asterix123

Start nowego 1000l i wiele watpliwosci

Rekomendowane odpowiedzi

asterix123

Witam

Szykuje się na uruchomienie akwarium o wymiarach 250x65x65 . Coprawda nie bedzie to malawi ale zwykly ogolny zbiornik tak zeby dzieciaki mialy na co popatrzec ale widze ze na waszym forum jest wiele osob posiadajacych zbiorniki 500+ wiec myysle ze się nie obrazicie jak się podpytam o sprawy techniczne.

Pod akwarium jest przygotowane miejsce przewidziane już na etapie budowy domu oraz poziom nizej w piwnicy jest przygotowane pomieszczenie techniczne gdzie jest doprowadzona woda i kanalizacja wentylacja i musze jeszcze doprowadzic ogrzewanie bo niestety w piwnicy mam tylko 8 stopni i zima woda bedzie zie zbytnio wychladzac.

1. Filtracja podczas pierwszych przymiarek do szkla myslalem na stumpem ale nie jestem przekonany do otwartego systemu filtracj /caly czas bede myslal czy nie bedzie awarii i czy woda nie opusci akwarium . Dodadkowo ze wzdledow wizualnych nie mam miejsca na komin zewnetrzny a wewnetrzny mi się zupelnie nie podoba. Ostatnio czytalem o systemie filtracji narurowej ale nie wiem jak to w praktyce się sprawdza i czy do takich duzych zbiornikow się nadaje. Jak ktos z takis systemem filtracj moglby przyblizyc wady i zalety bede wdzieczny.

Nie mam pomyslu jak rozwiazac sprawe cyrkulacji wody i obiegu CO2 czy wystarczy tylko filtracja czy potrzeba bedzie jakas pompe cyrlulacyjna do srodka akwarium

2. Jak ogrzac taka mase wody . W pokoju mam ok 22 stopnie wiec ogrzewanie bedzie trzeba dogrzac . Czy bawic się w grzalki z termo i gdzie je umiescic czy moze jakos pokombinowac z ogrzewaniem centralnym skoro filtracja i tak bedzie w piwnicy to moze jest jakas hybryda co podlacze do instalacji co i bedzie grzalo wode

3 akwarium bedzie stalo przy oknie poludniowym ktore moze latem dogrzewac wode zastanawiam się czy sama filtracja w piwnicy da rade schlodzic wode i tu raczej odpowiem sobie dopiero jak akwarium bedzie dzialalo

Wysłane z mojego SM-G390F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
podpiwniczy
19 godzin temu, asterix123 napisał:

Coprawda nie bedzie to malawi ale zwykly ogolny zbiornik tak zeby dzieciaki mialy na co popatrzec

Szkoda takiego szkła na ogólny miszmasz. Przejrzyj galerię ryb i zbiorników z tego biotopu , przy tym rozmiarze akwa możesz mieć praktycznie każdy gatunek , oczywiście w odpowiedniej konfiguracji z innymi.

19 godzin temu, asterix123 napisał:

Ostatnio czytalem o systemie filtracji narurowej ale nie wiem jak to w praktyce się sprawdza i czy do takich duzych zbiornikow się nadaje. Jak ktos z takis systemem filtracj moglby przyblizyc wady i zalety bede wdzieczny.

Nadaje się zwłaszcza do zbiorników 500+.Jeżeli nie chcesz dodatkowych gratów typu kaseciak , wew. mechanik , komin w akwarium to jak najbardziej narurowiec.Jest to wydajny i skuteczny system filtracji + falownik = czyste dno w akwarium. Co do wad , najczęściej wymieniane są koszt i skomplikowana konstrukcja ,trudna do samodzielnego wykonania. A więc jeżeli potrafisz otworzyć piwo zapalniczką to skleisz narurowca , co do kosztu  jak to mówią jakość musi kosztować.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
asterix123

Szkoda takiego szkła na ogólny miszmasz. Przejrzyj galerię ryb i zbiorników z tego biotopu , przy tym rozmiarze akwa możesz mieć praktycznie każdy gatunek , oczywiście w odpowiedniej konfiguracji z innymi.

Zalezy co się komu podoba ja akurat wole duza lawice malych rybek i mase rosiln no i jeszcze zona się zgodzila na akwarium pod warunkiem ze bedzie ladne zielone i kolorowe. Kiedys mielismy pyski w 240l i stwierdzila ze to nie dla niej.

Co do filtracj to zbudowanie zaden problem jak nie poradze sobie to sadiad przyjdzie na piwko jest hydraulikim. Tylko ostatnio wyczytalem ze narurowca trzeba czesto czyscic czu to prawda czy ktos mial zle zaprojektowany.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
hilux

Dobor obsady to oczywiscie twoj wybor ale biotop Malawi wcale nie wyklucza roslin. Moja kobieta miala takie same obiekcje, wiec razem z pyszczakami mam kilka klombow nurzanca. I ryby i rosliny szczesliwe. :)

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
suricade
4 godziny temu, asterix123 napisał:

Zalezy co się komu podoba ja akurat wole duza lawice malych rybek i mase rosiln no i jeszcze zona się zgodzila na akwarium pod warunkiem ze bedzie ladne zielone i kolorowe. Kiedys mielismy pyski w 240l i stwierdzila ze to nie dla niej.

Tylko, że akwarium roślinne rządzi się innymi prawami niż malawi. Nie wszystkie rozwiązania z jednego biotopu sprawdzą się w innym (choćby kwestia parametrów wody, usuwania NO3, cyrkulacji itd.). Warto zdecydować się na wybór biotopu i poszukać informacji na konkretnym forum tematycznym.

