asiek097

Przygotowanie do 200x60x70

Recommended Posts

asiek097

Witajcie,

dołączyłam do Was niedawno a ponieważ marcin73m ma już pewnie dosyć moich wiadomości więc postanowiłam pomarudzić Wam wszystkim =)

Akwarium jest dopiero w planach ale  najpierw chcę się  porządnie przygotować do całego przedsięwzięcia.

Wstępna wersja to 160x60x70. Na takim fragmencie podłogi nie zrobiłam podłogówki, jeśli nie przeszkadza, że pod szafką będzie trochę ogrzewania to mogłabym trochę to akwarium powiększyć. Pytanie, czy jest sens? Tzn wiem że im większe tym lepsze ale może by się tak od razu na  takie ogromne nie rzucać?

O akwarium będę się uśmiechała oczywiście do Przemka do Szczecina, przeprowadziliśmy już nawet wstępne rozmowy i mam nadzieję że mimo złych pierwszych doświadczeń ogarnie mi ładne akwarium. Byłam zdecydowana na OW ale tak czytam co tu piszecie i trochę się waham czy warto aż tyle dopłacać. Akwarium będzie stało między salonem a holem, i będzie "dotykało" ściany tylko jedną krótszą ścianą na odcinku 25 cm.  Bardzo chciałabym uniknąć robienia w akwarium dziur dlatego wszystkie rurki i inne cuda musiałyby być doprowadzone do akwarium właśnie w tym miejscu. Spokojnie- nie będę kuć w ścianie- będzie tam zabudowa w której będę mogła to wszystko ukryć. Jeśli nie potraficie sobie tego wyobrazić- uspokoję Was, ja też nie no ale inaczej się nie da więc będę musiała pokombinować.

Niestety nie mam doprowadzonej wody i kanalizy bo moi hydraulicy chcieli być mądrzejsi ode mnie i mi nie zrobili. Podobał mi się pomysł z sumpem ale wolę jednak w miarę zamknięty obieg filtracji z racji posiadania małych szkodników i obawy że w krótkim czasie filtrację dla rybek mogłyby stanowić tylko ich resoraki i ciężarówki wrzucane do przegród sumpa =) Także nanurowiec wydaje się dla mnie najodpowiedniejszy. Marcinie wiesz że Twoje akwarium jest dla mnie wzorem więc jeszcze trochę wiadomości ode mnie otrzymasz. Mam nadzieję, że na samą myśl się cieszysz =)

To jak myślicie 160 jest ok czy od razu robić 200? ;)

 

 

  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
MatiK

Jeśli masz miejsce i fundusze na większe to stawiaj maksymalne jakie możesz bo będziesz żałować, wymieniać i wydasz kasę dwa razy. Nie ma się nawet nad czym zastanawiać ;) 

Nalezy też pamiętać o tym, że im większe akwarium, tym łatwiej utrzymać w nim stabilne parametry wody więc stwierdzenie „rzucać się na takie ogromne” jest właściwie nie trafione ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mortis

Oczywiście, że 200cm. Większa zabawa z doborem obsady :)

Share this post


Link to post
Share on other sites
czaro998

Tak jak napisali koledzy stawiaj jak największe. Na ile cię stać i masz miejsce

Ja w swoim odczułem jak jest małe (180x60x60 :D) jak zacząłem kamienie i aranżację ustawiać.

A sumpa można przykryć ja tak zrobiłem, w sumie ma on zalety i wady jak każda filtracja

Ale w tym biotopie chyba narurowiec jest lepszy.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Robson79

Stawiaj od razu największe jakie Ci wejdzie. Zobaczysz, że już przy planowaniu obsady zbiornik który postawiłaś jest za mały i będziesz żałowała iż od razu nie postawiłaś większego... ?

