Skocz do zawartości

Cynotilapia Aurifrons Mbamba Nkhata Bay - opinie


mathias

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Szukałem , ale coś z marnym skutkiem informacji tutaj na temat pewnej rybki więc zapytam w nowym poście.

Czy ktoś z Was posiada lub hoduje Cynotilapie Aurifrons Mbamba Nkhata Bay ??

Szukałem jakiś większych informacji o tej rybie, ale jakoś niewiele tego - chciałbym poznać spostrzeżenia wasze, czym je karmicie oraz po czym mogę odróżnić zdominowane samce od samic czy samice również posiadają atrapy?

Wiem, że zdominowane samce przybierają kolorystykę samic, ale jakich różnic szukać.

 

Edytowane przez mathias
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie taką nazwę Cynotilapii znalazłeś? Z tego co się orientuję to pełna i prawidłowa nazwa brzmi Cynotilapia Aurifrons nkhata Bay. 

Niewiele pomogę bo nigdy nie miałem jej i nawet nie za bardzo spotkałem się by ktoś ją miał. 

Ogólnie to nie duża ryba. W mniejszych zbiornikach nie należy łączyć ich z silnymi rybami terytorialnym typu Zebry, Fainzilberi. Z tego co czytałem by uzyskać piękno samca warto by mieć ze trzy sztuki samców. Dodatkowo aurifrons nie należy łączyć z zebroidesami bo mogą się krzyżować. Samice pewnie jak u każdej innej mbunie mogą mieć atrapy, które z czasem mogą zniknąć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Mortis napisał:

A gdzie taką nazwę Cynotilapii znalazłeś? Z tego co się orientuję to pełna i prawidłowa nazwa brzmi Cynotilapia Aurifrons nkhata Bay.

Wystarczy wpisać w google żeby przekonać się, że wiele osób używa nazwy z "mbamba" (W tym Pan Jarosław z fishmagic).

Dlatego właśnie założyłem post tutaj bo może akurat ktoś potrafi powiedzieć coś więcej o tej rybie. Ciężko mi było znaleźć jakiś sensowny opis tego gatunku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mathias napisał:

Czy ktoś z Was posiada lub hoduje Cynotilapie Aurifons Mbamba Nkhata Bay ??

Szukałem jakiś większych informacji o tej rybie, ale jakoś niewiele tego - chciałbym poznać spostrzeżenia wasze, czym je karmicie oraz po czym mogę odróżnić zdominowane samce od samic czy samice również posiadają atrapy?

Przede wszystkim to aurifrons, a nie aurifons. Co do nazwy, to z tego, co się zorientowałem, to teraz ta ryba nazywa się Cynotilapia aurifrons, wcześniej nazywała się Cynotilapia sp. mbamba. Dlatego może często używany jest ten dopisek. Nkhata Bay to lokalizacja z jakiej pochodzi ta odmiana. Gatunek ten można spotkać w różnych miejscach jeziora, stąd ten dopisek. Jest to istotne, gdyż poszczególne odmiany mogą różnić się wyglądem.

Jest to gatunek mięsożerny, rośnie do ok. 10cm. i ma cechy zachowania innych Cynotilapii, czyli średnio agresywny gatunek. Odróżnienie samic od zdominowanych samców to kwestia obserwacji. Są cechy osobnicze, więc poszczególne ryby mogą różnić się między sobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, pozner napisał:

Jest to gatunek mięsożerny, rośnie do ok. 10cm. i ma cechy zachowania innych Cynotilapii, czyli średnio agresywny gatunek. Odróżnienie samic od zdominowanych samców to kwestia obserwacji. Są cechy osobnicze, więc poszczególne ryby mogą różnić się między sobą.

To nie są mięsożerne ryby.

Cynotilapie odżywiają się przeważnie fitoplanktonem. Terytorialne samce dodatkowo skubią zielsko. Zostały one zbadane wraz z Metriaclimą dla porównania i okazało się, że Metriaclima wyłapuje więcej zooplanktonu niż Cynotilapia. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, przemo-h napisał:

To nie są mięsożerne ryby.

