Skocz do zawartości

Przygotowanie do 200x60x70


asiek097

Rekomendowane odpowiedzi

44 minuty temu, asiek097 napisał:

Znowu się chwalę. Odebraliśmy akwarium! Jest mega super.

Chwal się chwal ;). Jak będzie w salonie to zdjęcia mile widziane ;) 

45 minut temu, asiek097 napisał:

Chyba wyobrażałam sobie że będzie trochę mniejsze a to taki konkretny kawał szkła.

Po jakimś czasie znacznie zmaleje, zobaczysz. Każdy z nas to przerabiał ;) 

46 minut temu, asiek097 napisał:

Myślicie że jak  z partyzanta pojadę do Tan Mala i powiem że chcę ładne rybki to wybiorą mi coś fajnego? Bo dostałam od nich cennik, 8 stron. Przeglądanie tego to dla mnie prawie jak próba zrozumienia języka chińskiego.

Pójście "na żywioł" że chce się fajne rybki to nie najlepszy pomysł ;).
Najlepiej załóż osobny wątek z doborem Twojej obsady. Forumowicze na pewno pomogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z rybkami masz jeszcze czas. Nie od razu Krakow zbudowano.hi. A jak już to pierw postaraj sama się na jakies zdecydowac,poszukaj zdjec, opisu, zobacz filmiki na stronie FishMegic.  Potem okresl czego oczekujesz a na pewno koledzy i kolezanki pomoga dobrac ci odpowiednia obsade. To ma byc przede wszystkim twoja obsada a nie obsada jakiegos sklepu.  Takie jest moje zdanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez tak mozesz zrobic. Lecz czy idac na zakupy nie masz w glowie planu co kupić ? Popatrz na akwa w galerii, praktycznie przy kazdym zdjeciu podana jest obsada. Spisujesz nazwy i masz wstepna obsade.  Jezeli bedzie trzeba klubowicze pomoga ją skorygowac,podpowiedziec  i wtedy udasz się na to, co kobiety lubią najbardziej. Czyli zakupy.   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Wracam po dłużej przerwie. Operacja akwarium właśnie się rozpoczyna.

Jak już Wam pisałam akwarium odebrałam dawno temu. Mam też już stelaż. Wygląda trochę dziwnie ale nie dało się tego inaczej zrobić.

image.png.a4f530f633d65dfdaa9a29cb846089b7.png

Prześledziłam wątki o nanurowcach i na podstawie filtracji marcin73m oraz filmików stana zrobiłam wstępny projekt.

image.png.0bc42338c6b31b6ef6190c8bc0b41b04.png

Trzy mechaniki, kranik spustowy,  Pompa IBO 25-60, rozejście na trzy biologie i na purolite. Ilość zaworków mogę zredukować bo ich ilość przytłacza ?  Robić 3 biologie czy zamiast jednego dać bypass? Za biologami mogę wstawić grzałkę bo temp w domu przewiduje na 21 stopni.

Kolejny problem - przynajmniej dla mnie- to rozmieszczenie samych rurek w akwarium. Opcja nr dwa odpowiada mi bardziej ale czy tak można robić?

image.png.7f93c8ab0f83697d3b16c74c93b202d3.png

Kolejne pytanie- o ile odsunąć od ściany stelaż aby zmieścił się cały osprzęt?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam akwarium odsunięte do ściany o 7 cm i biegną tam wszystkie kable i jest zapas.

U Ciebie dochodzą rury które ja mam w kominie. Komin w przypadku jednego rzędu rur ma szerokość od 13 cm do 15 cm (zależy od średnicy rury). Ale w kominie trzeba zastosować jeszcze śrubunki i włożyć tam rękę z kluczem aby je docisnąć.

Tak więc te 15 cm w zupełności wystarczy.  Powinnaś tam bez problemu poprowadzić i kable i rury.

Pomyśl jeszcze, aby teraz przed postawieniem zbiornika przymocować do ściany uchwyty do rur zwłaszcza za akwarium. Potem w te uchwyty włożysz rury i będą one stabilnie się trzymały.

Moim zdaniem wersja druga poprowadzenia rur jest lepsza podobnie mam u siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o odsunieciu 15 cm brałem pod uwagę, że akwarium przylega do ściany na szerokości jakieś 30 cm. Tak więc ja dal bym więcej. A co jeśli za rok okaże się że filtracja nie radzi sobie i trzeba dołożyć drugi obieg narurowca. Wtedy będzie ciężko przełożyć rury na szerokości 5 cm. Może i 15 cm to za dużo, ale 4,5 cm moim zdaniem za malo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podkuwałem scianę aby uzyskać większą szerkość dna zbiornika. Mam rury 32mm i wykułem dziury na głębokość 4cm w ścianie z cegły. Wydaje mi się, że masz dwa wyjścia - pierwsze podkuć ścianę co może nie być takie proste bo wygląda na ścianę nośną. Drugie to wypuścić rury tam gdzie masz wolną przestrzeń i ew. zabudować je karton gipsem.

Co do filtracji narurowej wydaje mi się, że jest trochę mało tych korpusów, chyba że chcesz zrobić dwie nitki. Plusem dwóch nitek jest to że masz duplikację filtracji i każdą z pomp możesz puścić na pierwszym biegu przy poborze energii na poziomie 7W. Dalej kombinując możesz mieć każdą pompę podpiętą do innej fazy. 

Jeżeli natomiast chcesz pozostać przy jednej nitce, to uważam, że jest za mało korpusów na biologię. Zgodnie z info od producenta 500ml matrixa wystarcza na 200L wody, więc brakuje jeszcze 500ml przy Twoim litrażu.

Tak jak pisałem w którymś z wcześniejszych wątków gdzie się wypowiadałem po moich doświadczeniach z konstrukcją mojego narurowca, to w przypadku sekcji mechanicznej zamiast rozejścia na 3 korpusy równoległe dałbym, rozejście na 2 nitki po 2 korpusy równolegle. Przed i po każdej nitki dajesz zawory, całość schodzi się przed pompą.

Patrząc jeszcze na Twój rysunek, zastanowiłbym się czy nie zrobić odbicia lustrzanego, aby woda po wyjściu ze zbiornika nie płynęła pod całym zbiornikiem do mechaniki, tylko wracała taką drogą.

Edytowane przez rekawiczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, rekawiczka napisał:

Zgodnie z info od producenta 500ml matrixa wystarcza na 200L wody, więc brakuje jeszcze 500ml przy Twoim litrażu.

Niestety to co jest napisane na stronie polskiej i na seachem.com to dwie różne sprawy. Na polskiej faktycznie jest tak jak napisałeś ale już na angielskiej inaczej tj.

Use 250 mL of Matrix™ for each 200 L (50 US gallons).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.