Skocz do zawartości

Start Malawi


Rekomendowane odpowiedzi

 

Witam . Piotr z Bełchatowa i moje pierwsze "Malawi"  Jeszcze bez "pyśków"

Akwarium 100 x 40 x 60  = 240L OptiWhite + Fototapeta skał + oświetlenie Fluwal Power Color + Fluwal Life + Mojej roboty oświetlenie LED RGB z sterownikiem i pilotem . Dalej jako wyposażenie Aquael RefCilkurator 4000 + Aquael grzałka 100W . Napowietrzacz Aquael OXYPRO 150 .

Skały - Te dwie duże nie mam pojęcia Dostałem kilka lat temu razem z akwarium w prezencie od żony :) W środku czarne łupki + parę małych skałek piaskowca w żwirku . Żwir 0,8 do 1,2 naturalny

Za biologie i mechanikę odpowiada Aquael Unimax 500 + Lampa UV zasypany : Kosz numer 1 ) Aquael BioCaramax 1600 kuleczki /Kosz numer 2) ZeoMax Plus + Seachem Matrix 500ml / Kosz numer 3)  Seachem PhosGuard 250ml + wata Aquael / Kosz numer 4 Gąbki Aquael + Purigen 2x 100g.

Wiem Powinny Być dwa prefiltry  do mechaniki - ale to w przyszłości .  :) I tak już musiałem żonie kłamać ile wydałem do tej pory :)

Całość wystartowała na kranówce uzdatnionej Seachem Prime + Seachem Malawi Victoria Buffer + Seachem Cichlid Lake Salt

Bakterie na początku z Easy-Life EasyStart potem dodałem BioDigest + pożywka Biodigest

Woda stabilizuję się od 2 tygodni . Obsada z Augustowa będzie dopiero jak w 100% Będę pewny warunków w baniaku .

I tu przy okazji moje pytanie .

Walizka Testów kropelkowych JBL wskazywała do 23.03.18 PH = 7,9  KH = 9 GH = 15 NH4 = 0,2 NO2 = 0,035 NO3 = 1

Po ostatniej podmianie wody 30l + Seachem Malawi Victoria Buffer + Seachem Cichlid Lake Salt zgodnie z instrukcja dawkowania parametry skoczyły na :

PH = 8,2  KH = 9 GH = 14 NH4 = 0,4 NO2 = 0,2 NO3 = 1

Martwi mnie skok PH z 7,9 na 8,2 i NH4 oraz NO2 zdecydowanie za wysokie

Jakieś podpowiedzi  ? Czy przesadziłem z jakimiś dodatkami do wody? Jak zaradzić kłopotom ? Może podmienić część wody na destylowaną ?

:) Dziękuję i pozdrawiam

20180330_171101.thumb.jpg.3dbb6ce794ac6206f7c68679530b3885.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się, że popełniasz kardynalny błąd, stosujesz (poza o wiele przesadzoną ilością złoża biologicznego) Purigen.
Twój baniak jeszcze nie wystartował a Ty już podmieniasz wodę i stosujesz Purigen, w ten sposób cykl azotowy może wystartować na przyszłe święta.

Po co podmieniałeś wodę, skoro akwarium masz zalane 2 tygodnie temu ?

Zamiast kłamać żonie, trzeba było zrobić to akwarium w cenie 1200-1300zł i mówię to z pełną świadomością.

Samo akwarium średnio się nadaje do Malawi, mała powierzchnia dna a ryby raczej denne, więc będzie pustką wiało, w zasadzie już wieje, bo to gruzowisko nie ma wyższych kamieni.

Może powinieneś poczytać o startach biologii, skoro martwi Cię wysokie No2. Jak na razie to wlałeś hektolitry drogiej chemii a tak po prawdzie to powinieneś zasięgnąć lektury, i zacząć od początku i z sensem, bo na mój gust to sprzedawca w sklepie miał na Tobie dobre używanie i sprzedał Ci wszystko co popadnie.

Jeśli się nie zraziłeś po tym kuble zimnej wody (lany poniedziałek wszak mamy) to postudiuj troszkę forum i spróbuj wyciągnąć wnioski.

 

Pozdrawiam

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!

A ja zapytam jeszcze jakie masz pH w wodzie kranowej?

Druga sprawa to na Twój litraż jako złoże biologiczne wystarczy tylko sam Matrix +gąbki z filtra+ewentualnie wata filracyjna,oraz prefiltry na zasysach i to wszystko...

Purigen też nie dodaje się na starcie,a dopiero w późniejszym czasie jak już zbiornik dojrzeje biologiczne...Ale o tym też już wspomniał kolega powyżej...

Napowietrzacz też jest zbędny...

