Falcowski

Malawi 500L - przygotowanie i rozruch

Rekomendowane odpowiedzi

Falcowski

Cześć!

Mam w planach budowę akwarium 500 L - 150x55xh60, z kominem na środku pleców, wewnętrznym i sumpem 80L - 40x60xh35. Na razie jeszcze nic nie pozamawiałem, więc jeszcze jest czas na zmiany planów.

Woda kranowa pH 7.5, twardość ogólna - średnio twarda,  dGH12; mgCaCO3/litr = 223 (czy to jest węglanowa)?; NO3 <0.5, NO2<0.1, wapń 72.

Będę miał mnóstwo pytań, dadawanych sukcesywnie.

EDIT: TO CO JUŻ SIĘDOWIEDZIAŁEM DODAJĘ JAKO ODPOWIEDZI:

A więc:

1. Dostałem propozycję, by zrobić w SUMPie refugium na makro glonach. Czy nie mam zbyt małego sumpa? Czy refugium glonowe ma sens w malawi? Jaka moc LED jest potrzebna do tego refugium? Czy może być to zwykła LEDówka przemysłowa 18W?

    Odp. Dużo zachodu, efekt i koszty podobne do Purolite A520E zrobionego w bloku absorbera (jesli ma się sump).

2. Jaki inny najtańszy i najsprawniejszy równocześnie sposób polecacie na pozbycie się NO3 i jak cośtam doczytałem zapewne też PO4 (nie jestem pewien)?

    Odp. Dużo zachodu, efekt i koszty podobne do Purolite A520E zrobionego w bloku absorbera (jesli ma się sump).

2a. Czy da się na tyle pozbywać NO3, żeby zmieniać wodę raz na miesiąc? Jakie inne czynniki wpłyną na potrzebę zmiany wody oprócz NO3?

      Odp. Przy w miarę szczelnym akwarium (małe parowanie) można nawet w ogóle nie wymieniać, jeśli są dobre parametry, ale jak odparowuje, to warto trochę więcej spuścić i dolać nowej, żeby nie przesycić pierwiastkami lub dolewać RO.

2b. Czy ułożenie aranżacji z martwej skały rafowej pozwoliłoby stworzyć dobry filtr biologiczny w głównym zbiorniku i na jakie parametry wpłynie?

      Odp. Pełniłoby rolę jedynie zbieracza i kumulowacza syfu, w którym by się jeszcze lepiej tworzył amoniak. Od biologii jest filtr.

3. Czy do biologii wirujące plastikowe granulki/koraliki są faktycznie dużo lepsze niż klasyczna ceramika?

   Odp. Nawet jak tak, to po co dawać, skoro zwykłą ceramika jest wystarczająco dobra, a jak się da przed nią gąbki, to sięnie będzie zapychać z czasem.

4. Najlepiej, to jak byście podali w ogóle jak najlepiej pogrodzić tego sumpa i co w jakiej ilości do niego powsadzać, albo nawet jakiś schematyczny rysunek zwymiarowany.

  Odp. To już znalazłem, tylko jeśli chodzi o 1, to gabki i wata w komorze 1, czy w komorze X i czy jak jeszcze sump niegotowy, to czy mozna bez jednej z tych komór?:

                    1. Na dno gąbki ppi 30 ,a na górę watę filtracyjną aby zanieczyszczona woda wpierw została oczyszczona przez watę filtracyjną, a potem oczyszczona trafiała do innych komór... 

                    2.Ceramika (1.5l) umieszczona w siateczce filtracyjnej...  

                    3 Gąbki ppi 30,a na nich wata filtracyjna,aby oczyszczona woda trafiała do komory z pompą...

                    4.Pompa...

