Skocz do zawartości

Przesiadka z 120x40x50 (240) na 150x40x60 (360)


luck83

Rekomendowane odpowiedzi

Nadeszła wyczekiwana i notabene przełomowa dla mnie chwila! ;) Moja żona zgodziła się na większy baniak (tak, tak, wiecie Panowie jak to jest z naszymi Połówkami i ile trzeba się  czasami nanegocjować... :P ) ! No ale jest sukces. Początkowo miałem  sprzedać akwarium z powodów ... jakichś tam, no ale zostało na szczęście i pomyślałem żeby wymienić na nową 240stkę (zarysowania po perypetiach z mamutem sprzed roku, jakieś drobne mechaniczne uszkodzenia, itd.), ale skoro jest możliwość większego baniaka ,to czemu nie? ;) Tyle historii z życia. Do meritum.


A. Zbiornik

Mogę (ze względu na możliwości lokalowe i aranżację salonu) mieć akwarium długości 150cm (ani centymetra więcej), szerokość niestety taka jak mam teraz czyli 40cm (i też nic więcej nie da rady) i wysokość, no własnie tutaj 50cm chyba będzie OK?
Czyli miałbym  zbiornik o wymiarach 150x40x50cm, co daje 300litrów. Gdybym dał wysokość 60cm uzyskałbym 360 litrów. Wiem, że aż prosi się dać szerokość chociaż 45cm, ale na prawdę nie ma jak.
Edit: ostatecznie stanęło na zbiorniku 150x40x60cm, co daje 360 litrów.

Mam trzy pytania:
1. Czy szkło 8mm czy 10mm? 
2. Czy wzmocnienia (a jeśli tak to przy jakiej grubości szkła) uwzględnić, aby spać spokojnie?
3. Chcę dać boczne szyby i front OptiWhite, a tył i dno float, szlif trapez, sylikon bezbarwny. Coś jeszcze powinienem uwzględnić?

Gdzie radzicie zamówić takie akwarium? - Czy polecany na forum Myciok da radę, czy sugerujecie innego producenta? Zależy mi na nieskazitelnej jakości wykonania i porządnym zapakowaniu/zabezpieczeniu do transportu. 

B. Szafka i pokrywa
Szafka i pokrywa na zamówienie. Szafka prosta, klasyczna, z trzema otwieranymi  drzwiczkami na docisk. Żadnych szuflad. Z blendą maskującą dookoła podstawy zbiornika.
Pokrywa spójna kolorystycznie i wykonawczo z szafką, aluminiowa, prosta, bez udziwnień, bez wstawek na narożnikach, itp. Jedna lub ostatecznie dwie klapki uchylne z przodu pokrywy. Bez oświetlenia w zestawie.
Bardzo ważna jest dla mnie estetyka i spójność sposobu wykonania szafki z pokrywą, ale jak przeglądam internet, to nic ciekawego nie znajduję. Kolor szafki z pokrywą to albo jakaś szarość, grafit lub biel. Wszystko półmatowe. Może macie jakiegoś fachowca, który wykona szafkę i pokrywę na zamówienie? Bo raczej nie dopasuję do szafki gotowej pokrywy dostępnej na rynku.. 

C Filtracja. 
Tutaj nie mam wątpliwości - narurowiec. Aktualnie w 240stce pracuje u mnie układ  na pompie IBO Beta 25-40, 4 korpusy (2xmech,. 2xbiol.), RW-4. Niestety rurki mam średnicy 1/2 cala, a na złączeniach nieco mniejsza średnica wychodzi, więc pompa daje sik mocno zdławiony. Czy wg Was w/w pompa może pozostać dla baniaka 150x40x50 (ok. 300 litrów)? - dałbym tylko większą średnicę rurek - pewnie system sklejany, tak jak zrobił u siebie @marcin73m
Ilość korpusów - czy wystarczy po dwa korpusy mechaniczne i biologiczne plus jeden na purolite? 
Cyrkulator RW-4 powinien dać radę, zwiększę mu obroty i bedzie OK tak sądze, bo widzę jak chodzi w obecnej długosci 120cm na piątym biegu w skali 1-8 i jest aż nadto. 

