Skocz do zawartości

W planach ok 1000l


PwN

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć !

Widzę, że panuje tu miły zwyczaj witania się nowych, więc skrobnę kilka słów o sobie i moich planach.

Całe życie marzyłem o akwarium, zawsze coś stało na przeszkodzie. Początkowo finanse, potem brak miejsca.Jako, że rozpoczynam właśnie budowę domu, postanowiłem wykorzystać tą okazję i przewidzieć miejsce na akwarium. Budowa rusza na dniach i wydaje mi się, że dobrze na tym etapie przewidzieć kilka rzeczy. Na szczęście druga połowa popiera temat (nie ukrywam - pomogły Wasze zdjęcia i filmy). Akwarium docelowo ma oddzielać kuchnię od jadalni. Miejsca jest sporo, maksymalnie wygląda na to, że mogłoby mieć 2,70m długości na 80 cm szerokości. Oczywiście takie dokładnie nie będzie, planuję wybrać coś o standardowych wymiarach. Przewiduje pierwsze ruchy (w sensie zakupy) w temacie za około rok. Niemniej, już teraz muszę podjąć pewne decyzje, typu doprowadzenie ciepłej i zimnej wody, ilość punktów elektrycznych, odpływ do kanalizy, może pętla z ogrzewania. Od dłuższego czasu czytam, koncepcje mi się zmieniają, ale to dobrze - im więcej będę wiedział tym lepiej. Aktualnie jestem na etapie wymyślania jakie instalacje położyć w czasie budowy, żeby potem sobie jak najbardziej życie ułatwić. Wszelkie uwagi i pomysły z Waszego doświadczenia jak najbardziej mile widziane, im więcej tym lepiej. Oczywiście samodzielnie też czytam co tylko mogę, mam wrażenie, że do czasu podejmowania końcowych decyzji przeczytam cały Internet ze dwa razy.

Z rzeczy, które wymyśliłem ( no dobra odpatrzyłem od mądrzejszych) :

  1. dojście ciepłej i zimnej wody

  2. ujście do kanalizy

  3. prąd, dużo prądu, ale nie wiemjeszcze jak dużo?

Z rzeczy, które nadal rozważam, głównie czytając Was i inne fora i póki co samodzielnie rozkminiam

  1. sump czy narurowiec?póki co na 80% sump (bo a nóż widelec będzie kiedyś morskie)

     

  2. Im więcej autmatyki tym lepiej, niemniej moje zdolności może wystarcza na budowę sumpa lub narorowca, wszelka elektronika, autmatyka to nie moja bajka. Będzie trzeba poszukać specjalisty praktyka

Z rzeczy, które mnie aktualnie przerastają i póki co nawet nie próbuję podjąć decyzji:

  1. klapa czy zbiornik otwarty? Rozważania pod tytułem „czy wraz z akwarium ok 1000 litrów otwartej wody będę miał w bonusie hodowlę grzybów ściennych z gatunków wszelakich” co będzie się równało poleceniem usunięcia akwarium (być może razem ze mną) z domu.

  2. budowa systemu uzdatniania wody do automatycznej dolewki – jeszcze tematu nawet nie dotknąłem

  3. czy będę miał czas na cokolwiek innego z takim wielkim akwarium?

  4. Jakie wymiary akwarium koniec końców dobrać, żeby było dobrze, ładnie i nie było problemów z późniejszym oświetleniem typowymi lampami

Czyli rozterki typowe jak u wszystkich zapewne ;)



 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

Miejsca jest sporo, maksymalnie wygląda na to, że mogłoby mieć 2,70m długości na 80 cm szerokości. Oczywiście takie dokładnie nie będzie, planuję wybrać coś o standardowych wymiarach.

Nie ma standardu w baniaku 1000l, bierz tyle ile wejdzie. Sluchaj ludzi ktorzy to przerabiali, po kilku miesiacach bedziesz mial zal jak kazdy z nas. Ja mam 1000l i jak tylko go skonczylem robić zaczalem marzyc o wiekszym. Stawiaj maxymalnie duze i ciesz się potem efektem.

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

dojście ciepłej i zimnej wody

Jak najbardziej przyda się przy wiekszych podmianach albo jakis problemach gdzie nagle musisz podmienic pol baniaka wody

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

ujście do kanalizy

Jak najbardziej wskazane, pomaga bardzo, rowniez przy automatyzacji takich jak stala dolewka i odlewka

 

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

prąd, dużo prądu, ale nie wiemjeszcze jak dużo?

