Falcowski

Malawi 500L - przygotowanie i rozruch

Rekomendowane odpowiedzi

przemo-h
4 minuty temu, hilux napisał:

@przemo-h Wiem ale w turbokaseciaku to nie do końca działa bo nie ma przegród, w dodatku mój jest w wersji mikro czyli jeszcze mniej miejsca. Poza tym trzeba mieć odpowiedni poziom wody a ja robie dolewki tylko jak już mi woda spod korony błyska. ;)

Może być bez przegród. To, jaką będzie miał budowę zależy od indywidualnych potrzeb. 

Tutaj filmik kolegi, który ogólnie pojawia się i znika, ale zrobił sobie filtr panelowy z komina po sampie dla przykładu. 

Ja osobiście inspirowałem się tym drugim, tyle tylko, że mój panel ma dwie komory, jest zrobiony ze szkła i ma 45cm głębokości, więc pozostało całe dno dla ryb i świetna kryjówka. Wszystko jest zamasowane modułem skalnym. 

Dolewanie wody, to dla mnie nie jest problem. Zbiornik jest przykryty szybami i bardzo niewiele odparowuje. 

Można to zrobić też na zewnątrz zbiornika, ogólnie możliwości jest wiele, wszystko zależy od naszych widzimisię😉

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

Nom, ten drugi filmik bardzo fajny i faktycznei spokojnie do słodziaka może zastąpić sumpa.

Ja jednak jestem gościem, który jak już coś planuje, to na tip top i na lata, żeby za rok jak zmienię zdanie nie inwestować znów zbyt dużo na zmiany,

a liczę, że za kilka lat postawię morszczaka albo jeszcze coś innego i nie chciałbym wtedy być zawiedziony, że jednak mogłem zrobić odpływy.

Jak tu właśnie na 1. filmie pokazał - SUMPa zawsze da się zaślepić, natomiast wiercić otwory jest trudniej.

A ten gość pierwszy to zaślepił sumpa tylko dlatego, bo ma jeszcze stopień wyższe rozwiązanie, którego ja nigdy nie wprowadzę  ze względu na warunki.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

Który przelot do szkła i dlaczego?
image.png.435a0506718f83ae9e8e96b391392dbf.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

Już wybrałem - przepust 2, bo mozna wkleić rury nalezycie, a 1 jest kiepskiej jakości ponoć. 3. zbyt skomplikowany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

Jak to wygląda?

Zastanawiam się, czy:

1. lepiej dać tło głębia i komin na niebiesko,

2. lepiej dać tło niebieskie i komin niebieski?

image.thumb.png.19cf5fe59d001daf5ac2b02941df90b4.png

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hilux

Niebieskie pyszczaki na niebieskim tle nie wygladaja tak dobrze jak na czarnym albo skale 3D.

Niebieski komin pośrodku.... większość z nas maskuje szpej a nie maluje go na jaskrawe barwy bo to ryby maja być ozdoba baniaka. 😁

Myślałeś o tle 3D? Zamaskuje komin, da rybom więcej kryjówek i fajnie wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

Masz na myśli tło strukturalne? Ciekawa opcja, choć ma swoje plusy i minusy.

Chyba się zdecyduję całość na niebiesko i nie będzie tak komin sięrzucał w oczy.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hilux

Prawidłowo zmotane tło strukturalne nie ma żadnych minusów. :)

Twój cyrk i twoje małpy ale jasny komin na jasnym tle zawsze będzie rzucać się w oczy i nic na to nie poradzisz bo tak działa gra świateł. Przykład pierwszy z brzegu, ściana koło mojego biurka w pracy - bok dostaje mniej światła i wyraźnie odcina się od frontu, podobnie jak ściana z lewej strony. Gdyby były ciemne to by mniej kontrastowały z frontem.

wll.jpg

Edytowane przez hilux

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

True, true. Ciekawa uwaga.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Falcowski