D. Oświetlenie
Zostawie bez zmian, modułowe Led (białe +rgb) na sterowniku LedDimmer,Pro, z tymże, rzecz jasna wydłużę belkę alu dostosowując ją do długości 150cm akwarium. 

E. Aranżacja
Serpentynit  zostanie ten co mam w 240stce około 120kg w podobnym ułożeniu, tylko pewnie dołożę z 30-40kg jeszcze żeby ładnie zagruzować całą długość nowego baniaka. Piasek rzeczny naturalny wymieszam z tym co mam obecnie (do filtrów, gradacji 0,8-1,2mm), zobaczę w trakcie mieszania jakie proporcje dam, aby uzyskać naturalny efekt. Tło czarne pcv spienione, tu mi się podoba i tak chcę mieć w większym zbiorniku.  Oczywiście brak roślin.

F. Obsada
Nie ten dział, więc wkrótce założę temat we właściwym miejscu forum :)


Na chwilę obecną, prosiłbym Was o pomoc, podpowiedzi w kwestii zbiornika, szafki z pokrywą (polecani producenci) i filtracji :) 
 

Edytowane przez luck83
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, luck83 napisał:

Mam trzy pytania:
1. Czy szkło 8mm czy 10mm? 
2. Czy wzmocnienia (a jeśli tak to przy jakiej grubości szkła) uwzględnić, aby spać spokojnie?
3. Chcę dać boczne szyby i front OptiWhite, a tył i dno float, szlif trapez, sylikon bezbarwny. Coś jeszcze powinienem uwzględnić?

witam ja swoim mam 120X50X50,  front OptiWhite sylikon bezbarwny :)

sprawdza się ok ,silikon nie zachodzi glonami jak czarny ,zależy od parametrów w akwarium 

 http://www.dobreakwaria.pl/kontakt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

5 godzin temu, luck83 napisał:

Gdzie radzicie zamówić takie akwarium? - Czy polecany na forum Myciok da radę, czy sugerujecie innego producenta? Zależy mi na nieskazitelnej jakości wykonania i porządnym zapakowaniu/zabezpieczeniu do transportu. 

B. Szafka i pokrywa
Szafka i pokrywa na zamówienie. Szafka prosta, klasyczna, z trzema otwieranymi  drzwiczkami na docisk. Żadnych szuflad. Z blendą maskującą dookoła podstawy zbiornika.
Pokrywa spójna kolorystycznie i wykonawczo z szafką, aluminiowa, prosta, bez udziwnień, bez wstawek na narożnikach, itp. Jedna lub ostatecznie dwie klapki uchylne z przodu pokrywy. Bez oświetlenia w zestawie.
Bardzo ważna jest dla mnie estetyka i spójność sposobu wykonania szafki z pokrywą, ale jak przeglądam internet, to nic ciekawego nie znajduję. Kolor szafki z pokrywą to albo jakaś szarość, grafit lub biel. Wszystko półmatowe. Może macie jakiegoś fachowca, który wykona szafkę i pokrywę na zamówienie? Bo raczej nie dopasuję do szafki gotowej pokrywy dostępnej na rynku.. 

Jedynie co mi się nasuwa na myśl jeśli chodzi o bardzo dobrą jakość wykonania to tylko @przemek wieczorek czyli http://akwarium.szczecin.pl/

5 godzin temu, luck83 napisał:

Cyrkulator RW-4 powinien dać radę, zwiększę mu obroty i bedzie OK tak sądze, bo widzę jak chodzi w obecnej długosci 120cm na piątym biegu w skali 1-8 i jest aż nadto. 

Może ale nie musi okazać się za słaby,ale jeśli obecnie RW-4 pracuje u ciebie na piątym biegu to może się okazać że będzie za słaby...

Zobaczysz później jak to będzie i najwyżej zakupisz inny falownik...