To tyle z mojej strony na tą chwilę ;) 

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Start biologi robiłem na podstawie informacji z tego forum. Pomijając urządzenie do nalewania wody które nazywacie " ustrojstwem" .Po świętach postaram sobie takie złożyć.  Purigen włożony był dopiero kilka dni temu .  Testy wykonałem dziś ponownie i podejrzewam że tamte po prostu nie wyszły prawidłowo . Ph-8,0 Kh - 9 , GH - 14 NH4 - 0,1 NO2 - około 0,025 a 0,5 NO 3 - 1.  Twardos gh postaram się wyregulowac wodą Ro na podmianach .

Myślę że wygląd akwarium to kwestia gustu a studiowanie forum tego i innych  uskuteczniam od kilkunastu dni . I jak sam wiesz informacji sprzecznych sobie w internetach jest mnóstwo. każdy wujek dobra rada ma coś od siebie. 

Idąc do punktu wyjścia nie pomogles w rozwiązaniu problemu biorąc mój tekst zbyt pochopnie i na dodatek krytykujac wygląd . 

Słabo . 

Bah.  Okazało się ze w moim mieście jest jakiś malawista od Was. Postaram się jakoś nawiązać współpracę :) pozdrawiam . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, excessiveplus napisał:

Start biologi robiłem na podstawie informacji z tego forum. Pomijając urządzenie do nalewania wody które nazywacie " ustrojstwem" .Po świętach postaram sobie takie złożyć.  

Uwierz że warto zainwestować w ustrojstwo i to dobry wybór z Twojej strony...

3 minuty temu, excessiveplus napisał:

Purigen włożony był dopiero kilka dni temu .  Testy wykonałem dziś ponownie i podejrzewam że tamte po prostu nie wyszły prawidłowo . Ph-8,0 Kh - 9 , GH - 14 NH4 - 0,1 NO2 - około 0,025 a 0,5 NO 3 - 1.  Twardos gh postaram się wyregulowac wodą Ro na podmianach .

Mając purigen w kubełku na starcie i tak nie będziesz wiedział jakie masz naprawdę parametry wody,oraz czy zbiornik dojrzał biologicznie...

Z wyników które podałeś to KH,GH masz naprawdę ok i tu bym nie kombinował z RO...

Dalej nie podałeś jakie masz pH w wodzie kranowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, excessiveplus napisał:

Pomijając urządzenie do nalewania wody które nazywacie " ustrojstwem" .Po świętach postaram sobie takie złożyć

...tutaj masz opis w miarę czytelny:

A wodę do Malawi masz super. Tak jak Ci pisał kolega wyżej to na razie nic nie kombinuj z RO.

6 godzin temu, excessiveplus napisał:

Walizka Testów kropelkowych JBL wskazywała do 23.03.18 PH = 7,9 

...spytam dla upewnienia się: w jakim zakresie masz krople do  pH?

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, excessiveplus napisał:

Ok jutro purigen out:)  

No i super :) 

22 minuty temu, excessiveplus napisał:

  Ph na podstawie testów jbl około 7,9 a 8,0 

A woda w kranie około 7,0 7,2

Jeśli masz pH w kranie na poziomie 7.0-7.2 to nie kombinowałbym z żadnymi buforami...

Po ustabilizowaniu wody w akwarium pH powinno ono osiągnąć minimum 7.4...

Natomiast jeśli już chcesz korzystać z buforu to staraj się go tak dozować aby pH było na tym samym poziomie bo jego skoki czasami są gorsze od niższego stałego poziomu np.7.0-7.2...

Tak czy inaczej jeśli będziesz miał pH minimum 7.4 po jego ustabilizowaniu w akwarium to jest to akceptowane...

Przeważnie jest tak że im więcej kombinujemy,tym gorzej na tym wychodzimy ;) 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, excessiveplus napisał:

Myślę że wygląd akwarium to kwestia gustu a studiowanie forum tego i innych  uskuteczniam od kilkunastu dni . I jak sam wiesz informacji sprzecznych sobie w internetach jest mnóstwo. każdy wujek dobra rada ma coś od siebie. 

Idąc do punktu wyjścia nie pomogles w rozwiązaniu problemu biorąc mój tekst zbyt pochopnie i na dodatek krytykujac wygląd . 

I tu się nie zgodzę bo...

4 godziny temu, Pleziorro napisał:

Samo akwarium średnio się nadaje do Malawi, mała powierzchnia dna a ryby raczej denne, więc będzie pustką wiało, w zasadzie już wieje, bo to gruzowisko nie ma wyższych kamieni.

Chyba nie łapiesz kolego o co chodzi, pisząc Ci, że akwarium się średnio nadaje do Malawi nie krytykuję niczyjego gustu, to samo tyczy się rozłożenia kamieni, chciałem Ci tylko zwrócić uwagę, na pewien fakt, ryby przeważnie będą trzymać się poziomu kamieni, czyli będziesz miał 3/4 pustej wody bo zamówiłeś baniak do zupełnie innego biotopu, tutaj potrzeba dużego dna, zwłaszcza w małych akwenach, takich jak Twój.

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.