Skocz do zawartości

Nowy filtr Aquael Ultramax


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, Bartek_De napisał:

Jednym słowem jesteśmy oszukiwani przez producentów

Niestety.. marketing robi swoje... to tak jak z Mpx w przypadku aparatów, jak jedna firma wypuści xxM to inne nie mogą być gorsze, a najlepiej jak mają xx+1 ;(

Tak dla przykładu poniżej pomiary kilku markowych filtrów, wykonane przez mojego kolegę z innego forum

Moje pomiary:

Eheim Classic 2313 z 1994r przepływ podany przez producenta 440l/h
- filtr z wkładami, nie czyszczony od lutego 2015r, gruba gąbka, Eheim Substrat Pro i gęsta gąbka, wylot okrągły, podnoszenie około 50cm- 3,6l/min czyli 216l/h
- filtr z wkładami tak jak wyżej ale wyczyszczony*- 3,6l/min czyli 216l/h
- filtr z wkładami tak jak wyżej ale wyczyszczony* i z prefiltrem z gąbki 45ppi na wlocie- 2,7l/min czyli 162l/h  :!: 
- filtr pusty, podnoszenie około 50cm, wylot okrągły- 3,7l/min czyli 222l/h

*Przy czyszczeniu okazało się, że nie był bardzo brudny.


HW 302, przepływ podany przez producenta 1000l/h
- filtr z wkładami, nie czyszczony od maja, wkłady to dwa kosze ceramiki i kosz z gąbką i włókniną, wylot okrągły, podnoszenie około 70cm- 5,1l/min czyli 306l/h

Podnoszenie mierzyłem od góry pokrywy filtra do powierzchni wody. Wszystkie testy wykonane w jednym akwarium na tym samym poziomie, na tych samych rurach, wszystkie filtry na oryginalnych częściach poza uszczelkami.
Eheim Classic:
2011- przepływ podany przez producenta 270l/h
-filtr z wkładami, plaster gąbki, ceramika, plaster gąbki, wylot okrągły, podnoszenie 65cm- 2,1l/min czyli 126l/h
- filtr pusty, reszta jw- 2,1l/min czyli 126l/h

2211- przepływ podany przez producenta 300l/h
-filtr z wkładami, plaster gąbki, ceramika, plaster gąbki, wylot okrągły, podnoszenie 65cm- 2,1l/min czyli 126l/h
- filtr pusty, reszta jw- 2,1l/min czyli 126l/h

2013- przepływ podany przez producenta 390l/h
-filtr z wkładami, plaster gąbki, ceramika, plaster gąbki, wylot okrągły, podnoszenie 51cm- 4,0l/min czyli 240l/h
- filtr pusty, reszta jw- 4,1l/min czyli 246l/h

2213- przepływ podany przez producenta 440l/h
-filtr z wkładami, plaster gąbki, ceramika, plaster gąbki, wylot okrągły, podnoszenie 51cm- 4,2l/min czyli 252l/h
- filtr pusty, reszta jw- 4,3l/min czyli 258l/h

Ikola Maxx 400- przepływ podany przez producenta 1200l/h
tu test może nie być do końca wiarygodny bo filtr pracuje na wężach 16/22mm a licznik miałem na wężach 12/16mm
- filtr pusty, wylot okrągły, podnoszenie 44cm- 13,2l/min czyli 792l/h

Z ciekawości dla siebie zrobiłem też testy głowic AquaEl Cirkulator:
Podnoszenie 45cm ( z sumpa na pierwszy poziom regału :) ) 
Model, który również oznacza przepływ:
350- 1,2l/min czyli 72l/h
500- 1,9l/min czyli 114l/h
650- 1,9l/min czyli 114l/h
1500- 6,2l/min czyli 372l/h

I pomiary drugiego kolegi

Eheim Classic 2213 (deklarowana przez producenta wydajność pompy 440l/h), wylot prosta rurka
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok. 35cm - 6,5l/ min, czyli 390l/h
- filtr bez wkładów, podnoszenie na ok.130cm - 3,8l/min, czyli 228l/h
- filtr z wkładami (100% Seachem Matrix + włóknina, Matrix wyczyszczony, włóknina nowa), podnoszenie ok.130cm - 3,8l/min, czyli 228l/h. Ciekawostka, czyste wkłady nie mają wpływu na przepustowość.

Eheim Professionel 2228 (deklarowana przez producenta wydajność pompy 1050l/h), wylot spłaszczona rurka
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok. 50cm - 11,9/min, czyli 714l/h
- filtr bez wkładów, podnoszenie ok.130cm - 6,9l/min, czyli 414l/h
- filtr z wkładami (klasycznie według zaleceń Eheim, ale w jednym koszy Seachem Matrix, wszystko czyste plus nowa włóknina), podnoszenie ok.50cm - 11,9l/min, czyli 714l/h 
- filtr z wkładami (klasycznie według zaleceń Eheim, ale w jednym koszy Seachem Matrix, wszystko czyste plus nowa włóknina), podnoszenie ok.130cm - 6,9l/min, czyli 414l/h
- to samo plus reaktor CO2 Aqua Medic Reactor 1000, 4,9ll/min, czyli 294/h (!)

