Skocz do zawartości

obsada non-mbuna 1200 l


Kadango

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Mimo że do startu akwarium jeszcze daleko, to już zaczynam myśleć o tym jakie gatunki będą pływały w szkle :)

Akwarium:

300x70x60 (dłxszerxwys)

filtracja: sump (około 150-200 kg materiału filtracyjnego) + automatyczna dolewka

parametry wody: jeszcze nie znane, wiem że w studni mam wodę twardą z wysokim ph, zakupię testy to będę wiedział wszystko na 100 %

Szyby nakrywowe + wisząca belka z oświetleniem led (bądź z naświetlaczami ledowymi)

Tło: czarna folia bądź wydruk 3d na plexi (jeszcze nie wybrałem)

To tak w skrócie, nie mam jakoś specjalnie wymagań co do gatunków, pożądana przeze nie rybka która raczej się tam znajdzie to mdoka white lips.

Nie ukrywam że wzoruję się troszkę na akwarium Stana bo rybcie ma przepiękne.

Mogę prosić o jakiś skład predatorów do planowanego szkiełka ?

Dziękuje i pozdrawiam :)

 

Obsada sklecona z podwieszonego wątku:

1) Placidochromis phenochilus Mdoka

2) albo Taeniolethrinops praeorbitalis, bądź Lethrinops albus

3) Copadichromis trewavasae bądź Copadichromis sp. „virginalis gold”  - tutaj bardzo bym chciał połączyć oba gatunki w akwarium

4) Protomelas taeniolatus Boadzulu "Red" bądź Otopharynx tetrastigma

Ale ewidentnie czegoś brakuje, yellowy nie pasują mi tutaj

Edytowane przez eublefar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, niby nikt się nie udzielił ale dzięki uprzejmości użytkowników tom i pozner skleciłem taką oto obsadę, jest to wersja 1

A1/  Placidochromis phenochilus Mdoka

B5/  Taeniolethrinops praeorbitalis

C3/  Copadichromis sp. „virginalis gold” 

D-tutaj myślałbym dać B6 - Lethrinops albus harem

E-Otopharynx tetrastigma

oraz na deser 3 Synodontis njassae

 

A teraz prosiłbym o pomoc w wersji 2, bardziej agresywnej gdzie wyjściowym gatunkiem byłby

1) Buccochromis atritaeniatus docelowo 1+1

Ile gatunków predatorów i jakie by ładnie się komponowały z ww? tak jak pisałem wyżej akwarium 300x70x60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, eublefar napisał:

Witam, niby nikt się nie udzielił ale dzięki uprzejmości użytkowników tom i pozner skleciłem taką oto obsadę, jest to wersja 1

Dobrze zrobiłeś że napisałeś wiadomość prywatną i koledzy pomogli. Kiedy byłem na etapie kompletowania obsady to w moim wątku miałem 1 odpowiedź. 
Nie ma się co gniewać ;),  forum zawiera tyle informacji o przeróżnych konfiguracjach, więc tak naprawdę to głównie od Ciebie zależy co dasz.
Na bardziej konkretne pytania typu "czy mogę tę z tą w jednym baniaku" raczej uzyskasz konkretną odpowiedź. Przy tak dużym akwarium możliwości jest co niemiara ;).
Super że przeczytałeś artykuł @tom77. To kopalnia wiedzy o obsadach non-mbuna! Nie dziwne że zaproponował C. "virginalis gold", bo nie lubi ryb tzw."karpiowatych", z to lubi tzw. "torpedowate".
Kocha też synodontisy, co nie jest tajemnicą ;)
Zazdroszczę Ci możliwości, bo możesz mieć prawie co chcesz ;), ważne żeby Tobie się podobały.

Aha i jeszcze jedno drapieżniki to nie jest "bardziej agresywna odsada".
Jest wręcz odwrotnie, duże majestatycznie powoli pływające ryby, zwłaszcza starsze, aktywne przy karmieniu, niektórzy uważają że wręcz nudne (zaraz mi się dostanie :), ja tak wcale nie uważam). 
Jeśli czytasz forum to pewnie zdążyłeś zauważyć, że najbardziej agresywna jest mbuna.

  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jest troad, natomiast kolega @stan doradził mi w kwestii predatorów, i raczej na nich stanie, uroda tych ryb nie ma końca, niemniej jednak dziękuję za wyczerpująca odpowiedz, jednak przy takim litrażu trzeba już bić na PW do forumowych ekspertów, żeby nie porobić sobie zupy rybnej zamiast akwarium biotopowego

Pozdrawiam 😄

Edytowane przez eublefar
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o drapieżniki to pewnie znawcy tematu pomogą dobrać całą obsadę. Ja jako początkujący akwarysta poleciłbym jako jeden z kilku gatunek Taeniochromis holoatenia w układzie 1+2. Wyjątkowość tej ryby jest taka, że patroluje ona całe akwarium i robi to stadnie. Ryby tego gatunku pływają praktycznie pysk w pysk od jednego boku baniaka do drugiego. W Twoim 3 metrowym akwarium, ze względu na jego długość, wyglądałoby to naprawdę kozacko :)

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Hejo,

Akwarium zamówione u Przemka. Postawiłem na filtrację sumpem. Wymiar ostateczny to 300x80x60 h. Nie będę robił tła strukturalnego, zostawię oklejone czarną folią. Komin wew z czarnego szła.

Bardzo dziękuję koledze @poznerza pomoc w doborze obsady. Zrobię mix mbuna - non mbuna- małe predatory. Dokładne gatunki będą niespodzianką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.