Skocz do zawartości

Pokarm dla pyszczakow rdzawych


Pawel86

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, Pawel86 napisał:

Jeśli 2 gatunki są wszystkożerne to wnioskuję że uzupełniająco mogę im podać pokarm mięsny. 

Możesz,ale naprawdę nie jest to konieczne...Za dużo kombinujesz kolego :D;) 

Pokarmy roślinne ''premium'' mają tak dobrany skład że jest on wystarczający aby zaspokoić potrzeby żywieniowe Twoich trzech gatunków ryb...

Kiedyś posiadałem saulosi+rdzawe(teraz mam tylko saulosi-całkiem nowa obsada) i oba gatunki karmiłem pokarmem roślinnym,a 2-3 razy w tygodniu zawsze z rana podawałem im pokarm mięsny...

Dodatkowo masz Acei więc skupiłbym się tylko i wyłącznie na pokarmach roślinnych np.

1. https://www.clarias.pl/naturefood-supreme-plant-m-soft-55g-miekki-pokarm-dla-ryb-do-8cm-p-27566.html

2. https://www.clarias.pl/naturefood-premium-cichlid-plant-m-40g-dla-roslinozernych-pielegnic-p-7221.html

3. https://www.clarias.pl/tropical-soft-line-africa-herbivore-s-100ml60g-miekki-granulat-dla-ryb-afrykanskich-p-31151.html

Spokojnie te trzy pokarmy w granulacie będą wystarczające...

Jeśli chcesz pokarmy płatkowane to bierz pod uwagę radę kolegi @darkon...

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam  taka samą obsade i karmię tak jak polecił mi jeden z kolegów wszystko jest ok no poza jednym incydentem moja "szczypta" była troszkę za duża co w efekcie spowodowało zapchanie się 2 szt acei i niestety padły. Teraz karmię mniej i wszystko jest ok.  Wklejam temat może się tobie przyda

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Pawel86 napisał:

A wiesz może czy taki pokarm nie zaszkodzi Acei?

Poniżej masz artykuł w którym znajdziesz ile tego mięsnego dodatku stwierdzono w żołądkach ryb z grupy Mbuna.

https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj5kaOcgOLaAhUKK1AKHVToAZEQFggvMAA&url=http%3A%2F%2Fwww.faunaflora.com.pl%2Farch%2F2000%2Fwrzesien%2Fmalawi.php&usg=AOvVaw33LFjOoOi2fWwGXgy8uTrP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grupa mbuna to lekko licząc kilkadziesiąt gatunków, dodatkowo trzeba brać pod uwagę porę roku w której robi się badania. Gdyby były one robione podczas wylęgu robactwa to mogłoby się okazać że to głównie "mięsożercy" ;). Rdzawe to wszystkożerne ryby więc dieta bardzo szeroka.  Acei to też nie typowy roślinożerca i dodatek karmy mięsnej mu nie zaszkodzi. 

Podstawowa zasada to nie przekarmiać

Edytowane przez eljot
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, eljot napisał:

Grupa mbuna to lekko licząc kilkadziesiąt gatunków, dodatkowo trzeba brać pod uwagę porę roku w której robi się badania. Gdyby były one robione podczas wylęgu robactwa to mogłoby się okazać że to głównie "mięsożercy" ;). Rdzawe to wszystkożerne ryby więc dieta bardzo szeroka.  Acei to też nie typowy roślinożerca i dodatek karmy mięsnej mu nie zaszkodzi. 

Podstawowa zasada to nie przekarmiać

Też podobnie uważam. Rdzawy to taki wszystkożerca, który przyjmie wszystko bez większej szkody dla siebie. Acei to też taki roślinożerca jak ja, że kawałek mięsa muszę dziennie chwycić. Ważne by nie przekarmiać ryb. Obsada, którą posiadasz spokojnie sobie poradzi w diecie 50/50, tylko nie przekarmiaj ryb. 

Jak do tej pory podczas poszukiwania ciekawostek o rybach natknąłem się na opis Demasoni, u którego stwierdzono 205% dłuższe jelita przez co proces trawienia przebiega dłużej i tu sklasyfikowana go jako typowego roślinożercę, nawet Auratus, który uważany jest za rośrinożercę nie miał jasno postawionej diagnozy o diecie. Tak czy owak jednak mbunie mniej zaszkodzi pokarm roślinny niż mięsny. 

Nie zgodzę się z opisem, że w pokarmie roślinnym jest i tak sporo mięsa by go nie dodawać jako oddzielną karmę. W pokarmie Tropical Soft Line Herbivore też występuje mięso, a jeden z użytkowników pytał czemu u niego ryby mięsożerne go wypluwają. Herbivore jako pokarm roślinnym nie będzie  pasował w diecie, mimo że jest pokarmem premium, o których często się pisze, że są tak zbilansowane , że można nimi karmić wszystkie ryby. 

Tak na koniec, nie przekarmiaj swoich ryb i na spokojnie możesz dietę ustawić 50/50 pokarmów roślinnych i mięsnych. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem rdzawe z Aulonocarami i yellowkami. Karmiłem tym bardziej mięsnym granulatem. Żyło im się świetnie. Po zmianie obsady na typową mbunę, min. acei, został mi się jeden rdzawy. Karmiłem je wyłącznie spiruliną. Wszystkie ryby, włącznie z tym rdzawym, rozwijały się i chowały bardzo dobrze. Za wiele tu zamieszania z tą dietą. Nie ma co aż tak się tym przejmować. Czy będzie 40/60 czy 60/40, to nie ma znaczenia. Wystarczy, że podasz rybom np. Naturefood Supreme Plant i to im w zupełności wystarczy. Oczywiście możesz urozmaicać to na różne sposoby, ale nie ma to znaczenia. Podam dwa fakty; naukowcy wyliczyli (nie wiem jak:)), że na jednym m2 skał w Malawi żyje ok. 300 000 drobnoustrojów. Nawet Ci typowi roślinożercy zjadają je. Oczywiście procentowo odpowiednio mniej, gdyż mają odpowiednio wykształcone aparaty gębowe. Drugi fakt; kol. @spiochu oddał swojego yellowka do ichtiopatologa, a ten stwierdził otłuszczenie wątroby. Nie muszę, ale dodam, że karmił zgodnie z kanonami tu obowiązującymi. Można dywagować nad odpowiednią dietą jeszcze długo, ale nie jesteśmy w stanie ustalić odpowiedniej. Jesteśmy amatorami i możemy to zrobić jedynie z grubsza. Nie przejmuj się aż tak kolego, kup pokarm dla wszystkożerców z przewagą roślinek i to wystarczy. Może być też spirulina, gdyż tak jak zauważył @darkon, też zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. 

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Pawel86 napisał:

Odnośnie wskazówki dotyczącej nie przekarmiania ryb. Karmiąc pokarmem w platkach, skąd mam wiedzieć jaka jest optymalna porcja?Ile tego pokarmu należy podać?Dziękuję za zainteresowanie moim tematem.

Ciężko trochę wytłumaczyć, musisz sam wyczuć. Spróbuj może dać im tyle żeby mogły w 30 sekund zjeść.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.