piterssss

Sinice .....?

Rekomendowane odpowiedzi

Ritter
Godzinę temu, Pleziorro napisał:

Gość ma 2 miesięczne akwarium, a Ty mu chemię polecasz ? 

@piterssss zmierz najlepiej Salifertem Po4, mam nadzieję że nie używasz żadnych żywic jonowymiennych ? jeśli tak to na razie odstaw i daj dojrzeć baniakowi :) Zmniejszenie światła jak najbardziej.

Metod pozbycia się sinic na forum było trochę opisanych z różnymi skutkami i czasem do tego potrzebnym. Robota żmudna i czasochłonna. Zaproponowałem jedną ze sprawdzonych i skutecznych metod, środkiem stworzonym specjalnie dla akwarystki. Więcej na ten temat można poczytać w internecie. Decyzje jaką metodę zastosuje pozostaje w gestii kolegi pietrasss.  Nasze akwarium to też "sztuczna" próba odtworzenia biotopu idąc tym tokiem myślenia. Borasol też "naturalnym" tworem nie jest. Mam nadzieję że kolega znajdzie samozaparcie do pozbycia się sinic metodami jak najmniej inwazyjnymi w negatywnym tego słowa znaczeniu. Z pewnością kwestia oświetlenia miała istotne znaczenia, pozostaje jeszcze kwestia obiegu wody w akwarium. Z P04 w moim przypadku miałem wynik 0 a mimo wszystko również pokazały się sinice.

Edytowane przez Ritter

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piterssss

Dokładnie tak , obieg wody , mam mocną pompę aq 2000 ale z przodu akwarium mam słaby prąd wody dokupię jakąś aq 500 może 1000 i zobaczymy 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
piterssss

Tak to są sinice . Zmieniłem oświetlenie i wylot z filtra skierowałem na przód akwa zobaczymy czy teraz tam się pojawią .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

• Przeglądający   0 użytkowników

Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

• danielek1512
      Dzisiaj takie wyniki  PH 8 NO2- 1mg/l NO3- 20mg/l NH3- 0.04mg/l ...chyba ruszyło na dobre...
    • jesiotr
      Wczoraj w akwarium pojawiły się  2 samice M.Gold Kawanga i harem 2/1 Metriaclima fainzilberi Hongi F1 
    • Bezprym
      Niekoniecznie, tropheops tropheopsowi nierówny. Mam Tropheops Otter Point MC /OB i to są bardzo spokojne rybki w przeciwieństwie do Chilumby, któy jest znany z wysokiej agresji.   
    • rafalniski
      Zaworek kupiłem w LeroyMerlin na dziale ogród - na etykietce miał napisane: zaworek do linii nawadniających na wąż 13-16mm i kosztował ok 7zł.
      Podobny do tego: https://www.leroymerlin.pl/nawadnianie/nawadnianie-kropelkowe/zlaczki-do-rur-i-tasm-kroplujacych/zaworek-geo8280-1-geolia,p422604,l275.html
      W opisie produktu jest podane tylko 16mm ale w rzeczywistości pierwsze wypustki mają mniejszą średnicę, przez co grubszy wąż blokuje się dalej. Natomiast jeżeli chodzi o wydajność filtracji, to niezależnie od tego czy ten obieg jest włączony czy nie, to sik z wylotu filtra praktycznie jest taki sam - nie zauważyłem widocznej różnicy. Tańszą alternatywą dla tego rozwiązania jest też HW602A lub HW-603A. Pojemność to 1,5 litra w 602 lub 3 litry w 603 (trzeba tylko pamiętać, że wewnętrzne sitka dolne i górne ograniczają trochę objętość), natomiast Multikani ma w zależności od liczby modułów wielokrotność 1 litra. 
      Zawory na wejściu i wyjściu HW są dopasowane do węży 16/22, ale można dokupić na wyjście zaworek na wąż 12/16mm (dostępne domyślnie w wersji B z pompą) http://allegro.pl/zawor-do-filtra-hw-602b-hw-603b-waz-12-16-mm-b-i6752641735.html i gotowe   Też rozważałem taką opcję ale zdecydowałem się ostatecznie na zakup Multikani bo po kupnie akwarium miałem dosyć duży rabat do wykorzystania w sklepie Aquaela  
    • karolus
      OK, redukcja średnic to wystarczająco dobry powód żeby go zastosować Jeśli pamiętasz jeszcze to podaj oznaczenie tego zaworka, bo prawdę mówiąc nie mogę znaleźć takiego z różnymi średnicami podłączeń.
      Powiedz jeszcze czy bardzo osłabił się przepływ na tym wyjściu z unimaxa, chciałbym zrobić podobną konstrukcję ale na ikolii 600maxx, a tam tylko jedna pompa jest, w dodatku na wejściu już dodałem prefiltr 603A z gąbkami.
    • Sacrum
      Podłoże będzie nowe. Piasek z Leroy M.

