Skocz do zawartości

Start nowego akwarium


majkiel

Rekomendowane odpowiedzi

No to Let's the show begin - czas na nowy domek dla rybek :D

akwarium - jest
szafka  - będzie na początku przyszłego tygodnia,
kamienie - 30 kilo leży w garażu
piasek - jest, część już wypłukana
spienione pvc - jest
chemia - jest (Tropical Bacto-Active i Prodibio BioDigest)
filtr - jest

Kilka pytań też jest:
zbiornik - jak go na jakiś czas przykryję, to czuć silikon (akwarium ma tydzień). Jest jakiś czas "leżakowania" czy w miarę nowy można zalać? Czyścić czymś od środka na początek?
piasek, kamienie - wygotować, czy przepłukiwanie wystarczy?
filtr - lepiej zastosować dodatkowy wkład do kubełka (zeolit, matrix czy popularne ceramiczne krążki) czy może zabrać kilkunastoletnią ceramikę ze starego akwarium? 
 

Edytowane przez majkiel
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, majkiel napisał:

zbiornik - jak go na jakiś czas przykryję, to czuć silikon (akwarium ma tydzień). Jest jakiś czas "leżakowania" czy w miarę nowy można zalać? Czyścić czymś od środka na początek?

Starczy dobrze umyć wodą letnią będzie ok, ten zapach po jakiś czasie sam zniknie :) 

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, majkiel napisał:

zbiornik - jak go na jakiś czas przykryję, to czuć silikon (akwarium ma tydzień). Jest jakiś czas "leżakowania" czy w miarę nowy można zalać? Czyścić czymś od środka na początek?

Tak jak wyżej kolega napisał.

3 godziny temu, majkiel napisał:

piasek, kamienie - wygotować, czy przepłukiwanie wystarczy?

Piasek wypłucz ciepłą wodą . Kamienie możesz wyszorować szczotką i polać gorącą wodą z czajnika.

3 godziny temu, majkiel napisał:

filtr - lepiej zastosować dodatkowy wkład do kubełka (zeolit, matrix czy popularne ceramiczne krążki) czy może zabrać kilkunastoletnią ceramikę ze starego akwarium? 

Jeżeli masz starą , pewną  ceramikę to możesz zastosować. Możesz wymieszać z dokupioną i za jakiś czas jak akwa się ustabilizuje, tę starą wymienić na nową. Ale o sposób wymiany starej na nowa pytaj jak będziesz miał to  zrobić. Zeolitu na starcie nie stosuj. Nawet później  będzie zbędny. Ponadto jego struktura powoduje ,że po namoczeniu ogranicza przepływ wody . W naszym biotopie nie ma sensu używać zeolitu.

I jeszcze jedno...zmień tytuł na np.: Start ........ .   Z tego co opisujesz to nie jest przeprowadzka a start od podstawa i taki tytuł wprowadza w błąd. Edytuj 1 post i wtedy  możesz zmieniać.  Jak coś Ci nie wyjdzie to daj znać i wtedy Ci zmienię.

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Tak jak wyżej kolega napisał.

Piasek wypłucz ciepłą wodą . Kamienie możesz wyszorować szczotką i polać gorącą wodą z czajnika.

Pocieszające - zupy z piachu i kamieni nie uśmiechało mi się gotować.

16 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Jeżeli masz starą , pewną  ceramikę to możesz zastosować. Możesz wymieszać z dokupioną i za jakiś czas jak akwa się ustabilizuje, tę starą wymienić na nową. Ale o sposób wymiany starej na nowa pytaj jak będziesz miał to  zrobić. Zeolitu na starcie nie stosuj. Nawet później  będzie zbędny. Ponadto jego struktura powoduje ,że po namoczeniu ogranicza przepływ wody . W naszym biotopie nie ma sensu używać zeolitu.

Ceramika ma swoje lata, na pewno siedzi w niej trochę dobroczynnych bakterii, ryby nie chorują. Mogę też przenieść jakieś kamienie czy trochę żwiru ze starego zbiornika. Zastanawiam się tylko czy to pomoże czy zaburzy "książkowy", powolny start cyklu azotowego.
O zeolit pytałem, bo mam z kilogram.

16 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

I jeszcze jedno...zmień tytuł na np.: Start ........ .   Z tego co opisujesz to nie jest przeprowadzka a start od podstawa i taki tytuł wprowadza w błąd. Edytuj 1 post i wtedy  możesz zmieniać.  Jak coś Ci nie wyjdzie to daj znać i wtedy Ci zmienię.

OK, zmienione :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Praca, dzieci, święta, dom, na akwarium czasu mało, ale wczoraj postawiłem baniak i właśnie wrzuciłem do środka trochę kamyków. Bardzo źle jak na pierwszą próbę? Wywalić wszystko, czy coś poprzestawiać, dodać? Trochę kamieni jeszcze mam, mogę też zabrać ze starego otoczaki.

image.thumb.png.4842074a7fb2d2f5791814b7a9cdbad4.png

 

image.thumb.png.1d26adccbefddeb55b416d1ef0445fbd.png

A, rura filtra będzie po prawej stronie, z kolei od lewej strony są drzwi do pokoju, więc dobrze by było żeby i od tej strony ładnie się prezentowało ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Bartek_De napisał:

Spoko, na tych fotkach wydaje się jakieś małe, jak kostka :P W planach pewnie Saulosi? :)

Pytałeś o zeolit, na początek go nie wkładaj, może zaburzyć start i w ogóle chyba w Malawi zeolit nie do końca się sprawdza

Na zdjęciach jakoś tak perspektywę dziwnie złapałem ;)

A w planach, to mam przeniesienie moich żółtków do nowego zbiornika. Od pół roku ryby same na starym mieszkaniu w starym baniaku.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.