Skocz do zawartości

Nowe akwarium 300x70x60 ~1200 l


Kadango

Rekomendowane odpowiedzi

Tak się zastanawiam - czy w sumpie jest możliwość zrobienia osobnej komory na purolite ? czy wsypać purigen ? Jeżeli np dziennie podmieni mi się około 20 l wody, to co 10 dni wychodzi że miesza się około 200 l wody (z automatycznej dolewki) co daje jakieś 20 % całości. Jak zastosuje purolite lub purigen i azotany utrzymam w okolicach 10 to podmiana wody okaże się niepotrzebna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.12.2018 o 13:56, eublefar napisał:

Jeżeli np dziennie podmieni mi się około 20 l wody, to co 10 dni wychodzi że miesza się około 200 l wody (z automatycznej dolewki) co daje jakieś 20 % całości

Co do automatycznej dolewki to będzie Ci bardzo trudno ustawić stały przepływ na poziomie 200 litrów. Wszystko zależy jak ci hydrofor pompuje.

Będziesz musiał zastosować metodę prób i błędów!!!

W dniu 9.12.2018 o 13:56, eublefar napisał:

Tak się zastanawiam - czy w sumpie jest możliwość zrobienia osobnej komory na purolite ? czy wsypać purigen ?

Masz kilka rozwiązań ja zrobiłem że pompa do C.O. jest za sumpem, za nią na obejściu zastosowałem korpusy narurowe.

Lub w sumpie w komorze np. 3 lub 4 na połowie wysokości komory na płasko położyć jakąś kratkę i wtedy w woreczkach porozkładasz se co tam zechcesz: węgiel,  purolite, purigen, i wiele innych.

Ważne aby wkłady wypełniały całą szerokość tej komory może być cienka warstwa np. 1cm ale szczelnie od brzegu do brzegu. Wtedy uzyskasz dobrą wydajność wkładów. Inaczej woda opłynie bokiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wyregulowania przepływu w dolewce można zastosować typowy hydrauliczny reduktor ciśnienia, np.  1-4bar. Jeśli masz hydrofor to ciśnienie w układzie zejdzie do min. 1,5-2 bara a nabije do ok 3,5 zależy od wyregulowania wyłącznika cisnieniowego.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A ja znowu swoje... tym razem zastanawiam się czy jednak nie zrobić narurowca zamiast sumpa. Czytam różne komentarze, że niby sump przestarzały, że taki że siaki i sam nie wiem.

Plan był prosty, akwarium 1200l na metalowym stelażu, komin 3 dziury i pod nim sump na około 360 l. Ściana za akwarium miała być wymalowana farbą gumową anty wilgociową, na ścianie miało wisieć ustrojostwo do którego byłaby podpięta bieżąca woda. W sumpie automatyczna dolewka z elektrozaworem który by załączał pobór wody przez ustrojostwo żeby uzupełnić odparowaną wodę przez co ominę podmiany wody. W sumpie tuba z purigenem i wsio, całość miała robić erybka z klejeniem na miejscu.

Jednak czy nie lepiej byłoby zrobić narurowca ?

 

hydrofor mam taki https://www.dabpumps.com.pl/pl/e-sybox-mini-3

Wydaje mi się że on nie będzie miał problemu z pompowaniem wody pod niskim ciśnieniem skoro sam sobie dobiera przepływ ?

Edytowane przez darkdivinity
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, darkdivinity napisał:

hydrofor mam taki https://www.dabpumps.com.pl/pl/e-sybox-mini-3

Wydaje mi się że on nie będzie miał problemu z pompowaniem wody pod niskim ciśnieniem skoro sam sobie dobiera przepływ ?

To wydajność pompy w l/h , ciśnienie do jakiego pompuje i podnoszenie słupa wody decyduje o jej wydajności a wyłącznikiem cisnieniowym określamy zakres ciśnienia pracy. Jeśli przy stałej podmiance nie zastosujesz redaktora ciśnienia to będzie ci ciurkało raz 2 bary a raz 3,5 bara zależy od wyregulowania wyłącznik cisnieniowego. Przy uzupełnianiu wody dopasowanej nie ma tego problemu gdyż woda zostanie dolana do progu jaki wyznacza czujnik bądź pływak w mechaniźmie dolewki. Chyba że zrobisz spust z akwa czy też sumpa do  kanalizacji i wyregulujesz zwykłym  zaworem ile wody ma ci wyjść a dolewka to uzupełni i wtedy bez reduktora ciśnienia tylko w tym przypadku trudniej policzyć ile wody w litrach wypływa do kanalizacji. Przy tym zestawie co masz możesz ustawić stałe cisnie. Ale uzupełnienie tylko wody odparowanej nie zwolni cię z podmian wody. 

Edytowane przez Jakubczyk
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słaby jestem z tematów hydraulicznych;-) tak po chłopsku, jak podłączę automatyczna dolewkę do ustrojstwa na tej pompie która mam bez żadnych reduktorów ciśnień itd do wody to będzie to jakoś działało i nie spali hydroforu? 

Jeżeli bym chciał zamontować taki reduktor ciśnienia to w którym miejscu się go montuje w instalacji? Jak to w ogóle wygląda?

 

Z podmiana wody mnie nie zwolni ale zakładając że doleje dziennie około 10 litrów to za 14 dni wymianie ulegnie 140 l wody co jest około 13% ilością wody w akwarium. Przy jednoczesnym stosowaniu purolite powinienem babrać się z wiaderkami raz na półtorej miesiąca 🙂 spustu do kanalizacji nie robię bo po co? Szlauf za okno prosto do szklarni 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zainstalujesz ten hydrofor z linku który zapodałeś to reduktor jest zbędny. Ustawiasz na hydroforze ciśnienie jakie chcesz mieć w instalacji i wszystko. A z hydroforem się nic nie stanie. Ale te 13% wody wymieniane w akwa w ciągu 14 dni to trochę mało. Były tematy na forum w których opisywano iż przy stałej podmiance powinno się podmienić większą ilość wody w stosunku do jednorazowej podmiany robionej raz na dwa tygodnie. Jeśli dobrze pamiętam. Ale jeszcze mógłby to ktoś skorygować, ktoś kto posiada większą wiedzę w temacie podmiany automatycznej. 

Edytowane przez Jakubczyk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Toczę zaciekłą batalie z żoną o miejsce na planowany zbiornik. Wymiary ściany wzdłuż której ma stanąć akwarium to 324 cm długości. Zaraz za końcem tej ściany jest przedpokój/hol, generalnie ja chciałem zrobić baniak na te 324 cm, żona upiera się żeby zrobić na 300-304, a za akwarium zrobić wąski słupek na te 20 cm żeby:

a) zabudować boczną ściankę akwarium wąskim słupkiem pod kolor pokrywy, co zakryje widoczność akwarium z prawego boku od przedpokoju

b) dodatkowo osłoni akwarium od ewentualnych uszkodzeń jak się na co dzień użytkuje przedpokój

A ja z kolei zastanawiam się czy nie pociągnąć do równa ze ścianą, dodatkowe 20 cm przestrzeni więcej. Ale ten odkryty bok będzie mi tak wizualnie szpecił. Zabudowanie słupkiem pozwoli na pociągnięcie tła na boki itd.

Zamieszczam obrazek zrobiony w paincie, szare to planowany słupek.

Mam nadzieje że wiecie o co mi chodzi :P

akwarium 11.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.