• Lubię to 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
marcin73m
4 godziny temu, asterix123 napisał:

Tylko ostatnio wyczytalem ze narurowca trzeba czesto czyscic czu to prawda czy ktos mial zle zaprojektowany.

Zależy co dla kogo oznacza "często". Ja wkłady w mechanikach czyszczę lub wymieniam raz na 3 tygodnie, no ale tego wymaga każdy rodzaj filtracji mechanicznej. Wg mnie narurowiec to filtracja prawie bezobsługowa. :D

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bakus_44
W dniu 28.02.2018 o 10:17, asterix123 napisał:

1. Filtracja podczas pierwszych przymiarek do szkla myslalem na stumpem ale nie jestem przekonany do otwartego systemu filtracj /caly czas bede myslal czy nie bedzie awarii i czy woda nie opusci akwarium . Dodadkowo ze wzdledow wizualnych nie mam miejsca na komin zewnetrzny a wewnetrzny mi się zupelnie nie podoba. Ostatnio czytalem o systemie filtracji narurowej ale nie wiem jak to w praktyce się sprawdza i czy do takich duzych zbiornikow się nadaje. Jak ktos z takis systemem filtracj moglby przyblizyc wady i zalety bede wdzieczny.

Nie mam pomyslu jak rozwiazac sprawe cyrkulacji wody i obiegu CO2 czy wystarczy tylko filtracja czy potrzeba bedzie jakas pompe cyrlulacyjna do srodka akwarium

3 akwarium bedzie stalo przy oknie poludniowym ktore moze latem dogrzewac wode zastanawiam się czy sama filtracja w piwnicy da rade schlodzic wode i tu raczej odpowiem sobie dopiero jak akwarium bedzie dzialalo

Wątpię, aby doradzona przez nas filtracja sprawdziła się w przypadku ławicy neonków- taki filtr może je powciągać, a delikatne roślinki na pewno nie będą zadowolone ze stosowanej przez nas cyrkulacji falownikowej. O wadach(?) i zaletach filtracji narurowej było już chyba wystarczająco wiele tematów- wystarczy poszukać. Narurowiec jako taki pewnie również dobrze by się sprawdził jako mechanik w roślinniaku z odpowiednio słabszą pompą i wylotem w postaci deszczownicy- złoża biologiczne tu są tu chyba średnio konieczne,

Jeśli zbiornik stoi przy oknie to aż się prosi o LT na ziemi ogrodowej (Diana Walstad ) z minimalną ilością sprzętu- kiedyś trochę o tym czytałem- na forach akwarystyki roślinnej jest masa zwolenników tej metody, którzy to nareszcie odetchnęli po trudach prowadzenia holendra HT. Gdybym chciał robić akwarium roślinne, pokusiłbym się właśnie o coś takiego- głównie z lenistwa.

Jeżeli jednak chcesz typowego holendra z CO2 i oświetleniem w granicach 1W/litr wody to przy tym litrażu szczerze współczuję pracy włożonej w wyrywanie i przycinanie zielska oraz wydawania połowy wypłaty (mojej przynajmniej :P ) na prąd. Jeżeli nie jesteś fanatykiem podwodnego ogrodnictwa i nie będziesz w stanie wygospodarować dużej ilości czasu na obsługę tego, to radzę od razu sobie darować i zainwestować w coś mniej absorbującego, najlepiej Malawi:)

Edytowane przez bakus_44
  • Lubię to 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
radecki

Odnośnie filtracji narurowej to budowa raczej nikomu nie powinna sprawić problemu skoro mi udało się zbudować układ nie mając wcześniej styczności z czymś podobnym,

może nie jest idealnie ale działa, czy wydajnie to się okaże jak w końcu dostanę gotowy zbiornik.

Właśnie dlatego zdecydowałem się na narurowca żeby przy maksimum wydajności nie musieć zaglądać tam co chwilę i mieć porządek w zbiorniku

Edytowane przez radecki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
asterix123

I kolejna watpliwosc
Czy warto placic 2 razy tyle za szkło opti czy wystarczy zwylke float

Odnośnie filtracji narurowej to budowa raczej nikomu nie powinna sprawić problemu skoro mi udało się zbudować układ nie mając wcześniej styczności z czymś podobnym,
może nie jest idealnie ale działa, czy wydajnie to się okaże jak w końcu dostanę gotowy zbiornik.
Właśnie dlatego zdecydowałem się na narurowca żeby przy maksimum wydajności nie musieć zaglądać tam co chwilę i mieć porządek w zbiorniku
Budowa filtra to jedno ale skad wiedziec jakie zloza maja byc i ile . Jak duze puszki narurowe . Gdzie pompa i ile zaworow to zawsze mozna podpatrzec.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
janas1970

Jeśli chcesz filtrację : dobrą, bezobsługową i bezstresową to tylko filtracja oparta na sumpie. W narurowcu zawsze jest ryzyko związane z przeciekaniem co trzy tygodnie mechaniki rozkręcasz do czyszczenia a w smpie owatolinę czy gąbkę wyciągasz jak stwierdzisz że przepływ się zmniejszył.Zero problemów .Też jakiś czas temu przerabiałem filtracę na zbiornik 1000 litrów i powiem szczerze tylko sump, ja mam akurat sump oparty na filrze zraszanym.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi