piterssss

Sinice .....?

Recommended Posts

prezesik25

Zbiornik ma już przeszło rok czasu. Świecę 12h - świetlówka LED no-name 120cm 20W 6500K oraz Sylvania Aquastar, która świeci tylko 2x po 4h, przerwą między świeceniem ok 4h. W dodatku zasłonięta jest w ok 70%.

Fakt, kiedyś świeciłem tylko tą świetlówką ledową, wtedy nawet brązowy mech zginął z kamieni, sinic nie widziałem. Dopiero jak lekko dołożyłem oświetlenia zaczął się wysyp sinic i pożądanych brunatnic (mój poprzedni post). Jakbym to tak zostawił, to przy szybie miałbym turkusowy sinicowy dywan... Borasol na sinice już nie pomaga. Jakieś 2 miesiące temu skończył mi się Phosphate Minus Sery. 

Jak redukcja ilości ryb nie pomoże, to trochę lipa... Wcześniej czytałem, że fosforany biorą się m.in. z nieczystości ryb, pokarmów itp.

Mam jeszcze możliwość podwyższyć azotany, bo mam nawóz azot do roślin wodnych.

Pozner, te glony nitkowate nie falują w toni wodnej, tylko są przyklejone do szyby, to sinica, która z dnia na dzień się rozrasta po podmianie wody. Roztarta w palcach cuchnie mułem.

Edit: 

Zredukowałem obsadę z 8+14 do 4+9.

6 maja zainstalowałem 160g Phosguarda w celu zmniejszenia fosforanów.

Edited by prezesik25