Skocz do zawartości

Tanie oświetlenie oparte na modułach led białych zimnych 9000K


egon44

Rekomendowane odpowiedzi

30 minut temu, Kadango napisał:

Boki i tył mroczniejsze.

W takim razie starczy tak jak pisałem wcześniej,czyli około 30szt modułów.

zresztą gdybyś uznał że to jest niewystarczające,to zawsze można dołożyć :) 

31 minut temu, Kadango napisał:

Testowałeś jako radiator płytę ze spienionego pcv ?

Czy jednak aluminium do odprowadzenia ciepła z ledów ?

Wiesz moduły led nie grzeją się tak mocno jak np.diody power Led,więc możesz nawet moduły przykleić do belki z PCV(patrz niżej przykładowe foto belki) ,lub do belki aluminiowej.

38831458_1770325279729510_2557722938245644288_o.thumb.jpg.620d99a16dc63b037e719fc013e52915.jpg

Twój wybór,oraz to do czego masz dostęp ;) 

Nie polecałbym moduły przyklejać do spienionego PCV,bo z czasem się odkleją.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtrącę się nieco ;) 

Z modułami 9500 k ostatnio poszedłem na całość. W akawium 200x70x60 zamontowałem ich aż 70 szt i to tych mocniejszych 1.2W 135 lm, co daje w sumie ok 9500 lm na akwarium. I muszę powiedzieć, że jest ich za dużo. Na sterowniku ograniczyłem świecenie. Wniosek mój jest taki, że 50 szt to jest u mnie optymalna ilość. Oczywiście są gusta i guściki i to co się jednemu podoba drugiemu nie musi. Przy 3m akwarium dawałbym 70szt. z rozstawieniem dwa razy więcej na tylną belkę niż na przednią.

Kolejną sprawą jest oświetlenie akwarium jedynie modułami 9500k. Też zrobiłem eksperyment. Na dwóch belkach rozmieściłem równomiernie po 35szt. tych modułów. Myślałem, że ryby będą dobrze doświetlone i pięknie wybarwione. Otóż tak super nie jest. O ile akwarium jest fajnie mocno doświetlone to kolor jest taki jakiś żółtawy. Do optymalnego wybarwienia ryb potrzebne są dodatkowo moduły RGB. W dzień doświetlam czerwienią i różem. Wieczorem dodaję jeszcze niebieskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, iquitos68 napisał:

Wtrącę się nieco ;) 

Z modułami 9500 k ostatnio poszedłem na całość. W akawium 200x70x60 zamontowałem ich aż 70 szt i to tych mocniejszych 1.2W 135 lm, co daje w sumie ok 9500 lm na akwarium. I muszę powiedzieć, że jest ich za dużo. Na sterowniku ograniczyłem świecenie. Wniosek mój jest taki, że 50 szt to jest u mnie optymalna ilość. Oczywiście są gusta i guściki i to co się jednemu podoba drugiemu nie musi. Przy 3m akwarium dawałbym 70szt. z rozstawieniem dwa razy więcej na tylną belkę niż na przednią.

Kolejną sprawą jest oświetlenie akwarium jedynie modułami 9500k. Też zrobiłem eksperyment. Na dwóch belkach rozmieściłem równomiernie po 35szt. tych modułów. Myślałem, że ryby będą dobrze doświetlone i pięknie wybarwione. Otóż tak super nie jest. O ile akwarium jest fajnie mocno doświetlone to kolor jest taki jakiś żółtawy. Do optymalnego wybarwienia ryb potrzebne są dodatkowo moduły RGB. W dzień doświetlam czerwienią i różem. Wieczorem dodaję jeszcze niebieskie.

Widziałem Twój temat nieco niżej. Zastanawiam się jak to ogarnąć, chciałbym uniknąć zbytnich kosztów którym niewątpliwie jest sterownik od palabrasa.

Co ile rozłożyć ledy? akwarium ma 3 metry to pasuje belkę zrobić chociaż na dwa ? Myślę cały czas o jednej belce na środku, 50 szt ledów co 4 cm ?

Opcja druga to dwie belki, jedna na ledy 9500 k druga na ledy 6500 K, tak ma np stan zrobione światło.