 

    Ja planuję coś takiego (proszę potwierdźcie, czy będzie dobrze:

   1) komora gąbki, dam od góry 25mm 40ppi, 25mm 30ppi, 25mm 15ppi, 30mm dystans od dołu (wolnej przestrzeni) i dolny przelot.
   2) ceramika na wagę, 3 litry,
   3) a) keramzyt 
       b) lub http:// forum.klub-malawi.pl/topic/18398-blok-adsorbera-azotanów-i-fosforanów-no3po4-na-żywicy-jono-wymiennej-pa202/, na PO4 jest 0,3l Draka Phosreduc
       c) lub Tropic Marin NP Bacto Tricks 2000 ml   https:// erybka.pl/product-pol-9522-Tropic-Marin-NP-Bacto-Tricks-1000-ml.html
   4) gąbka 10ppi 25mm w pionie h125mm (wąska komora)
   5) Pompa.

     Które lepsze/skuteczniejsze/bezproblemowe/mniej roboty?

Zrobiłem projekt:

image.thumb.png.842382636d946c1d9d2bfe1f362ee1df.png

5. Woda będzie podnoszona na około 120 cm, wiec wydajność spadnie o około 40%. Nie planuję dawać falownika. Hydraulika 3x32mm. Wylot pompy będzie wychodził z komina na 2 strony (rurki zaraz za kominem na lewo i prawo skierowane).
     Czy pompa Jebao12000 będzie odpowiednia i czy da się ją skręcić np na 1/4 mocy, czy tylko 9000-12000 L/h?

     Odp. Ta pompa ma 6-12 regulacji zależnie od egzemplarza i reguluje sięw pełnym zakresie równomiernie.

6. Czy macie propozycje na jakieś fajne tło typu "głębia oceanu"? Link grafiki i wykonawcę naklejki? Jak patrzyłem na fotolię to same takie prześwietlone słońcem są, a u niektórych na fotkach widziałem, że mają takie naprawdę głębokie głębie.

     Odp. tło na razie takie, ale wolałbym samoprzylepne: https://  allegro.pl/juwel-poster-2xl-tlo-do-akwarium-fototapeta-150x60-i6952744065.html

    Więc czekam na propozycje.

7. Czy mogę trzymać z pyszczakami dorosłe ampularie? (wiadomo że młode nie, bo zostaną zjedzone)

8. Lepiej mechanicznie filtrować gąbkami, skarpetą czy watą?

    Odp. Lepsza gąbka, różne gradacje.

9. Rurka spustowa w kominie czasem widziałem że jest prosta w górę, a czasem że zawinięta na kolanku i skierowana w dół i z odpowietrznikiem. Na co to wpływa?

    Odp. Czuję, że lepiej będzie zawinięta rurka, wtedy cały komin nam nie będzie spływał, tylko to kolanka. Czy mam rację?

10. Czy kaskada 2 cm w sumpie nie szumi?

11. Rozumiem, że zawór na powrocie dać jak najniżej, żeby było cicho?

12. Czy wodę lać prosto z kranu, czy przez filtr węglowy (bym musiał kupić), czy zestaw: filtr 5 mikronów, węgiel, 1 mikron (taki zestaw mam w domu, tylko króciec musiałbym dorobić).
       Odp. to już znalazłem, że lepiej sobie zrobić przez 3 wstępne filtry przed membraną zrobić króciec do podmian lub lać z RO same dolewki przy dobrych parametrach.

13. Czy dawać jakieś dodatki do wody, np. przy podmianach?

     Odp. Puki nie trzeba to nie dawać.

14. Czy przed wejściem do sumpa obu rur (spust i rewizja) moge je połączyć w jedną fi50? Chcę zająć jak najmniej miejsca w sumpie i wiążę to z autorskim pomysłem narożnej gąbki. Mam na myśli, czy są jakieś aspekty, dla których powinno mi zależeć na dwóch rurach do sumpa, zamiast jednej grubszej łączącej je 5 cm nad sumpem?

15. Jaka gęstość ceramiki uwzględniając podatność na zapychanie się porów? 600? 1200? 1600? Ogólnie i tak dam ze 3 litry co najmniej, więc będzie z niezłą górką, dlatego wolałbym postawić na bezobsługowość sumpa, niż na oszczędność kosztów.