Share this post


Link to post
Share on other sites
troad

@asiek097będziesz więc miała dwustronne akwarium, podobnie jak ja i niewielu innych ;).
Tego typu akwarium może być pewnym wyzwaniem jeśli chodzi o dobre zaaranżowanie wystroju i ukrycie "technikaliów".
Chcesz narurowca i pewnie dobrze, nie wiem czy oglądałaś projekt @zetcelink, bo on własnie ma dwustronne i narurowca.
Jeśli bardzo podoba Ci się "klimat" akwarium Marcina musisz również być świadoma, że nie uzyskasz w pełni w tego typu akwarium "mroczności", które powoduje czarne tło.
U Ciebie może być jeszcze trudniej niż u mnie, już wyjaśniam dlaczego.
Zakładam (choć tego dokładnie nie napisałaś), że hol i salon to jedna otwarta przestrzeń. Jeśli tak, to jakiekolwiek rozproszone światło zawsze będzie docierać do przeciwległej ściany akwarium.
Ja wieczorami jeśli jestem w salonie, a w kuchni wszystko się zgasi (lub odwrotnie) mam prawie czarną przeciwległą ścianę akwarium (prawie bo np. świecą się jakieś zegary ze sprzętu AGD).
Tylna szyba działa trochę jak lustro, tak mam i tak będzie jeśli nie ma tam np. spienionego czarnego PCV
Żebym był dobrze zrozumiany, nie odradzam tylko zwracam uwagę na problem. Takie akwarium również w dzień prezentuje się niezgorzej, więc myślę że warto ;).
Dalej, jeśli akwarium Marcina jest inspiracją, to pewnie chcesz Mbunę, a jeśli Mbunę to dużo skał.
To może być tutaj zaletą, ponieważ myślę że zagruzowane powinno się ładnie prezentować.
Ja to widzę tak. Skały głównie wzdłuż po środku akwarium (mam na myśli nie przy długich szybach), "wypiętrzają" się do powierzchni w kierunku tego krótkiego boku akwarium dolegającego do ściany.Pozwoli to ponadto na ukrycie doprowadzenia/odprowadzenia wody, grzałki, etc.
W odległości ok 2/3 (zgodnie z zasada złotego podziału) od krótszego boku również pierzące się ku górze skały (również w osi wzdłużnej akwarium, choć można by to nieco "złamać" bo asymetria lepiej wygląda).
Można również zastanowić się na podwieszanymi modułami.
Dużo będzie zależało również od oświetlenia. Możesz pomyśleć nad rozdzieleniem światła na 2 belki (od strony pokoju oraz od strony holu).
Masz wtedy możliwość czasowego wyłączenia tyłu i przez to zbiornik będzie bardziej klimatyczny, jeśli na tym bardzo Ci zależy.

Tego typu baniaków Malawi jest niewiele, ale możesz próbować czerpać również z innych biotopów, jeśli chodzi o rozwiązania (nie tylko aranżacyjne) dot. dwustronnego baniaka stykającego się tylko jednym bokiem ze ścianą, np.
https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.okeanosgroup.com%2Fimg%2F2.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.okeanosgroup.com%2F&docid=Zjf6UCucGJWubM&tbnid=Yh_RDeJE9d-liM%3A&vet=10ahUKEwiSxNLyl9jaAhVFhqQKHUd6BJsQMwhtKCUwJQ..i&w=2189&h=1200&bih=949&biw=1920&q=double sided malawi tank&ved=0ahUKEwiSxNLyl9jaAhVFhqQKHUd6BJsQMwhtKCUwJQ&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fwww.houseofspirit.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2016%2F03%2Fwpid-urzadzamy-akwarium-50a1874d01ce37ac8bea07e816dc497d.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.houseofspirit.pl%2Fcategory%2Fczas-wolny%2Fhobby&docid=bHIdgWUEeshvPM&tbnid=ZGyRBo8cgkr5PM%3A&vet=10ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhIKA8wDw..i&w=320&h=240&bih=949&biw=1920&q=dwustronne akwarium&ved=0ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhIKA8wDw&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=http%3A%2F%2Fpodforak.rzeszow.pl%2Fupload%2Fthumb_DSC04008.JPG&imgrefurl=http%3A%2F%2Fpodforak.rzeszow.pl%2Fprintview.php%3Ft%3D13204%26start%3D0%26sid%3Dc4683610c8fbce98fb787f2a84cc00c1&docid=mdlL9UrdSI_RfM&tbnid=uvTuKtJ_3zZYlM%3A&vet=10ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhLKBIwEg..i&w=400&h=266&bih=949&biw=1920&q=dwustronne akwarium&ved=0ahUKEwjQzMmDmdjaAhVQzqQKHYdrDeYQMwhLKBIwEg&iact=mrc&uact=8

https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2F4.bp.blogspot.com%2F--zyfgJAFY4c%2FWjAJ9PI9l_I%2FAAAAAAAABps%2FyPpig6BeWJgB0N6ymzitR0VRvdtDWdiZwCEwYBhgL%2Fs1600%2Fwall-aquariam-wall-fish-tank-wall-mounted-aquarium%2B%25283%2529.jpg&imgrefurl=http%3A%2F%2Fwww.3dexart.com%2F2017%2F12%2Fwall-aquarium-and-wall-fish-tank-diy.html&docid=uGfXZv-7OI-pNM&tbnid=90SY_Zmo1Mcj1M%3A&vet=10ahUKEwjiray7mdjaAhWS_aQKHXFMDWoQMwhFKA0wDQ..i&w=800&h=538&bih=949&biw=1920&q=tank in a wall&ved=0ahUKEwjiray7mdjaAhWS_aQKHXFMDWoQMwhFKA0wDQ&iact=mrc&uact=8

Szkoda że nie masz doprowadzenia i odprowadzenia wody pod akwarium, bo to na pewno dużo by ułatwiło. Przy podmianach możesz korzystać z rozwijanych węży, co też nie jest specjalnym problemem.
Jak masz miejsce to tak jak już chłopaki pisali zdecydowanie rób większe ;) 

Dodaję wątek do obserwowanych, kibicuję i czekam na dalszy rozwój wydarzeń ;) 

Edited by troad
  • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
asiek097

Dziękuje Wam bardzo za odpowiedzi! 200 to faktycznie ładna liczba- muszę  teraz to delikatnie przekazać mężowi- w razie rozwodu wiecie czyja to będzie wina? ;)

Troad zdaje sobie sprawę z wielu ograniczeń jakie wiążą się z akwarium w takim miejscu. No ale takie sobie wymarzyłam i tego nie przeskoczymy =) Nie uwierzysz, ale 3 zdjęcia z linków miałam u siebie zapisane.