Nie będę dyskutował, bo nie zagłębiłem się w ten temat, ale wszędzie, gdzie trafiłem na opis tego gatunku Cynotilapii, to dietę stanowi plankton unoszący się w wodzie, a w jednym opisie jest opisany jako mikro drapieżnik odżywiający się skorupiakami, mięczakami i małymi rybami (w domyśle narybkiem) . Nie wykluczm też skubania kamieni, wszak taki widok można spotkać u yellowów, a i non mbuna też nieżadko skubie skały. Na skałach też jest mięsko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pozner napisał:

 

Nie będę dyskutował, bo nie zagłębiłem się w ten temat, ale wszędzie, gdzie trafiłem na opis tego gatunku Cynotilapii, to dietę stanowi plankton unoszący się w wodzie, a w jednym opisie jest opisany jako mikro drapieżnik odżywiający się skorupiakami, mięczakami i małymi rybami (w domyśle narybkiem) . Nie wykluczm też skubania kamieni, wszak taki widok można spotkać u yellowów, a i non mbuna też nieżadko skubie skały. Na skałach też jest mięsko.

Zgadza się, mowa o planktonie unoszącym się w wodzie, tylko nikt nie bierze pod uwagę, że w jeziorze występuje fito i zooplankton. To Konings wyraźnie podkreśla w przypadku Cynotilapii i innych, ale nie będziemy wchodzić w OT. Jeśli chodzi o skubanie glonów...  użute określenie to biocover, czyli peryfiton. Mowy o cechach drapieżnych nie ma, a zęby służą raczej do obrony. Są to ryby prymitywne, jeśli chodzi o technikę pobierania pokarmu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, przemo-h napisał:

Jeśli chodzi o skubanie glonów...  użute określenie to biocover, czyli peryfiton. Mowy o cechach drapieżnych nie ma, a zęby służą raczej do obrony. Są to ryby prymitywne, jeśli chodzi o technikę pobierania pokarmu. 

Tak, tylko jeśli chodzi o skubanie skał, to tu jest pewna specjalizacja. Są pyszczaki, które wybierają z tego podłoża różne żyjątka, jak bezkręgowce, larwy, osiadły plankton (zooplankton) i są takie, które wybierają z tego podłoża glony i ogólnie pokarm pochodzenia roślinnego. Nie określił bym tego jako prymitywne. Różnią się te ryby budową szczęki, uzębienia. Wszystko jest przystosowane do rodzaju pobieranego pokarmu. Dlatego sam fakt skubania skał nie określa diety ryb. Ta Cynotilapia jest raczej mięsożercą. Użyłem pewnego skrutu myślowego, gdyż nie ma 100% roślinożerców i 100% mięsożerców. No, poza, oczywiście , typowymi drapieżnikami. Zjadając plankton ta Cynotilapia zjada zoo, jak i przy okazji fitoplankton. Dlatego np. afry są określane jako mięsożercy. Gdzieś czytałem ciekawy artykuł o specjalizacji żywieniowej u mbuny. Spróbuję to znaleźć.

Edytowane przez pozner
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, pozner napisał:

Tak, tylko jeśli chodzi o skubanie skał, to tu jest pewna specjalizacja. Są pyszczaki, które wybierają z tego podłoża różne żyjątka, jak bezkręgowce, larwy, osiadły plankton (zooplankton) i są takie, które wybierają z tego podłoża glony i ogólnie pokarm pochodzenia roślinnego. Dlatego sam fakt skubania skał nie określa diety ryb. Ta Cynotilapia jest raczej mięsożercą. Użyłem pewnego skrutu myślowego, gdyż nie ma 100% roślinożerców i 100% mięsożerców. No, poza, oczywiście , typowymi drapieżnikami. Zjadając plankton ta Cynotilapia zjada zoo, jak i przy okazji fitoplankton. Dlatego np. afry są określane jako mięsożercy. Gdzieś czytałem ciekawy artykuł o specjalizacji żywieniowej u mbuny. Spróbuję to znaleźć.

Na odwrót- fito w większości, jak i zooplankton, lecz tego zooplanktonu zdecydowanie mniej od Metriaclim. Sposób skubania został porównany do Pseudotropheusów.

Kieruję się filmem dokumentalnym Koningsa o żywieniu i Habitatem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.