     Odp. Obojętnie, może być 600, nie wpływa to szczególnie, zwłaśzcza jak się ma nadwyżkę, a cena między 600 a 1200 2x.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Edytowane przez Falcowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Falcowski

Jak tam koledzy? Pomożecie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jerry_jerry

Pewnie małe zainteresowanie tematem jest wynikiem Twoich założeń, które bardziej przypominają start akwarium morskiego niż malawi. A po co to wszystko? Refugium? Aranżacja ze skały rafowej? Proszę Cię. Czy wszystkie te plany sam wykombinowales czy rada zewnętrzna?

Chcesz 500 litrów ok. Sumpa od biedy również możesz zastosować - kilka osób na tym forum posiada sumpy i sobie chwalą. Według mnie troszkę za dużo z tym kombinowania ale jeżeli chcesz to stawiaj. 

Generalnie większość Twoich pytań krąży raczej wkoło sumpa ale wodę możesz lać przez wkład węglowy plus ewentualnie wkład 1 mikron. Soli i innych dodatków nie ma co stosować. 

W skrócie można powiedzieć, że malawi to piach, kamienie i ryby. Podstawa to wydajna filtracja i cała filozofia. 

Poczytaj może podstawy a sam zobaczysz, że może jednak warto to wszystko przemyśleć i postawić na prostotę. 

 • Lubię to 2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
hilux

Jerry_jerry dobrze sprawę podsumował ale coś tam dopiszę. 

1. To jest patent morszczaków, oni tam nie lubią glonów w akwarium. Teoretycznie mogłoby działać w każdym akwarium ale akurat w Malawi glony to element mile widziany w baniaku, nie ma potrzeby uciekać z nimi do refugium.

2. Purolite A520E. W sumpie pewnie w formie bloku adsorbera, raczej nie wymusisz przepływu inaczej. PO4 to też problem morszczyny, w Malawi to rzadko jest powód do niepokoju.

 

2a. Da się, patrz wyżej.

2b. Absolutnie NIE. Skała rafowa wpłynie przede wszystkim na to, że pyszczaki będą sobie o nią robić krzywdę. Po co ci dodatkowa filtracja biologiczna w baniaku skoro masz ją w sumpie? Zresztą na zwykłych kamieniach i piasku też się bakterie osiedlają.

3. Z tego co kojarzę to bioballe są właśnie gorsze niż ceramika... ale pewnie i jedne i drugie będą działać, byle było ich dosyć. Akurat w sumpie to nie problem, miejsca na złoże biologiczne masz dość.

7. Raczej tak.

8. Zależy jak sobie skonfigurujesz filtrację. Wata akwarystyczna to jedno z najlepszych mediów filtracyjnych, dobra gąbka 45 ppi też niewiele od niej odstaje. Skarpeta... to nie lata osiemdziesiąte.:P

13. Nic nie dawaj, chyba że będzie potrzeba ale to już ci pokażą testy.

15. Jeśli dobrze oczyścisz wodę przed złożem to nic ci się nie będzie zapychać. Wrzuć zwykłą ceramikę (kulki, rurki, cokolwiek) albo lawę i będzie pan zadowolony. 3 litry to odpowiednia ilość na tówj zbiornik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bakus_44

1. Nie mam pojęcia, ale skoro gdzieś indziej się sprawdza, to w malawi pewnie też da radę.

2. Blok przepływowy z purolite a520e dla pozbycia się NO3 i ewentualnie jakim adsorberem fosforanów.

2a. Ja nie podmieniam wcale, więc co miesiąc tymbardziej się da. Kumuluje się również PO4 za sprawą pokarmu, ale w dużo mniejszym stopniu, i nie jest to takie szkodliwe (o ile w ogóle jest) jak nadmiar azotanów. Gdy woda odparowuje w znacznym stopniu i tylko ją dolewasz łatwo o "beton", czyli nagromadzenie związków mineralnych, siarczanów, krzemianów, metali, bo odparowuje czyste H2O, a reszta zostaje.