Bardziej podoba mi się mbuna i gruzowisko, ale z racji tego że akwarium będzie nie osłonięte praktycznie z żadnej strony to w takich warunkach chyba lepiej będzie się żyło rybką z non-mbuny.

Na szczęście mam jeszcze chwilę na dokształcenie się w temacie. Czas oczekiwania na akwarium ok 2 miesięcy.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
troad
42 minuty temu, asiek097 napisał:

 200 to faktycznie ładna liczba- muszę  teraz to delikatnie przekazać mężowi- w razie rozwodu wiecie czyja to będzie wina? ;)

  rotfl.gif.871fbd29c5a00c1104a171ccf7ec376a.gif

43 minuty temu, asiek097 napisał:

Nie uwierzysz, ale 3 zdjęcia z linków miałam u siebie zapisane.

Fajnie, miło słyszeć :) 

43 minuty temu, asiek097 napisał:

Bardziej podoba mi się mbuna i gruzowisko, ale z racji tego że akwarium będzie nie osłonięte praktycznie z żadnej strony to w takich warunkach chyba lepiej będzie się żyło rybką z non-mbuny.

Nie rezygnuj z tego co Ci się bardziej podoba. Pomimo tego że mam non-mbunę i podobne akwarium będę Cię namawiał na mbunę.
Gdybym jeszcze raz startował może wybrałbym i mbunę ;) 
Już kiedyś o tym myślałem i uważam że taki zbiornik da się fajnie zaaranżować.
A co byś powiedziała na zagruzowane akwarium bez piasku.
Była już o tym dyskusja tutaj i chyba niektórzy przymierzają się do takiego akwarium.
Mbuna żyje wśród skał i jej to będzie pasowało, a i Tobie zniknie wiele problemów.
Na dno trzeba by zrobić taką jakby skorupę/tło które imitowałoby fragmenty kamieni. To właśnie mogłoby się wypiętrzać w osi wzdłużnej akwarium jak już pisałem.
Do tego dodatkowe moduły, z jeden powieszany i naprawdę może być ciekawie, namawiam ;) 
Przeglądnij w wolnej chwili poniższe wątki o ile tego już nie zrobiłaś.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
zetce

Żadnych kompromisów. Najgorsze jest uczucie niedosytu jak skończysz projekt ;)
Jak ci się podoba mbuna, to daj więcej skał i idź w kierunku mbuny.
Moim zdaniem akwarium dwustronne to jak dwa akwaria. Z każdej strony wygląda trochę inaczej i dzieje się coś innego. Oko ludzkie i tak koncentruje się na tym co w środku i tło w postaci kuchni nie będzie Ci przeszkadzać..
Choć czasem jak widzę rybę latającą na niebie obok latarni ulicznej (w tle mam okno kuchni a w nim widać latarnię), to jest trochę psychodela.;) Chyba, że Twoja pasją jest fotografowanie ryb. Wtedy nie jest łatwo ;)
Z tego co rozumiem u ciebie będzie w sumie akwa widoczne z trzech stron, więc wlot, wylot sekcji mechanicznej i biologicznej filtraj musisz mieć na tej czwartek ścianie. No i cyrkulator też. Wydaje się to możliwe. Do tego grzałka przepływowa poza akwarium i nic więcej sprzętu w akwa nie będzie widać. Postawisz wysoki kamlot w pobliżu tej ścianki to odwróci uwagę.

Trzymam kciuki!Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
asiek097

Zetce powiedziałabym nawet że akwarium będzie  widoczne z 3,5 stron ?

Chciałam się tylko pochwalić że w końcu udało mi się zamówić akwarium! 200x60x70, całe 840l. Jak na razie kontakt z Przemkiem ?Cieszę się jak dzieciak. Mąż mniej ;) Dzisiaj przyjeżdża typek żeby rozmierzyć mi stelaż, bo jak to u mnie zazwyczaj bywa nie będzie całkiem prosty. Muszę się ogarnąć i pokazać wam szkic bo będzie pewnie sporo zagwostek a wolę się zapytać wcześniej niż później robić przeróbki. Tylko mój talent plastyczny, jest jak by to powiedzieć-marny. No ale chce się mieć ładne i szczęśliwe rybki to i rysować się trzeba nauczyć.

 

  • Like 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.