Wysłane z mojego RNE-L21 przy użyciu Tapatalka

• Jerry_jerry
      Ja ostatnio robiłem powiedzmy restart ze zmianą aranżacji. Usunąłem kamienie, piasek i przeniosłem ryby. Kamienie w wodzie z ustrojstwa wyszorowalem druciana szczotka i odołożyłem do pojemnika. Piasek również wyplukalem w wodzie z ustrojstwa - syfu było bardzo dużo chociaż tego na co dzień nie widać. Piach po plukaniu wrzuciłem do plastikowego pojemnika i odstawiłem do czasu aż przyjdzie nowe akwa. Trwało to 2 no może 3 tygodnie.  Po ułożeniu aranżacji zacząłem wsypywac piach. Wierzchnia warstwa czyli jakieś 3-4cm było super. Niżej było już gorzej czyli im głębiej to piach strasznie smierdzial. Smród przypominał coś w stylu bagna. Człowiek jest głupi i zamiast jeszcze raz przepłukać go w wodzie z ustrojstwa i wtedy wsypywac to przez lenistwo nic takiego nie zrobiłem. Smród utrzymywał się jakiś tydzień. Codziennie wlewalem bakterie, mieszalem go ręką już w akwarium i spuszczalem wodę czyli robiłem w mniej komfortowych warunkach to co powinienem zrobić od razu. U Ciebie przez 3 dni może taka sytuacja nie wystąpić ale to się okaże już przy przekladaniu piachu do akwa. Piach sciagalem wężem. Tak więc albo zostawisz piach na 3 dni bez wcześniejszego jego płukania i dopiero później go przepluczesz tuż przez wsypaniem albo dwa razy. Wybór należy do Ciebie jednak lenistwo w tym momencie nie popłaca.
    • rafalniski
      Z obserwacji w moim akwa widzę, że w głębszych warstwach piasku (głębiej niż 1 cm) tworzą się pęcherzyki gazu, które po poruszeniu uwalniają się. O ile dobrze pamiętam, to chyba @Zygi też tak ma u siebie?
      To wskazuje raczej na to, że cały piasek "pracuje" a nie tylko wierzchnia warstwa. Moim zdaniem płukanie piasku najlepiej zrobić przy działającej filtracji - tylko najpierw wyjąć skały i odłowić ryby żeby się nie stresowały  poza tym bez odgruzowania akwarium pyśków raczej nie odłowisz  
      Jak przemieszasz cały piach to wszystko co się w nim zebrało będzie fruwało po akwarium, ale filtracja powinna sobie z tym poradzić i w przeciągu godziny albo dwóch woda będzie z powrotem czysta - wtedy powtórka z rozrywki
      Z kolei jak zaczniesz płukać piasek poza akwarium w wodzie z akwarium, to szybko ci się ona skończy  każdy chyba pamięta ile razy musiał płukać piasek zanim trafił za pierwszym razem do akwarium. Najważniejsze chyba jest jednak to, żeby nie zostawiać piasku w wiaderku bez wody na dłuższy czas, bo w głębszych warstwach coś się może "zacząć dziać" i tak jak w przypadku Jarka @Jerry_jerry będzie potem z tym problem.
    • rafalniski
      Generalnie zaworek ma za zadanie odcięcie całej nitki filtracji i jej odłączenie.
      Przy okazji służy on jako reduktor średnicy węża z 15/21 wychodzącej z Unimaxa na 12/16, który wchodzi do Multikani.
      Zawór mam otwarty na full, podobnie jak głowicę w Multikani - wkłady i średnice wylotowe węży (9/13) ograniczają samoczynnie przepływ do ok 30l/h.
      Obecnie dodałem kolejny blok Multikani, bo po uruchomieniu kolejnego 0,5l Purolite w środku zrobiło się na tyle ciasno, że nie mieściły się pozostałe złoża.
    • pozner
      Myślę, że charakterystyka gatunku jest podobna do innych Tropheopsów, więc przeczytaj na temat np. chilumby i tyle.
  • Tematy

• Grafiki