Skocz do zawartości

Projekt pokrywy


Rekomendowane odpowiedzi

Uruchomiłem mój projekcik akwa 240 litrów 120x40x50H

Akwarium zamówione, Szafka się robi, pozostała pokrywa.

Jako, że mam dostęp do maszyn CNC i troszkę umie je programować, zaprojektowałem pokrywę jak na zdjęciu poniżej,

Całość wykonana z aluminium

Korona zrobiona z 4 płaskowników 100x10. Połączonych, ze sobą kątownika, na środku wyfrezowany rowek do umieszczenia belki led 160 mm. Dodatkowo z tyłu otwory pod węże pod belką led wycięcie na kable od oświetlenia.

Całość będzie przykryta płytą z Dibondu.

Oświetlenie moduły led zimne i rgb zgodnie z uwagami kolegi egona44 J

Rzućcie proszę okiem czy nie zapomniałem o niczym. Uwagi mile widziane

1.thumb.png.803e8215016a80985ea57372cda90ca5.png

2.png.80b11952c0dbb52e713b31aa66dd4053.png3.png.879728d6f175961d524afbd3a4f569f5.png4.png.97c1215484b1cd968b09127b57d122ca.png

Pozdrawiam wszystkich 

Edytowane przez Lmanka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Lmanka napisał:

Słuszna uwaga... tylko gdzie zamontować te wiatraki? Co do otworów to sugerujesz aby były w dibondzie, który bedzie na gorze czy w samej koronie?

Ja u siebie rozwiązałem to w ten sposób, że wiatraczki 40x40 mm zamontowałem w tylnej listwie korony pokrywy - po jednym na każdą połowę zbiornika (miałem tak zarówno w 120 cm akwarium, jak i obecnie przy 160 cm), natomiast otwory wentylacyjne również w koronie - po 2 z każdego boku. Wiatraki dmuchają do wewnątrz, czyli pod pokrywę, równolegle do tafli wody. Rozwiązanie się sprawdza, jest sucho. U mnie wygląda to tak, jak na foto.

DSC_1106.thumb.JPG.9ef920fcd38d99ce7c487f3935e8e2d0.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, marcin73m napisał:

Ja u siebie rozwiązałem to w ten sposób, że wiatraczki 40x40 mm zamontowałem w tylnej listwie korony pokrywy - po jednym na każdą połowę zbiornika (miałem tak zarówno w 120 cm akwarium, jak i obecnie przy 160 cm), natomiast otwory wentylacyjne również w koronie - po 2 z każdego boku. Wiatraki dmuchają do wewnątrz, czyli pod pokrywę, równolegle do tafli wody. Rozwiązanie się sprawdza, jest sucho. U mnie wygląda to tak, jak na foto.

DSC_1106.thumb.JPG.9ef920fcd38d99ce7c487f3935e8e2d0.JPG

Wielkie dzięki za podpowiedź. Super pomysł!

Mógłbyś jeszcze podpowiedzieć jakie te wiatraki masz? są ciche???

Gdzie kupiłeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość waży 7,5 kg. Podczas obróbki odchudzę całość wykonując kieszenie, myślę, że do 6 kg jestem wstanie zejść. Pomysł z wentylatorami bardzo trafiony. zamówiłem i będą zamontowane. Bardzo dobrze się złożyło, bo do ledów mam zasilacz pod sterownik led dimmer, więc przy okazji zasilę te wentylatorki i będzie git, mam tylko nadzieję, że szum wentylatorów nie doprowadzi mnie do szewskiej pasji :-) wg specyfikacji mają po 18db... szczerze mówić nie umie sobie wyobrazić takiego hałasu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Lmanka napisał:

mam tylko nadzieję, że szum wentylatorów nie doprowadzi mnie do szewskiej pasji

Mam akwa tych samych wymiarów co Twoje i nie używam wentylatorków celem usuwania skroplonej wody. Wystarczają mi przelotki z tylu korony . Natomiast na pokrywie  mam dwie przelotki średnicy 3.5 cm służące jako uchwyty co rozwiązuje mi problem skraplania i ściekania wody. Owszem..takie wentylatorki są wskazane w lato podczas upałów...Jeżeli będziesz miał otwory wentylacyjne jak napisałem wyżej to nie będziesz ich ( wentylatorów) musiał używać poza upałami w lato.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, AndrzejGłuszyca napisał:

Natomiast na pokrywie  mam dwie przelotki średnicy 3.5 cm służące jako uchwyty co rozwiązuje mi problem skraplania i ściekania wody

W pokrywie tez planuje zrobic dwa otwory. Puszczę wentylatory z przodu akwarium w kierunku przelotek na węże z tylu korony i zobaczę czy to zda egzamin. Ewentualnie zrobię jeszcze dodatkowy otwór. Wentylatorki to koszt tylko 30zł, wiec moze się przydadzą, zrobię je na osobnym wyłączniku, gdy nie bedą potrzebne bedzie mozna wyłączyć. Ciekawy jestem co z tego wyjdzie... czekam na zbiornik, zeby go dokładnie zmierzyć, bo jeszcze się okaże że Pan Szklarz bedzie miał słabszy dzień i akwa mu wyjdzie 5 mm dłuższe lub szersze i pokrywa nie wejdzie. Ciągnie mi się to wszystko w nieskończoność... bez szafki nie moge wystartować... akwa bedzie w przyszłym tygodniu a szafka za 3 tygodnie, później pokrywa, zrobienie wystroju, uruchomienie... przeraża mnie to trochę że ryby bede mógł wpuścić dopiero na początku maja jak wszystko pójdzie zgodnie z planem... gdy ktoś jeszcze cos miał do pokrywy piszcie proszę, do uruchomienia produkcji został jeszcze 1,5 tygodnia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.