Wodnnny

Opuchnięty brzuch - bloat??

Rekomendowane odpowiedzi

Wodnnny

Wielkość akwa.: 45 cm szerokość/100cm długość/50cm wysokość

Obsada między 25-30 pyszczaków. Większość - Pyszczak wydłużony Mpanga, 1 Pyszczak wydłużony neon spot, 4 Pyszczak Yellow, 1 Labidochromis hongi yellow, 3 kosiarki- grubowarg syjamski

Filtracja - Filtr działa całą dobę, na tym się nie znam,( zdj w zał.)

Karmienie - 2 razy dziennie, płatki  "Ichtio Vit". 1-2 razy na tydzień szpinak lub larwy

Podmiana wody co 2-3 tyg. 20%

PROBLEM

Pyszczak zdj. ma opuchnięty brzuch zauważone wczoraj (04.09.18). Rozpoznaje ktoś co się dzieje? Podejrzewam "Bloat"...

20180905_202521.jpg

1536175563354-1003730221.jpg

15361755874191288265829.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AndrzejGłuszyca

...masz jakieś parametry wody dla jasności sytuacji?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wodnnny

No właśnie w tym problem... Ogólnie mam akwarium 4 miesiące, od znajomych, parametrów nie sprawdzałem... Bardzo to potrzebne? Wiem, że to może być przyczyna, ale raczej powinny być w normie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
AndrzejGłuszyca

Generalnie parametry warto znać ( NO2 NO3 i pH) . Często złe są zaczątkiem wielu chorób. Bloat ( przynajmniej teoretycznie) poznasz po tym ,że jak patrzysz od góry na rybę to widać zaokrąglony po bokach brzuch i wypukłe oczy. Te zdjęcie jest zbyt niewyraźne . Trudno jednoznacznie zdefiniować czy to bloat , czy to zapchanie czy też przeżarcie.

• Dziękuję 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Robson79

Przy tak przerybionym zbiorniku i tak rzadkich podmianach to wątpię aby jakiekolwiek parametry były w normie...

Pozatym karmisz ryby najtańszym pokarmem, który jest do wszystkiego i do niczego...  

Przy tak spuchniętym brzuchu to moim zdaniem nie może być nic innego niż zaawansowany bloat...

• Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Wodnnny

Ryba zdechła.

W ogóle to już 6 ryba w ciągu 2 miesięcy zdechła...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• hilux
      Nie jestem tu żeby hejtować ale wstępnie radzę ci kolego, żebyś skrócił cierpienia chorej ryby bo coś tacz.kiego jest nie do odratowania a potem oddał resztę, najlepiej w dobre ręce. Masz przerybione akwarium, źle dobraną obsadę, niewystarczająco mocną filtrację dla pyszczaków a efekt jest taki, że ryby ci padają. Szkoda ich cierpień i twojej frustracji. Jeśli ci na nich zależy czytaj dalej, jeśli nie to tutaj zakończ bo szkoda czasu... Rozumiem, że akwarium dostałeś od znajomych ale biorąc żywe stworzenia wziąłeś za nie odpowiedzialność. Skoro akwarium masz od czterech miesięcy a dalej nie znasz parametrów wody to znaczy, że nie masz albo a) wiedzy, b) czasu albo c) zwyczajnej troski dla tego akwarium.  To są trzy składowe niezbędne do tego, żeby akwarium działało poprawnie i jeśli z jedną u ciebie słabo (np z czasem bo dużo pracujesz) to pozostałe dwie muszą nadrobić braki. Obstawiam, że masz c) (bo pytasz a ryby karmisz trzy razy dziennie), mało b) (bo od twojego poprzedniego posta w innym temacie minęły trzy tygodnie) i bliskie zeru a). To nie jest dobra kombinacja dla ryb ale nie beznadziejna dla ciebie bo z forumową pomocą a) możesz nadrobić.  Jeśli chcesz powalczyć o ryby to trafiłeś w dobre miejsce i nie jesteś bez szans - w twoim baniaku spokojnie możesz trzymać np. fajne stado Mphang ale to będzie dla ciebie oznaczało długi proces słuchania nawet nie tyle forumowych rad ile poleceń, szczególnie na początku. Raczej nie dostaniesz gotowej odpowiedzi dlaczego ta bidna ryba pływa z bebechami na wierzchu bo to byłoby jak plaster na złamanie otwarte - problem nie jest w tej rybie tylko w całokształcie twojego zbiornika i tego jak się nim zajmujesz. Decyzja należy do ciebie, pozdrawiam.        
    • Falcowski
      Cześć! Mam w planach budowę akwarium 500 L - 150x55xh60, z kominem na środku pleców, wewnętrznym i sumpem 80L - 40x60xh35. Na razie jeszcze nic nie pozamawiałem, więc jeszcze jest czas na zmiany planów. Będę miał sukcesywnie mnóstwo pytań, dadawanych sukcesywnie. A więc: 1. Dostałem propozycję, by zrobić w SUMPie refugium na makro glonach. Czy nie mam zbyt małego sumpa? Czy refugium glonowe ma sens w malawi? Jaka moc LED jest potrzebna do tego refugium? Czy może być to zwykła LEDówka przemysłowa 18W? 2. Jaki inny najtańszy i najsprawniejszy równocześnie sposób polecacie na pozbycie się NO3 i jak cośtam doczytałem zapewne też PO4 (nie jestem pewien)? 2a. Czy da się na tyle pozbywać NO3, żeby zmieniać wodę raz na miesiąc? Jakie inne czynniki wpłyną na potrzebę zmiany wody oprócz NO3? 2b. Czy ułożenie aranżacji z martwej skały rafowej pozwoliłoby stworzyć dobry filtr biologiczny w głównym zbiorniku i na jakie parametry wpłynie? 3. Czy do biologii wirujące plastikowe granulki są faktycznie dużo lepsze niż klasyczna ceramika? 4. Najlepiej, to jak byście podali w ogóle jak najlepiej pogrodzić tego sumpa i co w jakiej ilości do niego powsadzać, albo nawet jakiś schematyczny rysunek zwymiarowany. 5. Woda będzie podnoszona na około 120 cm, wiec wydajność spadnie o około 40%. Nie planuję dawać falownika. Hydraulika 3x32mm. Wylot pompy będzie wychodził z komina na 2 strony (rurki zaraz za kominem na lewo i prawo skierowane).
           Czy pompa Jebao12000 będzie odpowiednia i czy da się ją skręcić np na 1/4 mocy, czy tylko 9000-12000 L/h? 6. Czy macie propozycje na jakieś fajne tło typu "głębia oceanu"? Link grafiki i wykonawcę naklejki? Jak patrzyłem na fotolię to same takie prześwietlone słońcem są, a u niektórych na fotkach widziałem, że mają takie naprawdę głębokie głębie. 7. Czy mogę trzymać z pyszczakami dorosłe ampularie? (wiadomo że młode nie, bo zostaną zjedzone) 8. Lepiej mechanicznie filtrować gąbkami, skarpetą czy watą? 9. Rurka spustowa w kominie czasem widziałem że jest prosta w górę, a czasem że zawinięta na kolanku i skierowana w dół i z odpowietrznikiem. Na co to wpływa? 10. Czy kaskada 2 cm w sumpie nie szumi?  
    • hilux
      @Tom74nie znam się na filtracji za tłem, więc przepraszam jeśli pytam bez sensu.  Po co te 10cm 45 ppi z prawej strony? Filtracja mechaniczna jest z lewej, do prawej woda dojdzie czysta, dodatkowa gąbka tylko stłumi przepływ. Grzałka nie lepiej z prawej mańki, gdzie będzie w opór miejsca i mniej kombinowania z wpasowywaniem wszystkiego?  Co daje wylot nad wlotem z lewej strony? Chodzi ci o puszczenie wylotu wzdłuż tylnej ściany? Do dna i tak sik nie sięgnie z góry, od razu kup nie wymiecie a załamujesz wylot o jakieś 270 stopni. Nie lepiej wylot z prawej, żeby wykorzystać sik z jedna strata 90 stopni a potem niech cyrkulacja robi swoje?
    • Chelydra
      Piękne ryby, gdzie kupowałeś?
    • Wodnnny
      Widzisz Andrzej... I tak to coś ze złym doborem karmieniem lub warunkami, a mimo uzupełnienia nikt niewie czemu tak się stało...  
    • rekawiczka
      https://sklep.roslinyakwariowe.pl/kapsulki-planta-gainer-caps-korzenie-p-19235.html
    • Piotr775
      Dzieki za podpowiedz. Takiego sposobu nie brałem pod uwagę. Ale to rozwiazanie mi się bardzo podoba.
    • AndrzejGłuszyca
      Rdzawe to nie są. Podejrzewam ,że to jakiś "kundelek". Rdzawe trzymam od lat to bym poznał...
    • Piachu
      Dostalem w spadku 5 szt takich pyszczakow gosc twierdzil ze sa to rdzawe lecz ja nie jestem pewien.Trzy szt maja odcien ciemniejszy tak jak ten z prawej a 2 szt maja odcien tak jak ta ryba po lewej srtonie.
    • Tom74
      Fajne tło,  masz tyle możliwości  zbudowania filtracji. A może  spróbuj   w ten sposób.  Wlot z lewej strony ,  tam gąbka do filtracji mechanicznej i grzałka. W środek  pomiędzy tymi dużymi komorami  wkładasz  gąbkę  ppi 20-30 ppi do filtracji biologicznej.  W komorę z prawej strony  gąbka 10 cm i 45  ppi stawiasz  tam pompę.  Wylot wraca na lewą  stronę  nad zasys.  Twój obecny biolog możesz  spokojnie wyłączyć,  przy takiej filtracji nie będzie  Ci potrzebny.  Masz nad czym myśleć. 
  • Tematy

• Grafiki