2b. Pewnie nie miałoby to żadnych negatywnych skutków- może nawet z punktu widzenia rozwoju biologii lepsze niż mniej porowate skały, aczkolwiek nie polecam ze względów estetycznych. Malawi to nie morszczak.

3. Pierwsze słyszę, żeby były lepsze.... Cokolwiek byś nie dał będzie dobre, ciężko stwierdzić, co lepsze a co nie, skoro wszystko się sprawdza.

4,5. Na sumpach się nie znam, nigdy nie miałem.

6. Niebieskie tło to również nie moja bajka, preferuję czarne, lub strukturalne.

7. Jeśli masz taką potrzebę to nikt Ci nie zabroni.

Dalej są chyba tylko pytania o sump.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Falcowski

Rozszerzę pkt. 3 - te koraliki to nie biobale, tylko takie:

s-l300.jpg

i one cały czas wirują w wodzie, ale już mi odpowiedzieliście - prostota i taniość, czylli ceramika 600 i będzie luz.

Pkt.1 - Ja pójdę w non-mbunę, wiec glonów nie chcę.

 

I tak, chciałbym, żeby moja malawka choć trochę przypominała morszczaka, przynajmniej w oczach laików totalnie się na tym nieznających.

Oczywiście nie planuję ładować tam sztucznych korali i wapienia filipińskiego :D

Najchętniej to bym w ogóle morsa założył, ale koszty miesięcznego utrzymania powalają.

pkt. 7 - chodzi bardziej, czy non-mbuna nie zjedzą dorosłych ampularii?

Dzięki za Wasze dotychczasowe odpowiedzi.

Prosiłbym jeszcze odpowiedzieć na: 6, 7, 9, 11,14.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bakus_44
24 minuty temu, Falcowski napisał:

I tak, chciałbym, żeby moja malawka choć trochę przypominała morszczaka, przynajmniej w oczach laików totalnie się na tym nieznających.

Oczywiście nie planuję ładować tam sztucznych korali i wapienia filipińskiego :D

Najchętniej to bym w ogóle morsa założył, ale koszty miesięcznego utrzymania powalają.

 

Większość moich znajomych, czy laików, którzy zobaczą mój zbiornik, myśli, że to akwarium morskie, więc chyba o to nie tak trudno- w końcu to imitacja malawijskiej "rafy" :P Ludzie kojarzą akwaria słodkowodne z roślinami, gupikami, skalarami, neonkami i... "glonojadami".

 • Haha 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Falcowski

Apropo, to się zastanawiałem, czy jednego lamparciego nie wpuścić. Pewnie non-mbuny by mu nie przeszkadzały co?

I jakbyś mógł jeszzce powiedziec, jaki masz gatunek kamienia? Wygląda okazale.

Edytowane przez Falcowski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
bakus_44

Pewnie nie, z tym, że to nie-biotopowo... aaa i wtedy ktoś może rozpoznać, że to nie morskie 😋

Kamień to serpetynit.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Falcowski

No własnie z tym, że ktoś rozpozna, to się zastanawiałem, czy warto lamparciego i trochę ciemny jest. Jka by bardziej żółt ybył, by było fajnie. Mam 2 zółte i te by się nadawały, ale dość małe są, po 5 cm.

Czy biotopowo, czy nie, to aż tak mocno mi na tym nie zależy. Byle rybom było dobrze i fajnie wyglądało.

