Niestety ale ja mam inne doświadczenia. Przy swoim baniaku również zastanawiałem się nad akrylem, ale on w porównaniu do szkła musi być dużo grubszy. Wiem że wyszły mi kolosalne pieniądze które bardzo szybko sprowadziły mnie na ziemię. Przy klejnieniu z akrylu bardzo ważny jest fachowiec. Tak jak akwarium ze szkła może skleić prawie każdy, bo zamawiasz szyby na wymiar docięte, pofazowane i najwyżej mniej lub bardzie upiepszy się szkło silikonem tak z akrylem nie jest już tak łatwo. Są bodajże dwa lub trzy kleje do klejenia PMMA. W zależności czy wypełniamy spoinę czy kleimy na "zero". Sam trochę się bawiłem (nadal bawię) w klejenie z PMMA i po pewnych przejściach i różnych lekturach mogę stwierdzić że to wyższa szkoła jazdy. Obdzwoniłem kilku szklaży i nawet oni utwierdzili mnie w przekonaniu że żeby to zrobić na 100% jakościowo trzeba mieć nie lada doświadczenie. Bardzo łatwo jest zniszczyć powierzchnię klejem a już nie tak łatwo ją przywrócić do poprzedniego stanu. Zazwyczaj po polerowaniu pojawiają się takie same koła jak na aucie po przepolerowaniu lakieru. Wyobraź sobie polerowanie akwarium w salonie - robisz to maszyną polerska na mokro 🤣. Myślę że rozwód murowany. 

Moje zdanie jest takie że akwarium z akrylu jak najbardziej tak ale tylko pod warunkiem że wiadomo iż bedzie sklejone tak jak np. u Przemka czyli perfekcyjnie. Póki co widziałem akwarium z akrylu zarybione tylko jeden raz u kogoś w salonie i było one perfekcyjne w każdym calu. Ściany boczne były zlane klejem który wypełnia i potem wszystko obszlifowane i przepolerowane. Przy świetle w jakim to obserwowałem było idealnie. Dla porównania bawiąc się swoimi elementami hobbystycznie nigdy nie udało mi się nawet zbliżyć do takiego efektu mimo iż używam tych samych klei i tej samej pasty polerskiej.

Edited by mlody.czub
  • Like 4

Bartek_De

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

• Like 2

przemek wieczorek

Trochę poznałem rynek akwarystyczny w USA i oni właśnie preferują akwaria z szkla. :)

Amerykanin podobnie jak my ma problem z rysowaniem.

Oczywiście przejrzystość jest lepsza od szkla.

Ale tworzywa lubią po czasie zachodzić,matowiec,etc.

Kwestia polerowania,jak kolega słusznie zauważył co z tego że usunie rysy jak będziesz miał wielka soczewke.

Wszędzie są plusy i minusy.

Z PMMA buduje się.przed wszystkim akwaria bardzo dużego formatu oraz o skomplikowanej bryle.

Można by się dużo jeszcze rozwodzić nad płytami i minusami PMMA vs szkło.

Przykładowo jeżeli masz wydać 2,5 razy więcej na to samo akwarium to większość z nas wybierz szkło.

Edited by przemek wieczorek
  • Like 3