spiochu

Stelaż metalowy pod 325x80x70h

Recommended Posts

spiochu

Obiecałem koledze z forum pospawanie stelaża pod akwarium jak w tytule. W sumie stelaż też będzie takich rozmiarów czyli 325x80x70h. Wysokość może być trochę niższa jeśli ktoś poda jaka jest minimalna wysokość do zmieszczenia filtra fx6 z wężami.

Sam stelaż tak naprawdę musi składać się z dwóch części - 172,5x80x70 ze względów logistycznych - po prostu tak długiego nie da się wnieść do mieszkania.

Teraz 4 pytania:

1. czy profil 30x30x3 będzie wystarczający?

2. czy odstępy co 65 cm będą ok?

3. stelaż ma być obudowany płytami - jak zrobić ich mocowanie? Dospawać wąsy do ich przykręcenia?

4. jak zamontować zawiasy do drzwiczek?

Share this post


Link to post
Share on other sites
TOMEKSIEDLCE

 

21 minut temu, spiochu napisał:

4. jak zamontować zawiasy do drzwiczek?

Tu Piotrek gdzieś widziałem na YouTube mocowanie na magnesy drzwiczek,lepiej wyglądało i funkcjonalność lepsza :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozner

Temat dotyczy mojego (wymażonego) baniaczka, więc doprecyzuję pewne informacje. Akwarium będzie na prawie całej długości ściany, więc obudowa będzie tylko z frontu. Myślę, że 65cm. odstępy spokojnie wystarczą. Nie planuję żadnych nóżek. Ewentualne odchyły od poziomu wyrówna mi 2cm. styropian. Przysłonię go płytą. Mam tak teraz i sprawdza się idealnie. Największe wyzwanie to właśnie mocowanie drzwiczek. 

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
spiochu

Nie chciałem zdradzać dla kogo to ;)
Jakoś nie dotarło do mnie w rozmowach, że to ma być tylko od przodu. W takim razie chyba trzeba zrobić coś jak tutaj (post #19):
http://forum.klub-malawi.pl/topic/19014-stelaż-pod-akwa-po-przemyśleniach-450l-wcześniej240-300l/?page=2&tab=comments#comment-315761
Chyba, że ktoś ma inny, lepszy pomysł... :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
halabala

U mnie też akwa jest we wnęce z jednej strony szafa z drugiej ściana i widać tylko front. Zrobiłem sobie płytę normalną meblową na magnesy neodymowe takie z otworem który ułatwia montaż magnesu do płyty. Do tego dwa uchwyty meblowe do drzwiczek i jest ok. Wszytko bezpośrednio mocuje się do stelaża trzeba tylko dobrać odpowiedni rozmiar magnesów żeby dały radę udźwignąć drzwiczki. Uwzględnić też trzeba grubość magnesu i grubość płyty którą sobie wybierzemy żeby wiedzieć ile wysunąć blat. Ewentualnie otwory pod magnesy można sobie wyfrezowaćw w płycie jak ktoś chce się pobawić. Moim zdaniem jest to wygodniejsze jak zawiasy. 

Edited by halabala
 • Like 1
 • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Bartek_De

A może zrobić przesuwane? Dwie prowadnice, kilka kółeczek i po robocie. Stelaż musialby być węższy od blatu o grubosc prowadnicy

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

 • Dziękuję 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozner

Wolę otwierane. Chyba nawet to będzie łatwiejszy temat...chyba. Jestem totalnym ignorantem. Tym większe podziękowania dla Piotra za pomoc.

 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
pozner

A Ty z czego się q..wa cieszysz @BombeL? Że jestem ignorantem?😛😜😝 No jestem. Gdyby nie Piotr, to dużo trudniej by było mi to wszystko ogarnąć. Jestem analfabeltą technicznym.

Edited by pozner
 • Haha 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
BombeL
35 minut temu, pozner napisał:

A Ty z czego się q..wa cieszysz @BombeL? Że jestem ignorantem?😛😜😝 No jestem. Gdyby nie Piotr, to dużo trudniej by było mi to wszystko ogarnąć. Jestem analfabeltą technicznym.

Ja Tam lubię Twoją ignorancję, a że nieczęsto mogę z nią obcować to chociaż w komentarzach jej wypatruje 😜😜😜🍻

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
iquitos68
1 godzinę temu, pozner napisał:

Nie planuję żadnych nóżek. Ewentualne odchyły od poziomu wyrówna mi 2cm. styropian. Przysłonię go płytą.