5 godzin temu, luck83 napisał:

D. Oświetlenie
Zostawie bez zmian, modułowe Led (białe +rgb) na sterowniku LedDimmer,Pro, z tymże, rzecz jasna wydłużę belkę alu dostosowując ją do długości 150cm akwarium. 

Dobry wybór ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony polecam Mycioka.Mam już od nich drugi zbiornik i jestem zadowolony.Szkło dał bym zwykłe,nie ma co przepłacać.Szkło  10mm i zrobił bym 150x40x55.Bo jak wys 60cm to musi być z 12mm a to zwiększa sporo już koszty szkiełka.Ja mam 180x55x55.

 

20170906_103855.jpg

20170828_145959.jpg

Edytowane przez adamuskus82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, luck83 napisał:

Gdzie radzicie zamówić takie akwarium? - Czy polecany na forum Myciok da radę, czy sugerujecie innego producenta? Zależy mi na nieskazitelnej jakości wykonania i porządnym zapakowaniu/zabezpieczeniu do transportu.

Dobrze i tanio klei np. firma Akwaplast, to chyba jakiś podwykonawca Mycioka. Widziałem ich produkty, jest przyzwoicie. Ale jeśli ma być bezkompromisowo, to jednak Akwarium Szczecin. 

Aha, z opti bym zrezygnował. ?

11 godzin temu, luck83 napisał:


B. Szafka i pokrywa
Szafka i pokrywa na zamówienie

Zamiast szafki, zamówiłbym stelaż razem ze szkłem w Akwarium Szczecin. Tym bardziej, że masz w planach narurowca. Naprawdę jest dużo łatwiej wszystko ogarnąć i zmieścić.

Pokrywę.. no wiesz przecież, bo znasz mój projekt ?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, marcin73m napisał:

Aha, z opti bym zrezygnował. ?

No właśnie jak to jest na prawdę z tym OptiWhite? :) Wiele osób na forum poleca pozostać przy Float. Czyżby Opti to mit, a może marketingowa nagonka? :) A może jedno i drugie? 
 

11 godzin temu, marcin73m napisał:

Zamiast szafki, zamówiłbym stelaż razem ze szkłem w Akwarium Szczecin. Tym bardziej, że masz w planach narurowca. Naprawdę jest dużo łatwiej wszystko ogarnąć i zmieścić.

Ku temu się skłaniam. Dziś wyślę zapytanie do Akwarium Szczecin. Widziałem na ich stronie że mają rabat dla Klubowiczów Malawi :)

 

11 godzin temu, marcin73m napisał:

Pokrywę.. no wiesz przecież, bo znasz mój projekt ?

Jeśli dobrze pamiętam, kleiłeś ją sam?  A ja niestety aż tak daleko posuniętych zdolności chyba nie posiadam :) Chyba zamówię gotowca, bez oświetlenia.

 

Najważniejszą jednakże dla mnie kwestią jest filtracja. Tutaj, cytując kolegę @marcin73m , musi  być bezkompromisowo :)

Dlatego też, już na tym etapie ważne jest dla mnie, aby wiedzieć jak dalej planować odpowiedni układ, i tak, czy:
1. Na obecnej pompie IBO Beta 25-40 uciągnę 300 litrów brutto? 
2. Ile radzicie dać korpusów mechanicznych?  - obecnie w 240l brutto mam dwa korpusy i 30 ryb wielkości 7-9cm plus kilka przecinków i daje radę, woda klarowna, bez przebarwień. Oczywiście biologia też działa sprawnie. Zdaję sobie sprawę, że ryb mam za dużo, ale brak chętnych na  maingano (ogłoszenie wisiało na olx z dwa miesiące bez konkretnego odzewu), a okoliczne zoologi nie chcą.
3. Ile radzicie dać korpusów biologii ? - obecnie w 240l mam dwa biologiczne, w jednym ceramika w drugim matrix, obydwa korpusy zasypane pod pokrywę. 

