Skocz do zawartości

Malawi 500L - przygotowanie i rozruch


Falcowski

Rekomendowane odpowiedzi

@suricadeNp. cieknacy nowy filtr Aquaela: 

Albo Eheima:

W sumpie cała hydraulika montowana jest na stałe, nie ma otwierania pokrywy czy innego zdejmowania głowicy a uszczelki zostają tak jak się je zamontuje. Logiczne, że taka konfiguracja jest mniej awaryjna - bo (używając terminologii budowlanej) po prostu mniej pracuje. 

Sam używam kubełka jako biologa i nie narzekam ale gdybym miał możliwość wymiany na sumpa to nawet bym się nie zastanawiał.

Edytowane przez hilux
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to każdy rodzaj filtracji ma swoje plusy i minusy - taka oczywista oczywistość. Z drugiej strony gdy siądziemy na chwilę i zaczniemy się zastanawiać ile tak naprawdę rzeczy potrzebujemy aby akwarium z tym biotopem funkcjonowało to czy sump jest aż takim super rozwiązaniem? Morskie fakt więcej rzeczy to i wygoda lepsza. Nie mamy odpieniacza a ten śmiało można ukryć w sumpie. Wata, ceramika i od biedy jakieś żywice możemy w kuble upchać. Ciekawostka. Aktualnie jestem na etapie sprzedaży nieużywanego sprzętu i na ten czas jako biologa używam - HW 603, pompa od Aquaela Multikani plus prefiltr Eheima. Pompa cichutka i czy cały system działa widzę jedynie po wypływającej wodzie z węża. Sump oczywiście może wydać się prostszy ale czy aż taka fabryka jest nam potrzebna? No ile gąbek i waty możemy dać? U kolegi w pierwszej komorze jest aż 11 litrów wolnej przestrzeni. Wszystko wypełnić czymś na mechanikę? Bez sensu. Nie problem jest to wszystko wymyślić i odpalić ale warto mieć na uwadze późniejszą eksploatację. Według mnie w całym tym przedsięwzięciu jest za dużo kombinacji. Nigdy nie miałem sumpa ale jak czytam na różnych forach to nie jest lek na całe zło. Czasami ludzie tygodniami wszystko ustawiają bo to albo w kominie woda chlupie, a za szybko woda spływa i też zaworami regulują. Rurki, rureczki, zawory, rewizje. Pompa taka, śmaka i owaka. Masz zasys od kubła nisko to i kupy lepiej do niego trafiają. Tutaj wszystko musi trafić do sumpa więc nakierowanie odchodów do grzebienia też nie jest rzeczą prostą. Kilkoro userów ma w malawi sumpy i pewnie oni lepiej podpowiedzą czy wszystkie założenia są prawidłowe.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To parę wyjasnień:

- kupy faktycznie trudniej zbierać

- komora 11L nie równa się 11L gąbek. Będą 2 lub 3 gąbki po 25mm, o różnej gęstości, żeby woda mogła łatwo przechodzić, a wielkość komory dlatego, żeby powierzchnia gąbek była duża, co za tym idzie będzie się wolniej zapychać. Do samej mechanicznej komory będę miał łatwy dostęp, bez grzebania w akwarium.

- komora chemii za waszą radą na start pusta, a jest tak duża, żeby nawet z łatwościąmożna było zanurzyć sobie tam absorber z całym ustrojstwem, czy jakiekolwiek rozwiązanie.

Pamiętajcie, że komór nie trzeba wypełniać pod sam gwizdek, ale zawsze jest taka możliwość.

Co do pompy to rozwiązanie proste - daję taką, na jaką mam ochotę, a nie jaka jest domyślnie w kubełku, więc ładuję Jebao12000 i ustawiam na połowę lub mniej mocy. cicho, małe zuzycie prądu i mała eksploatacja systemu, a i falownika już nie trzeba.

Kolejna zaleta sumpa to zbieranie filmu bakteryjnego z powierzchni, co przy innych rozwiązaniach wymaga dodatkowych rozwiązań.

Jeszcze jedna, to dodatkowe 70 litrów wody w układzie, więc stabilność 10% większa.

Kolejna to stały poziom wody w akwarium, niezaleznie czy odparuje, czy nie.

Jeszcze brak jakichkolwiek rurek w akwa, czy to od grzałek, czy filtrów, czy cyrkulacji. Jako minus to 30x8 cm komin, co przy dnie 150x55 nie zrobi dużej różnicy.

Chlupotanie i inne bajery to faktycznie kwestia regulacji, ale raz ustawione jest wieczne.

No i na samej hydraulice mozna sobie bajpasy porobić, żeby w przyszłości sobie podłączyć co się żywnie podoba.

Nikogo nie przekonuję, że SUMP jest taki cudowny i niezastąpiony, ale to te zalety mnie do niego skusiły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, troad napisał:

Nie jest ;). Wytrzymałość na zginanie szkła float to ok. 45MPa, ale masz rację wzmocnienia warto dać.

Faktycznie, teoretycznie ma 40-45 MPa, choć mikro zanieczyszczenia powodują obniżenie granicy nawet do około 5 MPa. Przy opti może być trochę lepiej, ze względu na wyższą czystość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stąd wziąłem w sumie na rozciąganie, http://www.swiat-szkla.pl/kontakt/3438-wlasciwosci-i-odmiany-szkla-konstrukcyjnego.html

choć w tabeli jest 5 MPa, a w tekście poniżej jest 30 MPa i tam też pisza o tych wtrąceniach.

To ja już sam nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Falcowski napisał:

choć w tabeli jest 5 MPa, a w tekście poniżej jest 30 MPa

Jak to w sieci, z reguły jest dużo błędów i trzeba uważać ;), dużo lepiej patrzeć do norm.
Pod tabelką jest 6,5 - 8 ale GPa, czyli trzy rzędy więcej, ale dotyczy to wytrzymałości na rozciąganie, a nas tu interesuje na zginanie!
PS. Przepraszam że zaśmiecam Ci wątek, bo nie dotyczy to głównego meritum, ale wrzuciłeś symulacje numeryczne z błędnym komentarzem i dlatego się odniosłem ;).
Też kiedyś sobie pozwoliłem sprawdzić jaki wpływ mają wzmocnienia -  

 

Edytowane przez troad
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.