Co ma znaczny wpływ na przepustowość (oprócz zapchanych wkładów) ?
- wysokość podnoszenia (!!!)
- długość węży (!!)
- ułożenie węży (jak największe odcinki powinny iść w pionie) (!)
- czystość węży (!!)
- dodatkowe elementy(reaktor CO2, lampa UV, zawory itp.) (!!!)

Oczywiście, wyniki mogą być różne u innych z uwagi na powyższe, jednak oddaje to mniej więcej obraz sytuacji.
Do powyższych wyników proponuję dodać poprawkę +25% (15% zawory , 5% błąd licznika, 5% moje błędy ;) ).

Wnioski każdy chyba potrafi wyciągnąć... widać że w realnych warunkach większość filtrów ma problemy z osiągnięciem połowy deklarowanej wydajności. Więc jeśli tka na to spojrzymy to ultramaxx już nie wygląda tak źle.

 

PS. Jeśli cytowanie wątków z innych forów łamie regulamin, to przepraszam i proszę adminów o usunięcie ich.

Edytowane przez karolus
  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zawsze byłem fanem unimaxów. 250tka śmiga u mnie już 9 rok bez żadnych problemów poza jedną rutynową wymianą uszczelek po 6 latach. Uwielbiam te filtry przede wszystkim za pojemność filtracyjną która deklasuje konkurencje i rzeczywisty przepływ.

Odnośnie do Ultramaxa. Chętnie wymieniłbym unimaxa na ultra gdy ten pierwszy dokona żywota. Tym bardziej że Ultramax 1000 ma jęszcze więcej miejsca na wkłady i fajną funkcje czyszczenia prefiltra.

Ale tu pojawia się problem. Te Ultramaxy są ZA WIELKIE! Kompletnie nie rozumiem dlaczego filtr do zbiorników 100L i 500L ma taką samą szerokość!! Co za tym idzie nie zmieści mi się on zwyczajnie do szafki po moje 128L.  A nie po to masz szafkę aby kubeł stał na zewnątrz.

I z tak prozaicznego powodu będę musiał wesprzeć np. Szwabski rynek zamiast polskiego...

 

Edytowane przez AndrzejGłuszyca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Spicy99 napisał:

Zawsze byłem fanem unimaxów. 250tka śmiga u mnie już 9 rok bez żadnych problemów poza jedną rutynową wymianą uszczelek po 6 latach. Uwielbiam te filtry przede wszystkim za pojemność filtracyjną która deklasuje konkurencje i rzeczywisty przepływ.

Odnośnie do Ultramaxa. Chętnie wymieniłbym unimaxa na ultra gdy ten pierwszy dokona żywota. Tym bardziej że Ultramax 1000 ma jęszcze więcej miejsca na wkłady i fajną funkcje czyszczenia prefiltra.

Ale tu pojawia się problem. Te Ultramaxy są ZA WIELKIE! Kompletnie nie rozumiem dlaczego filtr do zbiorników 100L i 500L ma taką samą szerokość!! Co za tym idzie nie zmieści mi się on zwyczajnie do szafki po moje 128L.  A nie po to masz szafkę aby kubeł stał na zewnątrz.

I z tak prozaicznego powodu będę musiał wesprzeć np. Szwabski rynek zamiast polskiego...

 

Olej Niemców :) bierz Midikani 800 + pompa jaka chcesz, albo kolejnego Unimaxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Spicy99 napisał:

Odnośnie do Ultramaxa. Chętnie wymieniłbym unimaxa na ultra gdy ten pierwszy dokona żywota. Tym bardziej że Ultramax 1000 ma jęszcze więcej miejsca na wkłady i fajną funkcje czyszczenia prefiltra.

Ale tu pojawia się problem. Te Ultramaxy są ZA WIELKIE! Kompletnie nie rozumiem dlaczego filtr do zbiorników 100L i 500L ma taką samą szerokość!! Co za tym idzie nie zmieści mi się on zwyczajnie do szafki po moje 128L.  A nie po to masz szafkę aby kubeł stał na zewnątrz

Ja tu czegoś nie rozumiem.... z jednej strony piszesz że fajnie bo ma większa pojemność, z drugiej że do bani bo jest większy... zdecyduj się ;)

250tka taka wspaniała pod względem wymiarów nie jest, obudowa jest wąska, ale głęboka, u mnie musi w szafce stać pod kątem żeby zamknąć drzwiczki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, karolus napisał:

Ja tu czegoś nie rozumiem.... z jednej strony piszesz że fajnie bo ma większa pojemność, z drugiej że do bani bo jest większy... zdecyduj się ;)

250tka taka wspaniała pod względem wymiarów nie jest, obudowa jest wąska, ale głęboka, u mnie musi w szafce stać pod kątem żeby zamknąć drzwiczki.

Głęboka? 25cm to głęboka? Masz szafkę węższą od samego akwarium czy podłączyłeś 250tke pod akwa 50l? xD Zobacz ile miejsca u mnie zajmuje pod 128l

49895947_1752649238173504_8568653205141979136_n.jpg

Edytowane przez Spicy99
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.