 

------

 

18 godzin temu, egon44 napisał:

Jedynie co mi się nasuwa na myśl jeśli chodzi o bardzo dobrą jakość wykonania to tylko @przemek wieczorek czyli http://akwarium.szczecin.pl/

Dzięki za wskazówki, dwóch mędrców (tj wraz z @marcin73m)  nie może się mylić :P

18 godzin temu, egon44 napisał:
23 godziny temu, luck83 napisał:

Cyrkulator RW-4 powinien dać radę, zwiększę mu obroty i bedzie OK tak sądze, bo widzę jak chodzi w obecnej długosci 120cm na piątym biegu w skali 1-8 i jest aż nadto. 

Może ale nie musi okazać się za słaby,ale jeśli obecnie RW-4 pracuje u ciebie na piątym biegu to może się okazać że będzie za słaby...

Zobaczysz później jak to będzie i najwyżej zakupisz inny falownik..

Słusznie, to na sam koniec zostawiamy do obserwacji.

Edytowane przez luck83
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, luck83 napisał:

No właśnie jak to jest na prawdę z tym OptiWhite? :) Wiele osób na forum poleca pozostać przy Float. Czyżby Opti to mit, a może marketingowa nagonka? :) A może jedno i drugie?

Opti White fajna sprawa jeśli cały zbiornik jest z niego wykonany i dajesz światła przynajmniej 1w/l tak jak w roślinniaku, uzyskujemy wtedy efekt tak jakby zawieszenia samej wody w powietrzu. W naszym biotopie i przeważnie słabym oświetleniu dającym półmrok nie ma sensu przepłacać.

52 minuty temu, luck83 napisał:

1. Na obecnej pompie IBO Beta 25-40 uciągnę 300 litrów brutto?

 

Nie żartuj, to odpowiednik np. Grundfosa 25-40 Alfa L a taka pompa u mnie przy podnoszeniu 80 cm daje realnie 1970 l /h, na takie akwarium spokojnie ta pompa wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, luck83 napisał:

Jeśli dobrze pamiętam, kleiłeś ją sam?  A ja niestety aż tak daleko posuniętych zdolności chyba nie posiadam :)

Tak, ja kleiłem sam. Ale to naprawdę nie wymaga jakichś szczególnych zdolności, ba... żadnych zdolności nie wymaga :P Wymiary i ilość formatek liczy program, zamawiasz wszystko przez internet, przychodzi do domu, rozpakowujesz, sklejasz, oklejasz i jest :) Gdybyś się zdecydował, chętnie pomogę w wyliczeniu formatek PCV i złożeniu zamówienia, a potem - jak przyjdzie, powiem co z tym dalej zrobić. Miałbyś pokrywę taką, jak chcesz, pod którą bardzo fajnie zmieścisz moduły LED. Pewnie wyjdzie też taniej, niż dobrej jakości gotowiec np. z alu.

 

3 godziny temu, luck83 napisał:

2. Ile radzicie dać korpusów mechanicznych?  - obecnie w 240l brutto mam dwa korpusy i 30 ryb wielkości 7-9cm plus kilka przecinków i daje radę, woda klarowna, bez przebarwień. Oczywiście biologia też działa sprawnie. Zdaję sobie sprawę, że ryb mam za dużo, ale brak chętnych na  maingano (ogłoszenie wisiało na olx z dwa miesiące bez konkretnego odzewu), a okoliczne zoologi nie chcą.
3. Ile radzicie dać korpusów biologii ? - obecnie w 240l mam dwa biologiczne, w jednym ceramika w drugim matrix, obydwa korpusy zasypane pod pokrywę. 

Na ten litraż wystarczyłoby po dwa mechaniki i biologi, ale przez układ równoległy po 3 korpusy woda popłynie szybciej, nie wiem, czy nie skłaniałbym się ku takiemu rozwiązaniu. Aha.. jeżeli taka opcja jeszcze wchodzi w grę, to bierz te 60 cm wysokości - zawsze warto. Są gatunki, które lubią toń, a 150 cm długości już daje pewne możliwości. Poza tym wyższy zbiornik moim zdaniem lepiej się prezentuje, jakiś taki bardziej proporcjonalny jest, mniej jamnikowaty ;) Nie wspominając o dodatkowych 60 litrach wody..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.