A powiedzcie jeszcze, czy jakąs konkretną farbą lub lakierem malować, jesli zostałbym jednak przy tym niebieskim? 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• AndrzejGłuszyca
      Taka moja mała podpowiedź dla wszystkich czytających odnośnie aktualnego wykazu naszych partnerów: na stronach forum są zmieniające się  banery naszych klubowych partnerów i są one aktualne . Jest też w jednym miejscu aktualna lista to jest na naszej nowej stronie w zakładce PARTNERZY  http://www.klub-malawi.pl/?page_id=173  
    • Hammer
      2 wyglądają jakoś tak, nie wiem czemu na fotkach takie jasne wychodzą http://www.onzemalawicichliden.eu/Foto's vissendatabase 4/Metriaclima estherae Minos Reef 6.jpg
    • marek_z_81
      Hodowla nie wywiązała się z umów partnerskich. Było wiele takich opinii jak Twoja dlatego hodowla ta przestała być naszym partnerem. 
    • Hammer
      Ryba na pierwszym zdjęciu zawsze jest taka zółtawa, a ta na drugim jakoś tak jasno wyszła bo w rzeczywistości jest bardziej niebieska i ma ciemniejsze pasy Generalnie wszystkie lekko ciemnieją albo jaśnieją w zależności od chumoru, oprócz białej/zółtej. Np. ta natrójce jest przystresowana i przybierają takie bardzo ciemne barwy, jak siedzą przy dnie. Te z dwójki wyglądają podobnie do tego upasionego samca co wcześniej wkleiłem.
    • egon44
      Witaj! Patrząc na wymiar Twojego zbiornika (150x40x50) ilościowo dałbym 20szt dorosłych ryb... Obsada dobry wybór ale...jeśli chodzi o układy haremowe to nikt nie da Tobie gwarancji,że takie układy jak napisałeś się sprawdzą,bo w rzeczywistości ryby i tak ustalą to po swojemu... O ile układy dwóch pierwszych gatunków mogą się udać,to z maingano wątpię... Ogólnie zrobiłbym tak jak napisał @AndrzejGłuszyca czyli zakupił bym 10-12szt maluszków z każdego gatunku i obserwował sytuację,a potem ewentualnie ingerował i odławiał nadmiar samców dwóch pierwszych gatunków(Chindongo saulosi,Iodotropheus sprengerae) zostawiając docelowe układy,ale  Pseudotropheus cyaneorhabdos maingano bym zostawił w takiej ilości jak przy zakupie...   Ps.A nie myślałeś o innej obsadzie,czy ta którą napisałeś już jest postanowiona?
    • yaro
      Malawian nie jest partnerem KM.   
    • bakus_44
      Witam. Nie znalazłem podobnego, w miarę świeżego tematu, a więc zakładam. Chciałem podzielić się opinią z pierwszej współpracy z naszym partnerem z tematu i przy okazji poznać opinie innych, a wiem, że była kiedyś na ten temat ankieta, dość niejednogłośna. Zamawiałem gold kawangi z samicami OB w układzie 1+3, prosiłem o rezerwację- nie było problemu. Czekaliśmy z wysyłką koło tygodnia, bo nie każdemu odpowiadały terminy, poza tym chciałem wziąć jeszcze kilka sztuk demasoni, które miały dojechać, ale nie dojechały. Gdy doszło do transakcji okazało się, że z moich zarezerwowanych trzech samic pozostały tylko 2szt.- no cóż, trochę niefajnie, ale dobre i to. Co do rabatu klubowego to rzekomo go otrzymałem, ale cena wcale nie była inna niż ta zaproponowana zanim wspomniałem o członkostwie- nie wnikałem jednak w szczegóły, bo zamówienie też niewielkie. Ryby dojechały, ale... samice zapakowane w jeden worek, z czego jedna tak już obita, że ledwo żyła- padła po 1 dniu. Może niepotrzebnie się czepiam, zrozumiałbym, gdyby z racji ograniczonego miejsca nie dało się zapakować inaczej, ale było jeszcze sporo wolnej przestrzeni w styroboxie- a zamawiałem docelowe sztuki w małej ilości, więc były dla mnie dość cenne. Taka wysyłka ryb 7cm+ w pewnie ok. 10h podróż, zwłaszcza gdy ma się możliwość zapakowania ich osobno trąca nieco brakiem profesjonalizmu. Sprzedawca zapewnił, że pierwszy raz mu się coś takiego zdarza, a zawsze tak wysyła- moim zdaniem to jednak dość ryzykowne i można było temu zapobiec niewielkim nakładem dodatkowej pracy. Obiecał mi w zamian rabat na kolejne zamówienie, które nie wiem czy kiedykolwiek będzie, ale to na plus. Koniec końców zamiast obiecanego układu 1+3, pozostało mi skromne 1+1, także lekki niesmak pozostaje.  
    • Bezprym
      W takim razie jak ten biolog zaciąga wodę w akwarium o wylewce już nie wspomnę?       Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka      
    • Dziubek
      Dziś się potwierdziło , fachowiec obejrzał i powiedział że mechanicznie jest wszystko dobrze, naprawa polega na rozebraniu stojana i wymianie (... Nie pamiętam jak to nazwał...) i tu jest problem, bo jest on zalany klejem i raczej się to mija z celem , zamówiłem nowa pompę ... Może kiedy spróbuję ten klej wydłubać... Ale nie wiem kiedy... Jak wydłubuje to mi to wymieni i pozostanie następny problem...  czym to zalać co by było szczelnie...
    • Tomasz78
      Ta na 1 zdjęciu najjaśniejsza i największa to samiec metriaclima estherae red red - najprawdopodobniej. Pozostałe wyglądają dziwnie, zwłaszcza ta na 2 zdjęciu. Czy ryba na 1 zdjęciu zmienia kolor na niebieski, brązowy lub inny? Czy ryba na 2 zdjęciu zmienia kolor na niebieski, brązowy lub inny?
  • Tematy

• Grafiki