Skocz do zawartości

Glony zielone itp. oraz parametry wody


egon44

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 5.03.2018 o 04:46, pozner napisał:

Widzę, że nowy soft co jakiś czas robi psikusy;), więc powtórzę to, co napisałem wcześniej.

Oj zrobił psikusy bo moja odpowiedź też zniknęła ;) 

Na początku przepraszam za tak późną odpowiedź...

Zupełnie zapomniałem o tym temacie :D 

W dniu 5.03.2018 o 04:46, pozner napisał:

Jakiś czas temu, z ciekawości sprawdziłem parametry NO3 (JBL) i PO4 (Salifert). Wyniki wyszły odpowiednio 40-50ppm i 0,5ppm. Wczoraj powtórzyłem pomiary i wyszły podobnie. Wg. tabeli siedzę w zielonych glonach dużo bardziej niż Ty, a glonów u mnie zero. Jak już pisałem wcześniej, stosunek NO3 do PO4 to tylko jeden i to nie najważniejszy parametr wpływający na rozwój glonów. Najważniejsze, moim zadaniem, jest oświetlenie, czyli temperatura barwowa, moc i czas świecenia. 

Uprzedzę twoje pytania?...świecę przez ok. 11godz. Oświetlenie mam dość słabe. W lewej połowie są 4x80cm. tuby zimnych led plus 1 tuba niebiesko-czerwona. W prawej połowie są 2x zimne tuby, 1 tuba czerwono-niebieska i dwie ciepłe jażeniówki nad trawami. Nie jestem w stanie podać bliższych szczegółów, gdyż ledy kupowałem gotowe z netu. Część z tych zimnych ledów nie świeci (wilgoć swoje zrobiła), więc światło jest słabe. Na początku, gdy oświetlenie było maksymalnie mocne, miałem zazielenione kamienie. Nie było tego tyle, co u Ciebie, ale było to wyraźne. Na jesieni, przy zmianie aranżu dla nowej obsady, zmienię też oświetlenie. Może będzie więcej glonów☺. 

Tu masz rację...

Główną rolę odgrywa światło,a parametry do drugorzędna sprawa,ale też ważna...

U siebie świecę od 6:30 do 24:00 czyli ponad 17 godzin...

Ty około 11,więc może tu jest problem(tylko gdybam) ;) 

Moc wszystkich ledów jakie posiadam (białe zimne 11000K+RGB) wynosi około 15W...

Moduły na sterowniku Romka,i zaznaczę też,że nie świecę pełną mocą...

 

Jedno jest pewne...

Każdy zbiornik jest inny i rządzi się swoimi prawami nawet mimo tego,że mamy podobne parametry wody,oraz oświetlenie :);) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
W dniu 12.04.2018 o 12:49, egon44 napisał:

Jedno jest pewne...

Każdy zbiornik jest inny i rządzi się swoimi prawami nawet mimo tego,że mamy podobne parametry wody,oraz oświetlenie :);) 

I tu leży pies pogrzebany.

@egon44jestem pod wrażeniem Twoich glonów?

Poniżej zamieszczam fotkę, którą zrobiłem 11 lat temu. Był to mój drugi zbiornik Malawi w każdym bądź razie z początków mojej przygody z tym biotopem. Takie glony porosły mi w trakcie dojrzewania zbiornika czyli jak dobrze pamiętam jakieś 5-6 tygodni, wtedy nie było mowy o starcie na WA czy laniu wody przez ustrojstwo ?  nie dodawałem żadnych bakterii, po prostu zalałem, wsypałem trochę pokarmu i czekałem aż się zamknie. Za oświetlenie robiły dwie zwykłe, grube świetlówki tylko nie pamiętam już jaką miały moc.

Nie czepiać się wystroju, temat jest o glonach ;)

P7151398.JPG

Edytowane przez Bartek_De
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Bartek_De napisał:

@egon44jestem pod wrażeniem Twoich glonów?

 

Dziękuję Bartku!

Też miałeś super glony i mam nadzieję,że doczekasz się ich w obecnym zbiorniku ;) 

Jak napisałem w pierwszym poście pomiary parametrów wody(NO3/PO4) zrobiłem z ciekawości a mimo tego i tak doczekałem się glonów które mam po dzień dzisiejszy w zbiorniku...

U mnie taki wysyp zaczął się po zmianie aranżacji...Wcześniej przed zmianą aranżu miałem bardzo długo okrzemki,które później zastąpiły brunatnice,ale też robiłem większe podmianki wody niż obecnie,oraz oświetlenie miałem inne i jak sądzę to też miało wpływ na ich rozwój...

Po zmianie aranżu,oświetlenia,oraz ograniczenie podmian wody spowodowały krótki wysyp okrzemek,a po nim od razu pojawiły się glony zielone...

Pozdrawiam :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.