Edytowane przez Kadango
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz 80 cm szerokie akwarium i obawiam się, że wersja z jedną belką to za mało. Na tył 6500 a na przód 9500. U siebie tez to testowałem i efekt jest fajny. Co do rozmieszczenia modułów led, to producent sprzedaje je już połączone przewodami. Najlepiej ich już nie ciąć tylko poprzyklejać do belki tak jak pozwala na to orginalny odstęp między modułami. Moim też zdaniem nie dawać belki 2m tylko 3m i moduły rozmieścić na całej długości. Ewentualny efekt niedoświetlonych boków możesz uzyskać przyklejając ledy nieco bardzie na środku belki. 3m belka będzie pewniej leżała na wzmocnieniach poprzecznych. Jak to ktoś kiedyś powiedział, łatwiej patyczek pocienić niż pogrubić ;) Na temat opcji bez sterownika nie wypowiem się, bo się nie znam na tym.

Na koniec dodam, że oczywiście koszty są ważne. Jednakże koszty tego, że próbowaliśmy coś tam przyoszczędzić na początku, mogą bardzo duże w końcowym rozrachunku :(

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, iquitos68 napisał:

Masz 80 cm szerokie akwarium i obawiam się, że wersja z jedną belką to za mało. Na tył 6500 a na przód 9500. U siebie tez to testowałem i efekt jest fajny. Co do rozmieszczenia modułów led, to producent sprzedaje je już połączone przewodami. Najlepiej ich już nie ciąć tylko poprzyklejać do belki tak jak pozwala na to orginalny odstęp między modułami. Moim też zdaniem nie dawać belki 2m tylko 3m i moduły rozmieścić na całej długości. Ewentualny efekt niedoświetlonych boków możesz uzyskać przyklejając ledy nieco bardzie na środku belki. 3m belka będzie pewniej leżała na wzmocnieniach poprzecznych. Jak to ktoś kiedyś powiedział, łatwiej patyczek pocienić niż pogrubić ;) Na temat opcji bez sterownika nie wypowiem się, bo się nie znam na tym.

Na koniec dodam, że oczywiście koszty są ważne. Jednakże koszty tego, że próbowaliśmy coś tam przyoszczędzić na początku, mogą bardzo duże w końcowym rozrachunku :(

 

 

Zrobię dwie belki, jedną 9000 K na osobnym zasilaczu i ściemniaczu oraz drugą belkę 6500 K na tył na drugim zasilaczu i ściemniaczu. Będzie źle to będę korygował :) Dzięki za rady. Tylko teraz ile tych modułów, @egon44pisze o 30 a ty @iquitos68o 70 :D i przyklejać je tak jak egon pionowo czy poziomo ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To też pytanie, czy chcesz mieć zielone glony? Mi zaczęły rosnąć brązowe krasnorosty jak 25 modułów 11000k świeciło ok 14 godzin. Może kup zasilacz z zapasem mocy. (Ja zaczynałem od zasilacza 60W. Teraz mam 150W). Do tego kup 16 modułów 9000k i 16 modułów 6500k. jeśli odległość miedzy modułami wynosi 168mm (przykładowy odstęp między modułami Samsung 9500k) to jeden rodzaj modułów utworzy Tobie jeden rządek modułów jednego rodzaju na belce o długości 3m. Będzie mało to dasz drugi rządek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, iquitos68 napisał:

To też pytanie, czy chcesz mieć zielone glony? Mi zaczęły rosnąć brązowe krasnorosty jak 25 modułów 11000k świeciło ok 14 godzin. Może kup zasilacz z zapasem mocy. (Ja zaczynałem od zasilacza 60W. Teraz mam 150W). Do tego kup 16 modułów 9000k i 16 modułów 6500k. jeśli odległość miedzy modułami wynosi 168mm (przykładowy odstęp między modułami Samsung 9500k) to jeden rodzaj modułów utworzy Tobie jeden rządek modułów jednego rodzaju na belce o długości 3m. Będzie mało to dasz drugi rządek.

 

Na glonach akurat mi nie zależy, będzie predatorium :) ok tak zrobię, najwyżej dorobię 3cią belkę jak byłoby ciemno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witajcie!

Mam małą prośbę do wszystkich osób które posiadają oświetlenie zrobione tylko i wyłącznie na modułach 9000K z tego tematu aby tutaj w temacie wstawiły zdjęcia swoich zbiorników,lub wysłały mi na priv .

Pozdrawiam  :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Mam pytanie, które nie bardzo wiedziałem, gdzie zadać. Jeśli nie ten temat, zganić i odesłać :smile: 

Mianowicie - jak ustawiacie moduły led, żeby stworzyć wrażenie głębi przy tle z czarnego pcv ? Chodzi mi o efekt, gdy tła tak naprawdę nie widać. Zastanawiam się jeszcze nad fototapetą z myloview, ale jest ona mniej "bezpieczna" niż klasyka w postaci czerni. Zostaje tak pokombinować ze światłem, żeby to tło "zginęło".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.