Skocz do zawartości

Nowe akwarium 300x70x60 ~1200 l


Kadango

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

Posiadałem akwarium 100x50x50 w którym pływały sobie maingano i gold bary, nastała jednak przeprowadzka do nowo wybudowanego domu i akwarium już niestety jej nie przeżyło, rybki znalazły nowy dom a ja się przymierzam do czegoś konkretniejszego. Myślę o akwarium 200x60x60 lub 250x60x60 z non-mbuną.

Pierwsza rzecz jaka mnie intryguje to jak z wytrzymałością konstrukcji domu przy takim ciężarze ? Miejsce w którym ma stać akwarium znajduje się nad piwnicą, niby wszystko jest zazbrojone i grubo nalane betonu ale wolę się upewnić, ale tak na chłopski rozum ten ciężar rozkłada się na dość dużą powierzchnie.

2) to czy warto inwestować w przednią szybę w opti white ?

3) jaki jest polecany sklep lub szklarz (mieszkam w małopolskim) który przyjedzie i sklei takie akwarium na miejscu oraz wykona mi półkę pod akwarium i da na to wszystko gwarancje

4) w takim pokaźnym akwarium lepiej zrobić belkę oświetleniową czy robić całą pokrywę i tam montować ledy do oświetlenia ?

5) filtrację wody, myślę o narurowcu takim jak w tym filmiku

6) No i jescze jaką obsadę predatorów mi polecicie ?

Z gry dziękuję za pomoc

Edytowane przez eublefar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, eublefar napisał:

Pierwsza rzecz jaka mnie intryguje to jak z wytrzymałością konstrukcji domu przy takim ciężarze ? Miejsce w którym ma stać akwarium znajduje się nad piwnicą, niby wszystko jest zazbrojone i grubo nalane betonu ale wolę się upewnić, ale tak na chłopski rozum ten ciężar rozkłada się na dość dużą powierzchnie.

Dokładnie tak jest, jak piszesz po chłopsku. Mógłbyś się zastanawiać, gdybyś stawiał akwarium 60x60x250.

2) Moim zdaniem przy grubości szyby 12mm. a taka pewnie będzie, nie warto inwestować.

3) Każdy szklarz przyjedzie i sklei, wszystko to kwestia ceny. Masz pewnie u siebie szklarzy, ale z zewnątrz może być Myciok, Akwarium Szczecin, E-rybka, Dobre Akwaria.

4) Kwestia wyboru. Mam teraz oświetlenie pod pokrywą, ale przy restarcie zamierzam zrobić koronę i oświetlenie podwiesić niezależnie. Po pierwsze ograniczę wpływ wilgoci na nie, a po drugie zwiększę możliwości modyfikacji ustawienia światła.

5) Filtracja to kwestia wyboru. Narurowiec jest dobrym rozwiązaniem. Szczegóły omówisz w odpowiednim dziale.

6) Obsada też w innym dziale i innym wątku. Tu już koledzy predatolodzy się wypowiedzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje pięknie za odpowiedź. Kwestia wytrzymałości rozwiązana.

Odnośnie pkt 4) się muszę poważnie zastanowić, co rozumiesz przez koronę ? Takie podwieszone oświetlenie super sprawa, muszę koniecznie przemyśleć.

Jeszcze się zastanawiam czy robić 2 mery długie czy iść na całość i robić 2,5 metra ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, eublefar napisał:

Odnośnie pkt 4) się muszę poważnie zastanowić, co rozumiesz przez koronę ?

Korona czyli pokrywa bez "dachu". Zabezpiecza to przed wyskakiwaniem ryb.

10 minut temu, eublefar napisał:

Jeszcze się zastanawiam czy robić 2 mery długie czy iść na całość i robić 2,5 metra ?

Idź na maxa. Przekonasz się, że za jakiś czas nawet te 250cm. okaże się za małe. Rób największe jakie możesz. Wysokość też daj 70cm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, eublefar napisał:

Kolego Pozner, rozumiem że myślałeś o czymś takim ?

Dokładnie tak.

24 minuty temu, eublefar napisał:

Jakiej grubości szkło do takiego baniaka ? Tak jak pisałeś 12 mm ?

Tu już fachowcy muszą się wypowiedzieć, ale myślę że przy wysokości 70cm. będzie konieczne szkło 15mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak patrzę na kalkulator na stronie mycioka i jest kosmiczna różnica w cenie między 250x60x60 i szkło 12 mm a 250x60x70 i szkło 15 mm, różnica ponad 2 tyś zł a to jest sporo.

Więc jak zostawię opcje 250x60x60 i 12 mm powinno być ok ?

 

Dodatkowo jeszcze mam pytanie czy filtr narurowy to konieczność ? nie ma innego rozwiązania ? np hagen fx6 + hydor 450 tka ?

Edytowane przez eublefar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.