Skocz do zawartości

Przebudowa narurowca


KUBSON

Rekomendowane odpowiedzi

Rozbudowałem narurowca o nowe korpusy pod złoże biologiczne jednocześnie likwidując filtr zewnętrzny odpowiadający za biologie. Złoże zostało przepłukane w wodzie z akwarium i trafiło do korpusów w ilości 1,2 l , wcześniej było go 2l. Złoże jakie mam to matrix więc ilość 1,2l w zupełności wystaczy na zbiornik 450l . po 3 dniach skoczyło no2 do poziomu 0,1 i wiadomo wszystkie ryby przy powieszchni wody. Teraz moje pytanie. Czy jest ważne z jaką szybkością woda przepływa przez korpus z biologią ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam, że to nie problem z przeniesionym złożem. Jeżeli zbiornik był stabilny to nawet wyjęcie całego złoża nie powinno zachwiać biologii, no chyba, że zbiornik bez piasku i kolonie baktrii tylko Matrixie. Co do prędkości przepływu to miałem u siebie złoża przez, które przepływało 200 l/h do obecnie przepływu 950 l/h. Podobno im wolniej tym lepiej, ale nie widzę jakichś probmów przy obecnym przepływie, mam 1 litr Matrixa.

Wytapatalkowane

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Jakubczyk napisał:

Złoże zostało przepłukane w wodzie z akwarium i trafiło do korpusów w ilości 1,2 l

A jak zamontowałeś korpusy ? Powinny być odwrotnie zamontowane z dodatkową rurką lub normalnie ale złoże w puszkach. Jeśli tylko wsypałeś złoże do poprawnie zamontowanych korpusów, to woda przepływa tylko górą złoża a cały dół jest niedotleniony i bakterie nie pracują.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam puszki zasypowe. Pompa która napędza narurowca to ibo 25-60 (elektroniczna) która śmiga na połowie mocy . Teraz już wszystko powoli wraca do normy. Jedno z czego się ciesze to brak zgonów. Ale i tak mnie ciekawi dlaczego tak się stało. Nawet ten Matrix który mi pozostał włożyłem do woreczka na złoża i po prostu włożyłem do zbiornika żeby te kilka pierwszych dni sobie tam był,  na pewno nie zaszkodzi jeśli nawet miałby nie pomóc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak tak to ok. Płucząc złoże wypłukałeś też część bakterii, dodatkowo pozbyłeś się części złoża więc powstało wahnięcie. Bakterie nitryfikacyjne to lenie w świecie bakterii i aby wszystko wróciło do normy potrzeba ze dwa - trzy dni. Skok NO2 do 0,1 nie mógłby zabić ci ryb bo szkodliwy poziom zaczyna się od 0,3, ryby mogły odczuć mały dyskomfort ale nic im nie groziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.