Skocz do zawartości

Blok absorbera PO4 i NO3 w filtrze Aquael Multikani


Rekomendowane odpowiedzi

Zrobiłem regenerację purolite - po kolorze wody widać że się zapchał. 

20180317_175028.thumb.jpg.a3e4e4349408f82c02eeb1149309f97b.jpg

Na górze formatowanie, na dole regeneracja. 

20180317_180507.thumb.jpg.51d628de0a73653ec645a98b53691393.jpg

Tak wyglądał purolite po regeneracji. 

Udało mi się upchać litr purolite, ale tylko dzięki temu że absorber PO4 wcisnąłem na sam dół pod sitko. Na węgiel już nie było miejsca więc musiał wylecieć. Zobaczymy na ile teraz starczy. 

Czy można jakoś obliczyć ile azotanów może wchłonąć litr purolite i tym samym na ile starczy?  

Czy przepływ przez złoże ma na to wpływ? U mnie jest ok 30l/h czy to nie za szybko?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Zrobiłem regenerację purolite - po kolorze wody widać że się zapchał

To nie Purigen, w którym ciemnienie świadczy o "zapychaniu" się żywicy. Zabarwienie Purolite bierze się z pochłaniania przez niego związków organicznych zawartych w wodzie, stąd jego zdolności do robienia wody idealnie przezroczystej.


Wytapatalkowane

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, rafalniski napisał:

12 godzin po regeneracji: NO3 1-5, PO4 0,25. 

...trochę upierdliwym będzie regeneracja co 3-4 tygodnie. Ciekawy jestem czy zwiększenie ilości  purolite a520e  coś pomoże na zmniejszenie częstotliwości regeneracji? Podmieniasz co tydzień wodę pomimo stosowania tej żywicy? Ja nie regeneruję ale zmieniam raz na ....dziewięć miesięcy. Podmiany co tydzień. W kranie 5. W akwa  10. Ciekawy tez jestem jak zwiększysz dawkę jaki to będzie miało wpływ na stosunek NO3/PO4? I czy będą jakieś tego skutki uboczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że po załadowaniu calego litra żywicy uda mi się wydłużyć czas regeneracji do min 2 miesięcy :)

Za pierwszym razem startowałem z poziomu NO3 20-40, a teraz z 10-20, więc na starcie jest o połowę mniej azotanów do zbicia. 

NO3 w kranie mam 1 ale podmian wody właściwie nie robię - dolewam tylko tyle ile zużyję na płukanie gąbek w prefiltrach, czyli jakieś 10-20 litrów co tydzień. 

Po uruchomieniu purolite widzę że pojawiły mi się glony w akwarium - zarówno zielone jak i brązowe.

PO4 od dłuższego czasu oscyluje wokół 0,25, przez chwilę udało mi się zejść do 0,05. Teraz dałem nowy absorber - ok 2x większą dawkę niż zaleca producent czyli ok 60ml. Poprzednio tylko dosypywałem co jakiś czas trochę absorbera do tego co już było w obiegu.

Na szczęście węże są jak na razie idealnie czyste :) a przyznam że to był główny cel zmian w filtracji.

Zobaczymy co z tego wyjdzie :)  

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, rafalniski napisał:

Za pierwszym razem startowałem z poziomu NO3 20-40, a teraz z 10-20, więc na starcie jest o połowę mniej azotanów do zbicia. 

Dokładnie...

Im mniejszy poziom NO3 w zbiorniku tym dłużej działa żywica...

Tak szczerze to ja już nie pamiętam kiedy ostatni raz regenerowałem purolite...NO3 w zbiorniku mam cały czas na poziomie około 20mg/l.

13 minut temu, rafalniski napisał:

NO3 w kranie mam 1 ale podmian wody właściwie nie robię - dolewam tylko tyle ile zużyję na płukanie gąbek w prefiltrach, czyli jakieś 10-20 litrów co tydzień. 

Po uruchomieniu purolite widzę że pojawiły mi się glony w akwarium - zarówno zielone jak i brązowe.

Również postępuję podobnie jeśli chodzi o podmianki,czyli co tydzień podmieniam 10-15l wody głównie w celu jej odświeżenia...

Kiedyś podmieniałem 30-40l tygodniowo i zauważyłem bardzo małe ilości punktowego glonu zielonego... 

Po zmianie w podmiankach wody na mniejsze ilości nastąpił wysyp glonów zielonych ;) 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, egon44 napisał:

Kiedyś podmieniałem 30-40l tygodniowo i zauważyłem bardzo małe ilości punktowego glonu zielonego... 

Po zmianie w podmiankach wody na mniejsze ilości nastąpił wysyp glonów zielonych ;) 

A u mnie jest odwrotnie, w kranie mam NO3 między 5 a 10(bliżej 10) w akwarium niewykrywalne i od sporego czasu w ogóle nie podmieniam i nie dolewałem wody a glony trochę przystopowały. Tzn nie rosną jak opętane - szyby czyszczę rzadziej.

Każdy zbiornik jest inny. :)   

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

By using this site, you agree to our Warunki użytkowania.