Duzo. Przygotuj się na to ze wszystko ciagnie prad. Ile to się nie dowiesz bo stawiasz dom od nowa wiec nie bedzieszm ial porownania, ale bedziesz mogl sobie to wyliczyc po jakims czasie. Jest wiele czynnikow ktore wplywaja na zuzycie energii. Na niektorych mozesz oszczedzic (energooszczedne pompy filtrujace, oswietlenie led) a nan iektorych nie da się (ogrzewanie baniaka).

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

sump czy narurowiec?póki co na 80% sump (bo a nóż widelec będzie kiedyś morskie)

Kazda filtrcja ma plusy i minusy ale kazda zbudowana dobrze dziala bezzarzutowo. Tu wybor zalezy tylko i wylacznie od Ciebie

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

klapa czy zbiornik otwarty? Rozważania pod tytułem „czy wraz z akwarium ok 1000 litrów otwartej wody będę miał w bonusie hodowlę grzybów ściennych z gatunków wszelakich” co będzie się równało poleceniem usunięcia akwarium (być może razem ze mną) z domu.

Zbiornik otwarty zapewni Ci parowanie wody. Im wiekszy baniak tym wiecej wody ucieka. O wilgoc bym się nie martwil, zwlaszcza ze ma to byc pomiedzy dwoma pomieszczeniami. Jezeli Ci estetyka nie bedzie przeszkadzala to zamknij gore baniaka, mozesz uzyc do tego chociaz by szyb nakrywowych.

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

budowa systemu uzdatniania wody do automatycznej dolewki – jeszcze tematu nawet nie dotknąłem

Jest kilka tematow na forum odnosnie tego zagadnienia, zaden problem nawet dla laika.

 

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

Jakie wymiary akwarium koniec końców dobrać, żeby było dobrze, ładnie i nie było problemów z późniejszym oświetleniem typowymi lampami

Nie ma czegos takiego jak baniak 1000l i jakis standard w doborze sprzetu. Nic nie bedzie standardem.

 

No i najwazniejsze pytanie jakie zadales

W dniu 10-3-2018 o 18:28, PwN napisał:

czy będę miał czas na cokolwiek innego z takim wielkim akwarium?

Nie - przez wiekszosc czasu bedziesz siedzial i się gapil na nie jak dziecko na telewizor.

Edytowane przez mlody.czub
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej

moge Ci troche podpowiedziec z wlasnego doswiadczenia

ja jestem na troszke dalszym etapie czyli już dom stoi i mieszkam ale do konca wykonczenia jeszcze sporo zostalo.

 

1. jak nie masz nieograniczonych funduszy to miejsce pod akwarium przugotuj tak zeby w razie braku funduszy nie przeszkadzalo i nie szpecilo pomieszczenia.

2. zastanow się czy nie masz mozliwosci calego sprzetu od akwarium schowac i pomieszczeniu technicznym . zawsze bedzie latwiejszy dostep.

3. wielkosc zbiornika bedziesz mogl dobrac dopiero gdy fizycznie bedziesz mogl wstawic model zbiornika do pomieszczenia . ja mam 4 metry sciane przeznaczona naa akwarium i dopiero jak pomaalowalem sciany to stwierdzam ze taki zbiornik bedzie za duzy i nie bedzie tam ladnie wygladal wiec stawiam 250cm .

co do wielkosci zbiornika to policz koszty jego utrzymania chodzi mi o prad bo to jest spory comiesieczny wydatek

3. woda i kanalizacja jak najbardzie ja mam wode ciepla i zimna

4 prad ja na chwile obecna mam pociagniety jeden kabel 3x4mm od tablicy do miejsca gdzie bedzie technika od akwarium i kabel sobie czeka

robiac gniazdka w scianie zawsze Ci na cos zabraknie i musisz stosowac przedluzacze a to już nie jest ladne. majac już wszystkie sprzety w szafce wtedy mozesz rozplanowac gdzie jakie gniazdko potrzebne.

filtracja i pokrywa lub nie to mysle ze jest temat jak już bbedziesz na etapie wykanczania domu i zobaczysz co Ci powie portwel

i nie licz ze do takiego zbiornika cos jest standardowe wszystko trzeba wlasnorecznie tworzyc.

 

 mam nadzieje ze nikt się nie obrazi ale podesle Ci linka do mojego tematu na innym forum

http://www.akwariumonline.pl/viewtopic.php?t=5067

 

 

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.