Przy tak długim baniaku dokładnie bym temat poziomowania przeanalizował. Ponad 3 m to są już duże naprężenia na dno baniaka. Pamiętam, ze niektórzy stosują nawet dylatację dna akwarium. Poziomowanie styropianem mogło dobrze sprawdzić się w małym akwarium, ale w dużym moja intuicja panikarza podpowiada mi że może być problem ;)

Tak czy siak kibicuję projektowi :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page. • Posty

  • darianus
   Przyznam szczerze, że nie chciałem opierać kamieni o szybę, żeby mieć możliwość czyszczenia szyb z glonów. Glony na kamieniach wyglądają fajnie, ale na szybie jakoś mi się nie widzą
  • iquitos68
   Kryjówki najlepiej robi się opierając kamienie o tylną szybę. Należy jednak pamiętać żeby na tej szybie znajdowało się tło strukturalne lub czarne spienione PCV od środka akwarium 
  • Tom74
   To nie układaj gruzowiska. Mozesz postawić je obok siebie, z tyłu najwieksze. Ryby znajdą miejsce pomiędzy kamieniami. 
  • darianus
   Jestem na etapie zbierania otoczaków, gdzie prawdopodobnie będzie saulosi wielosamcowo. Próbując już układać jakieś gruzowisko, stwierdzam, że okrągłe otoczaki są do niczego:) Za dużo zajmują miejsca w stosunku do korzyści jakimi mają być kryjówki dla pyszczaków. Co o tym sądzicie?
  • Tom74
   Metriaclima Estherae ob  minos reef w moim akwarium mialem trzy morphy. Ryby byly z dobrego źródła.  Na kolor ryb ma wpływ dieta. Samice  Metriaclima Msobo Magunga  u większości są pomarańczowe.  Ryby z odłowu są żółte, wplyw na to ma prawdopodobnie spirulina zawarta w pokarmach. 
  • pozner
   Można i tak, ale przy różnych gatunkach i odpowiedniej aranżacji mogą one funkcjonować obok siebie. Moim zdaniem warunkiem jest taki dobór obsady, żeby siła, temperament, wielkość gatunków równoważyły się. Moje ostatnie mbunarium, bardzo mocno zagruzowane, było domem dla takich gatunków jak L. trewavasae, M. lombardoi, M. parallelus (loriae), P. acei i P. elongatus chewere. Wszystko w 500l. brutto😉 Wszystko funkcjonowało bezproblemowo, mimo tak ostrych gatunków. Ktoś stwierdzi, że to dzięki przerybienie, ale ja myślę, że to dzięki odpowiedniej aranżacji. Każdy z tych gatunków znalazł swoje miejsce w akwarium. No, może poza chewere. Im trudno było utrzymać rewir, ale dawały sobie radę i to wielosamcowo. Teraz bym tylu gatunków nie umieścił w takim akwarium, ale wtedy inaczej do tego podchodziłem. Układając tą obsadę nie wyliczałem litrażu brutto i netto. Do głowy mi to nie przyszło, ważniejsza była ilość kamieni i ich aranżacja. Czy gdybym dał o połowę mniej kamieni, przez co zwiększyła by się ilość wody netto, sytuacja wyglądałaby tak samo? A może lepiej (więcej miejsca)? Obawiam się, że nie. Zmniejszyła by się ilość potencjalnych rewirów. Dodam tylko, że poza lombardoi wszystkie gatunki podchodziły do tarła i nie było przy tym mowy o terroryzowaniu reszty obsady. 
  • AndrzejGłuszyca
   @Robson79 Robert...Twój temat odnośnie potencjalnej identyfikacji przeniosłem jak niżej aby nie zaśmiecać Krzysztofowi tematu:    
  • Robson79
   To wychodzi na to że mam jakiś inny gatunek. Choć kupowałem 30 maluchów ok.1,5cm jako Callainos OB i były z jednego tarła. Połowa okazała się samcami BB, były 2 samce OB i reszta samice OB. Zostawiłem sobie samca OB i cztery samice, które były bardziej żółtawe od reszty i od tych ryb pochodzą pozostałe moje ryby i w sumie zostawiałem sobie też te bardziej żółte. Może ten kolor powstał w wyniku selekcji 🤔 ale tego to już raczej się nie dowiemy. Jedno wiem na pewno. Jeśli będę zmieniał obsadę to ryby kupię z renomowanej hodowli...  
  • Bezprym
   Robert ale nie ma żółtych Callainosów OB w jeziorze,więc albo to jest krzyżówka albo masz dwa różne gatunki o ile nie więcej. Polecam ich fotki umieścić w dziale Identyfikacja,wtedy będziesz miał pewność co to są za ryby. Callainosy występują tylko w kolorach białych i niebieskich.   http://www.onzemalawicichliden.eu//Bestanden%20vissendatabase%20soorten%20eng/Metriaclima%20eng.html   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka              
  • Robson79
   Miałem kiedyś Metriaclima Estherae OB i tam wszystkie ryby były OB o sporadycznie trafiały się ryby O i BB morf. Przy tej odmianie samice są OB i sporadycznie O morf  natomiast samce są BB i tylko jeden na kilkadziesiąt jest OB... 🤔   Większość odmian OB występuje w odmianach "O" ,"OB" i "BB" choć są to często pojedyńcze egzemplarze...
 • Topics

 • Images