Z tymi ampulariami się ciągle zastanawiam, czy nie zostaną zjedzone. Wiem, że hełmy się trzyma spokojnie. Ampułki też mają zaślepki, więc może się obronią, a pieknie wyglądają te żółciutkie. Mam już ich małą farmę w roślinniaku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

 • Przeglądający   0 użytkowników

  Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę. • Posty

  • Lipi4
   Na pierwszym zdjęciu 3-ciej strony na głównym planie jest ryba z zapadniętymi bokami nad głową. Mi osobiście nigdy nie udało się uratować tak zagłodzonej ryby. Na pewno je, ale pewnie ma w sobie bakterie (bloat) lub pasożyty i to one zjadają wszystko co zje, ale niech się wypowiedzą osoby z większą wiedzą. Jest silna to pewne, ale zanik duży. Moim skromnym zdaniem warunki bytowe ryb do poprawy - wydajna filtracja i okresowa podmiana wody to podstawa.
  • SlavekG
   Witaj, zacznijmy od podania rodzaju filtracji jaką masz w zbiorniku i wyników testów PH, NO2 i NO3 (testy tylko i wyłącznie kropelkowe najlepiej JBL ale jak masz inne to podaj ich markę i wyniki. Ważne żeby nie były paskowe). Jak nam podasz te dane to będziemy myśleć dalej.
  • przemo-h
   To jeszcze zbyt młode ryby. Mógł celować w układ jaki chciałeś, ale to wciąż loteria. 
  • Bezprym
   Fish Magic o ile dobrze pamiętam ma odmianę selektywną, która może różnić się też od formy zwykłej,większą zawartością czerwonego pigmentu.

   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka

  • rafalniski
   To nie były maluchy tylko "starszaki" w rozmiarze ok 5-6 cm. 
  • Bezprym
   U Malawiana zamawiałem Metriaclima Callainos Ruarwe, kontakt bez problemu przez Messengera. Forma dostawy przesylką konduktorską, stresowałem się bardzo bo pierwszy raz w ten sposób zamawiałem, okazało się niepotrzebnie. Rybki dotarły w znakomitej kondycji i od razu po wpuszczeniu nabrały kolorów. Co do układu płci z góry miałem zastrzeżone że przy wielkosci 3 cm jest nie do rozróżnienia sam zresztą miałem tego świadomość. Koniec końców nie mam powodu być niezadowolony z tego sprzedawcy.   Wysłane z mojego LG-H850 przy użyciu Tapatalka        
  • Hammer
   Tak trzeba będzie zrobić, Tym bardziej że właśnie jeden musiał w nocy ostre lanie dostać, bo cały pysk poharatany. No chyba że to jakieś choróbsko wylazło? Akwarium 350L narożne.
  • Tomasz78
   Jeśli chcesz to je trzymaj. Ja oddałbym je do sklepu zoologicznego albo dał komuś. Kupiłbym młode rybki ale z innych mniejszych gatunków.  Ile litrów i jakie wymiary ma Twoje akwarium? Jeśli te brązowe rybki bez atrap to samice to na pewno nie są to  Metriaclima estherae red blue ani  Metriaclima estherae red red, bo samice tych gatunków są żółtawo-pomarańczowe. Więc prawdopodobnie te brązowe to młode samce, ale jeśli samice to z nie wiadomo z jakiego gatunku. Mam podejrzenie że to krzyżówki. Dlatego pozbyłbym się wszystkich ryb i kupił nowe, młode.
  • Hammer
   OK Dzięki. I co teraz zrobić z takim stadkiem? Ciężko będzie się pozbyć... Na dobrą sprawę to wypadałoby zostawić tylko 3 samce po jednym kolorze i ewentualnie te samice, o ile to samice, raczej tak bo nie mają atrap jajowych, dwie ledwo co. Wszystkie są podobne i wyglądają tak.    
  • AndrzejGłuszyca
   Kolego..mam prośbę. Przeczytaj na spokojnie jak napisałeś i wczuj się w rolę  czytającego:) Czysta ekwilibrystyka. Wejdź w pierwszy post i popraw tak aby było zrozumiałe bo to o pomstę do nieba woła.
 • Tematy

 • Grafiki